Kredi Kara Listesi Nedir? Nasıl Sorgulanır? Kara Listeyi Kim Tutar?

1
Advertisement

Kredi Kara Listesi nasıl oluşur? Kara listede olup olmadığımı nasıl öğrenirim? Kara listeyi kim tutar, hakkında bilgi.

Kara Liste diye birşey aslında yoktur, sadece kişilerin finansal geçmişlerinin ve ödeme durumlarının tutulduğu bir sicil vardır. Buna da zaten son dönemlerde Findeks üzerinden direkt olarak ulaşabilmekteyiz. Yani Kredi Kayıt Bürosu ve Findeks aracılığı ile hemen hemen her kurum ve birey kendi kredi notunu öğrenebilir. Eğer kredi notunuz geçmiş dönemdeki ödeme dengesizliklerinizden ya da mahkemelik olmanız sebebi ile düşük ise kendiniz bir nevi kara listede kabul edebilirsiniz.

Kredi Kara Listesi Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Kaynak : pixabay.com

Kişilerin tüm finansal aktiviteleri bütün bankalar tarafından bir havuz sistemiyle bu iki yere gönderilir.
Kredi kayıt bürosuna kişilerle ilgili hem olumlu hem de olumsuz bilgiler giderken, Merkez bankasına ise sadece olumsuz bilgiler gönderilir. Tüm bu bilgiler toplanır ve bu bilgiler ışığında sizin adınıza size özel bir skor belirlenir. Kredi almak için bir bankayabaşvuru yaptığımız zaman tüm bu bilgilerin bulunduğu yere bakılarak, banka tarafından ona göre değerlendirme yapılır. Kara liste diye bilinen sistem bu şekilde işler. Gerçekte mevcut bir kara liste yok sadece bilgilerin tutulduğu bir havuz sistemi vardır. Bu havuzda sizin adınıza tutulan bu bilgilere de Findeks üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kredi kara listesinde olup olmadığınızı herhangi bir bankaya giderek öğrenmeniz mümkündür. Kredi sicilinizdeki durumu banka çalışanları kredi kayıt bürosunun kayıtlarından kontrol ederek size kredi sicilinizin iyi olup olmadığını söyleyebilirler. Ancak yukarıdaki satırlarda da bahsettiğimiz gibi bunun detayına ulaşmak için Findeks raporunuzu almanız gerekirki çok cüzi bir ücret ile herhangibir bankadan rahatlıkla temein edebilir ya da Findeks web sitesi üzerinden alabilirsiniz.

Birde kredi skorunuzu öğrenmeniz sizin kara liste diye tabir edilen bankaların istenmeyen adam ilan ettiği kişilerden birisi olup olmadığınızı da gösterir. Bunun için mutlaka kredi skorunuzu öğrenmeniz gerekmektedir.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


1 Yorum

  1. Merhaba ,

    Ben şuan çalışıyorum. Daha öncesinde çalışmış olduğum iş yerinin vermiş olduğu hesap kartının avans bakiyesini kullandım . Totelde 2 banka. Problemim, şuan çalıştığım yer maaşla alakalı ufak bir sıkıntı yaşattı. Ödemekte güçlük çektim sonra ki süreçte de haciz süresine girdi. Bunun dışında da nakit bir rakama ihtiyacım var. Bana bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz.? Şimdiden teşekkürler

Leave A Reply