Advertisement

İki yıl süren araştırma ve geliştirmenin ardından kurulan Ziliqa, dünyanın en büyük çıktılı blockchain platformudur.

Zilliqa, saniyede binlerce işlemi kolayca işleyebilmesi için ölçeklendirmeye özel bir şekilde tasarlanmıştır. Zilliqa’nın altyapısında Sharding sistemi ve yenilikçi protokol kullanılıyor. Bu da Zilliqa’nın ağ genişledikçe işlem hızının artmasına olanak tanıyor. Yani, Zilliqa ağında bulunan madenci sayısı arttığı oranda işlem hızı da artacak. Aynı zamanda; Zilliqa’nın altyapısı makineli öğrenme ve finansal algoritmaların ölçeklendirilmesini de sağlar.

Zilliqa Coin

Kaynak : zilliqa.com

Desteklenen Uygulamalar

Zilliqa, fazla işlem hızı gerektiren merkezsiz uygulamaları çalıştırmak için oldukça uygun bir blockchain platformu. Platformun gelecek planlarından bazıları; şeffaf reklamcılık tedarik zinciri, piyadaki en hızlı ödeme ağı ve yüksek hacimli müzayedeler. Zilliqa’nın madencilere ve merkezsiz uygulamalara neler vadettiğinden bahsedelim. İlk olarak, madencilere değişkenliğin oldukça az olduğu, düzenli olarak toplu ödemelerin olduğunu vadediyor. Veri akışına elverişli aynı zamanda da güvenli akıllı sözleşmeler de vaatleri arasında yer alıyor. Bunların dışında, Proof of Work algoritmasını sadece kimlik oluşturma aşamasında kullanarak verimli bir şekilde enerjiyi kullanmayı vadediyor. Ayrıca, Ethash ile uyumlu madencilere katılım masraflarında indirim yapmayı da vadediyor. Son olarak, birbirinden farklı bütçelere sahip olan merkezsiz uygulama kullanıcılarına ölçülebilir güvenlik sağlamayı vadediyor.

Zilliqa Coin

Kaynak : zilliqa.com

Zilliqa Tokeni

Zilliqa’nın ZIL şeklinde kısaltılmış kendine ait bir tokeni bulunuyor. 2018 yılının Ocak ayında işlem görmeye başlayan ZIL tokeni, Mayıs ayında 0.218 dolara çıkarak tüm zamanlar rekorunu kırdı. ZIL tokeninin toplam arzı yaklaşık olarak 12,6 milyar ve tokenlerin sadece 8.686.961.952’si dolaşımda. ZIL’in pazar payı 165 milyon dolar ve kripto paralar arasında en değerli 51. kripto para.


Leave A Reply