Kripto Para Ne Demek? Kripto Paralar Nasıl Çalışır?

0
Advertisement

Bir kripto para birimi, çevrimiçi işlemleri son derece güvenli hale getirmek için tasarlanmış dijital veya sanal bir para birimidir.

Kripto Paralar

Kaynak : pixabay.com

Bu para birimi, insanlar (bir bankadaki gibi) değil, matematiksel algoritmalar tarafından güvence altına alınmıştır.

Yaklaşık bir ay önce, bir kafede yaşlı bir dostumun peşindeydim. Konuşmamızın ortasında, ‘Bitcoin’ kelimesi mücadeleye girdi. Bu, kişinin ‘sripto para birimi’ kelimesini ünlü bir skandal hakkındaki haberlerden daha sık okuduğu zamandı. Görmezden gelmek çok zordu. Arkadaşım nasıl yarım bitcoin gururlu bir sahibi olduğunu övünmeye başladı ve yatırım caddelerine bakıyordu. Bu, Bitcoins hakkında bildiğim tek şeyin 13000 dolarlık bir perakendecilik olduğunu ve bu rakamın daha da dikleştiğini fark ettiğim zamandı. Kripto para birimi veya bitcoin hakkında hiçbir bilgim yoktu, ki bu da ‘Yarı bilgi tehlikeli, ancak hiçbir bilgi değersiz!’

Tüm kripto para birimi kavramını daha derinlemesine araştırmaya karar verdim. Bu süreç, keşfedilmemiş bölgeye girerken oldukça ilginç çıktı.

Kripto Paralar

Kaynak : pixabay.com

Kripto para birimi nedir?

Basit tanım şu şekildedir: Bir kripto para birimi, çevrimiçi işlemleri son derece güvenli hale getirmek için tasarlanmış dijital veya sanal bir para birimidir. Bu para birimi, insanlar (bir bankadaki gibi) değil, matematiksel algoritmalar tarafından güvence altına alınmıştır. Bir kripto para birimini benzersiz kılan bir özellik organik doğasıdır, yani herhangi bir merkezi otorite veya hükümet tarafından yayınlanmaz. Bu, teorik olarak devletin müdahalesine karşı bağışıklık kazanmasını sağlar. Oluşturulacak en popüler ve ilk kripto para birimi, 2009’da piyasaya sürülen Bitcoin’di.

Kripto para birimi kavramı, örnek olarak günlük bir varlık kullanılarak açıklanabilir. Varlığı bir futbol olarak kabul edelim. Yanımda bir futbol topu olduğunu ve bir arkadaşına verdiğimi varsayalım. İşlem fiziksel ve doğrudan bir kişiden diğerine gerçekleşti. Bu işleme katılan hiçbir üçüncü kişi (şahit olarak) yoktu. Şimdi sıfırla kaldım ve arkadaşımın bir futbol topu var. Artık o futbol üzerinde hiçbir kontrole sahip değilim.

Advertisement

Şimdi bu futbolu dijital bir forma, yani ikili ve kodlara dönüştürelim. Yine bu dijital futbolu arkadaşıma gönderdim. Artık futbolumu orijinal formunda arkadaşıma gönderip göndermediğimi bilmenin bir yolu yok. Bu topun birden fazla kopyasını alıp birden fazla kişiye gönderebilirdim.

“Defter” terimi burada devreye giriyor. Bir defter, hesapları ve bu hesaplara ve hesaplardan gerçekleşen tüm işlem faaliyetlerini izleyen bir veritabanıdır. Temel olarak, hesaplara aktarılan ve alınan miktarın kaydını tutan bir dizindir. Şimdi, dijital futbolum durumunda, defter çoğaltma ile ilgilenir ve arkadaşımı aldatmamı engeller.

Fiziksel bir bankada, sadece bankanın erişebildiği tek bir merkezi defter vardır. Bir kripto para birimi söz konusu olduğunda, her müşterinin bir defteri vardır. İlk bitcoin işleminden itibaren gerçekleşen tüm işlemleri takip edebilirler. Bitcoin’in açık kaynak protokolü (Wikipedia veya Android uygulama geliştirme gibi) vardır, burada yeterince akıllı olan herkes bu işlemleri ve dijital işlemleri izleyebilir ve son numaranın mükemmel bir şekilde konuşulmasını sağlar.

Daha önce bir futbolun fiziksel ticaretini nasıl açıkladığımı hatırlıyor musunuz? Kamu defteri ve açık kaynak protokolü ile bu dijital futbol artık fiziksel bir varlık olarak hareket ediyor ve uğraşması normal bir futbol gibi gerçekleşiyor. Bu işlemi kolaylaştıracak herhangi bir üçüncü taraf yoktur.

Bir işlem nasıl çalışır?

Şu andan itibaren, Bitcoin’i kripto paraların oluşturulması ve işleminin tüm sürecini açıklamak için bir referans olarak kullanacağım.

Advertisement

Bitcoin, anında ödeme ve işlemi kolaylaştırmak için eşler arası teknoloji (herhangi bir merkezi hükümet organının katılımı olmadan bilgi paylaşımı veya alışverişi) kullanır.

Bitcoinler, ‘madenciler’ olarak bilinen bir grup insan tarafından oluşturulur. Madenciler, yönetimsel bilgi işlem gücüne sahip olan ve bir kullanıcı tarafından istekte bulunulduğunda ağa yeni Bitcoinleri yayınlama görevi atanmış kişiler veya şirketlerdir.

Madencilik görevine atanan kişiler, sisteme yeni bitcoinleri serbest bırakma ödülleriyle motive olurlar. Ödüller genellikle başarılı bir şekilde benimsedikleri her bitcoinin yüzdesi biçimindedir. Bu madenciler kümesi, merkezi olmayan bir otorite ile karşılaştırılabilir (herhangi bir devlet organıyla ilişkisi yoktur). Bir işlemin yalnızca bu madenciler tarafından doğrulanması durumunda geçerli olduğu kabul edilir.

Kripto Para Madenciliği Bu şekilde Yapılır!

Kripto Para Madenciliği Bu şekilde Yapılır! (Kaynak : “Ghettomining” Subreddit)

Madenciler nasıl para yaratır ve işlemleri onaylar?

Bitcoin ağındaki her bireyin, tüm kullanıcıların işlem geçmişi kayıtlarına erişimi olduğunu zaten biliyoruz. Bu genel kayıt bir veritabanı biçimindedir ve “blok zinciri” olarak adlandırılır.

Tom ve John arasında gerçekleşen bir işlemi ele alalım. Tom, John’a n bitcoin gönderir. Bu işlem, Tom’un şifreleme tarafından maskelenen özel anahtarı tarafından imzalanır. İmzalandıktan sonra, işlem ağda yayınlanır ve ağdaki hemen hemen herkes bu ticaretin farkındadır. Ancak henüz onaylanmadı. Kripto para birimi ile ilgili bir işlem, yalnızca onaylandığında geçerlidir. Madencilerin resme geldiği yer burası. Madenciler Tom ve John arasındaki işlemi doğrulayacak ve blok zincirine yayacaklar. Bu işlem artık veritabanının bir parçası haline geliyor.

Advertisement

Ancak madencilerin tek işi bu değil. Madencilik süreci karmaşık matematiksel bulmaca çözmeyi içerir. Bu bulmacalar ağda bekleyen işlemlerden oluşturulur. Madenciler bu bulmacaları çözme görevini üstleniyorlar ve bunu çözen ilk kişi ağda duyurdu. Diğer madenciler bulmacayla bağlantılı işlemi aynı anda doğrularlar. Madencilerin çoğunluğu işlemi kabul ettikten sonra, blok zincirine eklenir ve yeni bitcoinler oluşturulur. Bu görev tamamlandığında, madenciler bir teşvik görevi gören bitcoinlerle ödüllendirilir.

Şimdi soru, madencilerin ağa ne kadar yeni bitcoin eklemeye devam edebileceği ile ilgili.

Kurucu Satoshi Nakamoto üretim sınırını 21 milyona çıkardı. Satoshi, bitcoin oluşumunu altın veya gümüş gibi doğal kaynakların çizgilerine dayandırdı. 21 milyon dolarlık kaptan sonra, madencilik potansiyelinden çıkacağız. Bu, içerik oluşturucular bu sayıyı artırmaya karar verene kadar geçerlidir.

Bitcoin Logo

Kaynak : pixabay.com

Bitcoin’i aynı zamanda o kadar da güvenli değil yapan nedir?

Oluşturulan her Bitcoin’in, her Bitcoin’i benzersiz yapan belirli bir anahtar veya adresle bir ilişkisi vardır. Bu ortak anahtar şifreleme yöntemi, her işlemi doğrulamak için iletileri şifreler ve şifresini çözer. Bitcoinler her bir kişinin ortak anahtarına gönderilir ve sahibinin özel anahtarında saklanır. Bir davetsiz misafir, örneğin bir bilgisayar korsanı, birinin özel anahtarına erişirse, Bitcoins’i çalarak özel anahtarı kullanarak Bitcoins’i kendi genel adresine gönderebilir. Bu çalınmış Bitcoinler izlenebilir değildir ve kurtarılamaz. Bu nedenle özel anahtarın şifrelenmiş ve davetsiz misafirlere karşı güvende olması önemlidir. Sonunda, Bitcoin’lerine ne kadar dikkatli olduğuna bağlı.

Bitcoinlerin fiyatı neden saat başı daha da yükseliyor?

Bitcoins’in fiyatı 2017 ortasında% 400 oranında yükseldi. Ağustos ayında 1000 dolardan başlayıp 5000 dolara ulaştı. Bir noktada en yüksek rakam yaklaşık 19500 dolardı. Bu kripto para biriminin fiyatında neden bu kadar ani bir enflasyon var?

Advertisement
Her şey aşağıda listelenen faktörlere dayanır:

Belirli bir grup kripto meraklısı, Bitcoin depolamanın uzun vadeli faydaları olduğu inancını yayıyor. Büyük enflasyondan önce bitcoin satın alan insanlar para birimini biriktiriyorlar ve herhangi bir fiyattan satmak istemiyorlar. Bu, halihazırda yüksek olan oranı daha da şişiren madencilik için daha fazla madeni para talebi oluşturur.

Artan medya kapsamı tüm kripto para birimini dikkat çekti ve bu nedenle insanları kendileri için Bitcoin satın almaya ikna etti. Bu talebi daha da artırır.

Birçok önemli yatırımcı kripto para birimi kavramına inanmış ve hatta kendileri için bazı paralar biriktirmiştir. Bitcoin yakında büyük bir nakit enjeksiyonu yaşayabilir. Sadece zaman meselesi.

Her şey söylendiğinde ve yapıldığında, tüm kripto para birimi kavramı oldukça karmaşık ve tehlikelidir. Hiç kimse ani enflasyon mu yoksa muazzam bir deflasyon yaşayacağını tahmin edemez. Kripto’nun gelecekteki beklentileri de çok öngörülemez. Kredi kartı, banka kartı ve çevrimiçi banka hesabı çağında, dijital para birimi ihtimali saçma gelmiyor. Dijital para kullanımı çok uygun, ucuz ve etkilidir.

Bitcoin Cash (BCH)

Kaynak : pixabay.com

Bununla birlikte, Bitcoin, sıradan adamın günlük işlemlerinde kullanması için çok karmaşık ve güvensiz görünüyor. Ayrıca, ortalama tüketicilerden merkezi olmayan para birimine olan talep fazla değildir. Kripto para birimi için yapılamayan birine karşı sorumluluk verilebildiğinden insanlar yine de bankaları tercih edecekler. Kripto para birimini mükemmel bir şekilde tanımlayan iki kelime ‘uçucu’ ve ‘öngörülemez’ olacaktır, bu yüzden Bitcoin bandwagonuna atlamadan önce bunu aklınızda bulundurun.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply