Kredi Notu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

2
Advertisement

Kredi notu sorgulama işlemleri nasıl yapılır? KKB olarak da kredi notu sorgulama işlemi hangi kanallardan ve hangi aşamaları takip ederek sonlandırıp kredi skorunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi notu sizin Türkiye’de faaliyet gösteren bankalardan kredi alıp alamayacağınızı gösteren son derece önemli veişlevsel bir skordur. Sizin kişisel kredi derecelendirmenizdir. Aynı ülkelerin kredi skoru gibi kişisel olarak sizlerinden bir kredi notu bulunmaktadır.

Bana Kredi Çıkar mı?

Kredi Notu (KKB) Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notları Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanmaktadır. Bu sebeple kısaltılması KKB olan Kredi Kayıt Bürosuna başvurduğunuzda kredi notunuzu öğrenebilme şansınız vardır.

Ayrıca bankalar üzerinden de kredi notunuzu (büyük bir çoğunluğundan) öğrenebilirsiniz. Bankaların özellikle internet bankacılığı ile ulaşacağınız “Başvurlar” menüsünde yer alan KKB raporumu istiyorum menüsü ile cüzi bir miktarda ücret ödeyerek KKB raporunuza yani kredi skorunuza ulaşabilmeniz de mümkündür.

KKB Aracılığı İle Kredi Skorunuzu (Notunuzu) Nasıl Öğrenirsiniz?

KKB ilk faaliyetlerine başladığı dönemlerde kredi notlarını sadece bankalar ile paylaşıyordu yani bireysel olarak KKB üzerinden kredi notunuzu öğrenemiyordunuz. Ancak ilerleyen dönemlerde muhtemelen gelen talepler sebebi ile bireysel olarak da KKB’ye başvuru yapabilme imkanı doğmuş ve KKB’ye bağlı Findeks isimli web sitesi üzerinden yapılan üyelik işlemleri ardından sizlerde KKB ‘nin belirlediği kredi notuna bankalardan önce ulaşabilmektesiniz.

Advertisement
Findeks Kredi Notu Skala

Findeks Kredi Notu Skala

KKB bireysel üyelere FİNDEKS isimli bir web sitesi ile hizmet vermektedir. Direkt olarak bu siteye girip üyelik işlemlerinizi tamamlamadan şahsi olarak kredi notunuzu öğrenemezsiniz. Findeks bireysel üyelik sayfasına direkt olarak girmek için buraya tıklayabilirsiniz. Üye olduktan sora kredi notunuzu öğrenmek için gerekli talepte bulunabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu hizmet için Findeks sizden cüzi de olsa bir ücret alacaktır.

Ayrıca Findeks kredi notunuz 1600’ün altına düşünce ve kredi kartı borcunuz 10.000 TL’nin üzerine çıktığı anda sizi SMS ile bilgilendirebilir. Ancak bunun için yine (şu anda bu hizmet 4 TL’ye veriliyor) cüzi bir ücret ödemeniz gerekmektedir.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


2 yorum

Leave A Reply