Yurt Dışında Yaşayanlar Mortgage İle Ev Alabilir Mi?

0
Advertisement

Ev almak için mortgage kredilerini yurt dışındaki Türk vatandaşları da tercih etmek istiyorlar. Yurt dışında hem çalışıp hem de mortgage sayesinde ev sahibi olmak isteyenler de…

Türkiye’den kredi kullanıp kullanamayacaklarını merak ediyorlar. Yurt dışında yaşayanlar mortgage ile ev alabilir mi sorusunun cevabını beraber inceleyebiliriz.

mortgage

Kaynak : pixabay.com

Yurt dışında çalışanlara mortgage kredisi

Yurt dışında çalışıp aynı zamanda mortgage kredisinden yararlanarak ev sahibi olmak isteyenler Türkiye bankalarından kredi kullanabilirler.

Yurt dışında yaşayanlar mortgage kredisi başvurusu yapmak için gerekli evraklar

Bankalar kredi başvurusu yapmak isteyenlerden belirli evraklar istemektedir. Bu evraklar ise;
  • Türkiye vatandaşlığı kimlik fotokopisi
  • Pasaport
  • Yurt dışında çalıştığı bankaların son 3 aylık hesap hareketleri
  • Yurt dışındaki çalıştığı iş yerinin onayladığı gelir belgesi
  • Yurt dışında ve yurt içinde sahip olduğu mülklerin belgeleri
  • Almak istediği konutun tapusu
  • İstenildiği takdirde kefil
  • Türkiye’deki ikametgahı

Bankalara bu evraklar ile kredi başvuru yapabilirsiniz. Bankalar bu evraklara ek olarak başka evraklar isteye bilir ya da daha az evrak talebinde bulunabilir.

Bankalar için önemli olan, kredi başvurusu yapanların kredi notları incelenmektedir. Ancan yurt dışında çalışan kişilerin kredi notunu incelemek bankalar için daha külfetli olmaktadır. Yurt dışındaki sistemler ile sürekli entegre bir yapının olmamasından dolayı bankalar yurt dışında çalışanların risk raporunu gelirlerine ve geçmişteki bankalar ile olan ilişkilerine dayanarak karar veriyor.

Advertisement

Gelir durumu iyiyse ve son 3 aylık banka hareketlerinde herhangi bir olumsuz durum görünmüyorsa kredi kullanmaları daha da kolaylaşıyor.Bunların yanı sıra banka genel olarak yurt dışından mortgage kredisi başvurusu yapanlardan Türkiye’de yaşayan bir kişinin kefil olmasını istemektedir. Genel olarak günümüzde bankalar kefil isteme şartını pek uygulamasa da yurt dışından kredi kullanmak isteyen birine bu şartı daha yüksek oranla sunabilir. Bunun aksine kefile ihtiyaç duymadan da kredi başvurusunu onaylayabilir.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply