Advertisement

Suudi Arabistan devlet petrol devi Aramco, Salı günü ilk çeyrek net karında% 25’lik bir düşüş olduğunu ve analist tahminlerinin eksik olduğunu bildirdi.

Ancak üç aylık temettü, hissedarlara yıl için 75 milyar dolarlık temel ödeme planı ile uyumluydu.

Brent petrol fiyatları ilk çeyrekte% 65,6 düştü. OPEC + üreticileri Mayıs ayında başlayarak dalgalı fiyatların artmasına ve aşırı arzın azalmasına yardımcı olmak için petrol arzını günde 9.7 milyon varil rekor kırmayı kabul etmeden önce.

Net kar, zekat ve vergi sonrası 31 Mart’a kadar bir yıl önceki 83.29 milyar riyalden sonra 62.48 milyar riyale (16.64 milyar $) düştü.

Mısırlı yatırım bankası EFG-Hermes, Suudi Arabistan’ın El Rajhi Başkenti ve Dubai merkezli Arqaam Capital’in ortalama tahminine göre analistler 17,8 milyar dolar kar elde etmeyi bekliyordu.

Aramco’nun çoğunluğuna sahip olan Suudi Arabistan hükümeti, daha önce devlet petrol gelirlerinin 2020 yılının ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık dörtte bir düşüş gösterdiğini söylemişti.

Advertisement

Sadece Pazar günü, Suudi Enerji Bakanlığı Aramco’yu üretim kesintilerini derinleştirmeye ve üretimi Haziran ayında günde 7.5 milyon varile sınırlamaya yönlendirdi. Bu, küresel olarak daha az petrol talebi nedeniyle ham kapasiteye yakın maksimum kapasite için depolama olarak geliyor.

Aramco hisseleri, 0730 GMT’de 31.15 riyalda% 0.8 artışla 32 riyalin halka arz fiyatının altında işlem görüyor. Geçen yıl halka açılan petrol şirketi, 2019’un dördüncü çeyreği itibarıyla ilk çeyrekte 13.4 milyar dolarlık temettü ödendiğini söyledi.

Aramco, 2020 yılının ilk çeyreği için 18,75 milyar dolarlık temettülerin “dünya çapında borsada işlem gören herhangi bir şirketin en yüksek olduğu” olduğunu ve ikinci çeyrekte ödeneceğini söyledi. Daha fazla ayrıntı vermedi.

Temettü ödemesi, yıl için 75 milyar dolarlık temettü ödeme planı ile uyumludur. Analistler Suudi hükümetine temettü kesintisi bekliyorlardı, ancak şirketin azınlık hissedarlarına ödemelerini sürdürmesi bekleniyordu.

Ancak Aramco, gelecekteki temettü politikası hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

Advertisement

Petrol ve gaz şirketi neredeyse tamamen Suudi devletine aittir ve şirketin% 7’sinden azı yerel Suudi Tadawul borsasında işlem görmektedir. Aralık ayının ortasında listelendikten kısa bir süre sonra, Aramco’nun piyasa değeri 2 trilyon doların üzerine çıktı ve bu da onu dünyanın en değerli şirketi haline getirdi. Şirket hisseleri o zamandan beri işlem gördü.

Aramco, geçen yıl hisselerinin bir kısmının satışı için hazırlıklara başlayana kadar şirketin finansal detayları uzun zamandır yakından gizli kaldı.

Tedarik kesintisi paktı

Aramco, sonuçların “daha düşük ham petrol fiyatlarının yanı sıra rafinaj ve kimyasal marjlarını ve stok yeniden ölçüm kayıplarını azalttığını” söyledi.

Aramco CEO’su Amin Nasser yaptığı açıklamada, “2020’nin geri kalanına bakacak olursak, COVID-19 salgınının küresel enerji talebi ve petrol fiyatları üzerindeki etkisinin kazançlarımıza katlanmasını bekliyoruz.” Dedi.

Yetkili, “Bu dönemde kapasitemizi azaltarak ve operasyonel mükemmelliği artırarak işi güçlendirmeye devam ediyoruz. Uzun vadede, küresel ekonomiler iyileştikçe enerji talebinin yeniden toparlanacağından eminiz.” Dedi.

Advertisement

Aramco, 2020 için sermaye harcamasının 25 milyar ila 30 milyar dolar arasında olmasını beklediğini söyledi. 2021 ve sonrası için sermaye harcamaları incelenmektedir.

Aramco, ilk çeyrekte sermaye harcamalarının 2019’daki aynı dönem için 7.2 milyar $ ‘a karşılık gelen 7.4 milyar $’ a, “çeşitli tesislerde devam eden proje geliştirme ve iyileştirmeler nedeniyle” dedi.

Aramco, Mart ayındaki erken arz kesintileri müzakerelerinin çöküşünden sonra Nisan ayında petrol musluklarını açmadan önce OPEC + tedarik kesintisi anlaşması kapsamında yılın ilk üç ayında petrol üretimini günde yaklaşık 9.8 milyon varil seviyesinde tuttu.

EFG Hermes analisti Yousef Husseini, ilk çeyrekte temettü politikasında bir değişiklik olmadığını, ancak hükümete ödenen temettü payının azaltılmasını beklediğini söyledi.

“İkinci çeyrekte hükümetin payını kesecekler, ancak SABIC anlaşmasını yeniden nakit aktarabilecekleri yeniden müzakere ederse bir miktar tersine dönecekler,” diyen Karp, temettü politikasını değiştirmeden Aramco’nun küresel ekonomik durum gelişir.

Advertisement

Aramco’nun işletme faaliyetlerinden nakit akışı, 2019’un aynı döneminde ilk çeyrekte 22.4 milyar $, 24.5 milyar $ olarak kaydedildi.

Aramco’nun net borcunun bilanço sermayesine bölünmesiyle elde edilen teçhizatı, şirketin bilançosunun gücünü yansıtan 2019 yılının sonunda eksi% 0.2’den Mart ayının sonunda eksi% 4.9 idi.

Aramco, Suudi petrokimya üreticisi SABIC’te yaklaşık 70 milyar dolarlık bir hisse almayı planlasa da, kaynaklar Reuters’e verdiği demeçte, anlaşmanın büyük olasılıkla koronavirüs nedeniyle petrol fiyatlarındaki düşüşle yeniden yapılandırılacağını söyledi.

Salı günü erken saatlerde, petrokimya üreticisi SABIC’te planlanan% 70’lik hisse senedinin planlanan ediniminin ikinci çeyrekte kapanmaya devam edeceğini söyledi.

Advertisement

Leave A Reply