Sahte Para Nasıl Anlaşılabilir? Bu Konuda Bilinmesi Gerekenler

0
Advertisement

Ülkemizde bulunan vatandaşlarımızın dolandırılmalarının büyük bir kısmı kalpazan adı verilen piyasaya sahte para süren kişilerin eliyle gerçekleşmektedir.

Bayram, yılbaşı ve özel günleri kollayan birçok dolandırıcı kişiler piyasaya sahte para sürerek insanların emeklerini baltalamaktadırlar. Durum böyle olunca ister istemez birçok sıkıntının yaşanmasına sebep olunmaktadır. Vatandaşları sürekli uyaran emniyet yetkilileri bazı durumlarda kendilerinin önlem alabilmesi adına sahte paraların ayırt edilmesi hususunda gereken hassasiyeti göstermelerini dile getirmektedirler. Bu bağlamda birçok vatandaşın henüz anlayamadığı sahte para nasıl anlaşılır, sorusuna yanıt verebilmek için bazı hususları dile getirdik.

Sahte Para Nasıl Anlaşılabilir? Bu Konuda Bilinmesi Gerekenler

Kaynak : pixabay.com

Bir paranın sahte olduğunun anlaşılması noktasında bilinmesi gerekenler;

Sahte paranın kağıdı ile gerçek paranın kağıdı arasında büyük farklar bulunur. Gerçek para pamuk elyafı adı verilen kumaştan yapılırken, sahte para bildiğimiz düz kağıttan üretilir.

Sahte paranın üzerinde bulunan renk uyumu genellikle soluk renkli olurken, gerçek parada bu durum daha canlı renklere sahip olunması ile ayırt edilebilir.

Gerçek paranın üzerinde birçok kabartma bulunmaktadır. Sahte paranın üretiminde ise düz kağıt üzerine baskı yapıldığından ayırt edilebilir.

Gerçek paranın üzerinde bulunan portreler genellikle çok belirgin bir çizgilere ve canlılığa sahipken, sahte paralarda bu durum ise tamamen soluk renklerin hakim olduğu bir görünüme sahiptir.

Advertisement

Paranın üzerinden bulunan renk liflerine gelinecek olunursa, bu lifler gerçek paranın hamurunun üzerine farklı renklerde oluşturulup ve bu renklerin ultraviyole cihazları görülebilmesini sağlamaktadır. Sahte parada böyle bir durum söz konusu değildir.

Bu hususlara dikkat edilir ise, dolandırıcı olarak görev yapan kalpazanlara karşı çok ciddi önlem alınmış olur.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply