PTT Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır? PTT Kargom Nerede?

0
Advertisement

Posta, telgraf ve telefon konusunda çok eski bir yapıya sahip olan PTT, ilerleyen yıllar ile birlikte kargo hizmetleri vermeye de başlamış ve bu sayede de Türkiye’de önemli kargo şirketlerinden birini oluşturmuştur.

PTT Kargo

Bugün avantajlı fiyatları ve güvenilir hizmet garantisi gibi birçok farklı noktadan faydalanan birçok kişi de PTT kargo üzerinden hizmet almayı tercih etmektedir.

PTT kargo üzerinden alınan hizmetler kapsamında diğer kargo şirketlerinde olduğu gibi size gönderilen kargonun veya sizin başka bir kişiye gönderdiğiniz kargonun nerede olduğunu sorgulamanız mümkündür. Bu kapsamda PTT kargo sorgulama işlemini yine PTT’nin kendi online sayfası üzerinde kargo bölümü içerisinde kolaylıkla yapmanız mümkün olacaktır.

Online PTT Kargo Takibi Nasıl Gerçekleştirilir?

Yurt içinden ve yurt dışından gerçekleştirilen kargo işlemleri kapsamında online PTT kargo takip işlemi internet üzerinde PTT’nin kendi web sayfası üzerinde sağlanabilir. Bu konuda işlem gerçekleştirmek için öncelikle PTT kargo barkod koduna sahip olmanız gerekmektedir. Eğer PTT kargo üzerinden adınıza çıkarılan bir gönderi bulunuyorsa, PTT tarafından cep telefonunuza bir SMS gönderilir ve bu SMS içerisinde barkod numarası ile birlikte adınıza bir gönderi olduğu ifade edilir.

Mesaj içerisinde bulunan PTT barkod kodu, kargo takip işlemlerini gerçekleştirmeniz için kilit noktayı oluşturacaktır. Bu kapsamda online kayıt sayfasına girdiğinizde, 3 önemli bilgiyi elde etmeniz mümkün olacaktır. Bu bilgilerden ilkini; gönderinin kabul edilip edilmediği oluşturur. İkincisini; gönderinin son durumu ve nasıl teslim edileceği oluşturur. Üçüncüsü ise gönderinin halihazırda hangi noktada bulunduğu ve hareket takibi olacaktır.

Advertisement

Bu kapsamda elinizde bulunan kargo takip kodunu kullanmanız ile birlikte PTT kargo takibi yapma işlemi belirli aşamalar oluşturur.

  • İlk aşamada PTT kargo takip işlemi gerçekleştirmeniz için https://gonderitakip.ptt.gov.tr/ web adresine giriş yapmanız gerekecektir.
  • Size gönderilmiş olan 13 haneli PTT kargo kodunu açılan sayfadaki kod giriş kutusuna girmeniz gerekecektir.
  • Sonrasında sayfa üzerinde belirtilen güvenlik kodunu belirtilen alana girerek, sorgula butonuna tıklayabilirsiniz.
  • Eksiksiz girilen bilgiler sonrasında kargonuz ile ilgili belirtildiği şekilde 3 farklı önemli bilgi size sunulacaktır.

PTT Kargom Nerede?

Sorgulama ekranında bilgilerin girişi gerçekleştirildikten sonra özellikle kabul bilgileri, ayrı bir kısım içerisinde gönderinin son durumu ve teslim bilgileri ayrı bir kutucuk içerisinde ve gönderinin hareketleri ayrı bir kutu içerisinde gösterilir.

Bu kapsamda PTT kargom nerede sorusunun cevabını almak için gönderinin hareketleri kısmı içerisindeki tarih ve saat ayrıntıları ile belirtilen hareket işlemlerini sırasıyla inceleyebilirsiniz. Sıralı bir şekilde sunulan bu tablo içerisinde hangi gün hangi saatte kargonun nasıl kabul edildiği, hangi noktaya transfer edildiği, gönderinin nasıl yapıldığı veya hangi noktada bulunduğu görülebilir. Çünkü bu kısım içerisinde PTT kargo gönderinizin hangi noktadan çıkış sağladığı, hangi noktalardan geçiş yaptığı ve şu an hangi noktada bulunduğu belirtilir.

PTT kargo hizmetlerinde size ilk gönderinin yapıldığı şube üzerinden yola çıkması itibariyle bilgi girişi yapılır. Birkaç aktarma istasyonundan geçen kargonun hangi noktada bulunduğu. Yollandığı şube, kargo işleme merkezi ve alıcı şube gibi istasyon bilgileri sizlere ifade edilir. Kargonun dağıtıcıya verildiği gibi bir ifade tablo içerisine girmiş ise. Kargo dağıtım içerisinde bulunacaktır ve yakın süre içerisinde size teslim edilecektir.

İnternet üzerinden gerçekleştirdiğiniz işlemler dışında telefon numarası olarak 444 1 788 numaralı telefonu kullanarak, ücretsiz telefon konuşması gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede telefonla arama vasıtasıyla PTT kargo durumunu ve nerede olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ayrıca yine pratik bir yöntem olarak e-devlet üzerinden PTT kargo takip isimle sorgulama işlemi yapılır. Ayrıca e-devlet sistemi de bu bilgileri PTT gönderi takip sistemi üzerinden temin eder.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply