Advertisement

Norveç, koronavirüs salgını tarafından toplanan bir ekonomiye yardımcı olmak için, bu yıl harcamalarını trilyon dolarlık egemen servet fonundan keskin bir şekilde artıracak ve on yıl içinde ilk kez kendi kendini kaplayan bir sınırı aşacak.

Maliye bakanlığından çekilmenin, geçtiğimiz Ekim ayında 243.6 milyar kronun öngörülmesinden Salı günü gösterdiği, bütçe bakanlığının gözden geçirdiği 419.6 milyar kron (40.6 milyar $) rekor kırması bekleniyor.

Ülkenin petrol endüstrisinden yabancı hisse senetleri, tahviller ve mülklere yatırım yapan varlık fonu, her Norveçli erkek, kadın ve çocuk için yaklaşık 190.000 dolar değerinde.

Yapısal petrol dışı açık olarak bilinen yıllık geri çekilme, değerinin% 3’ü ile sınırlıdır, ancak bu, ekonomik sıkıntı dönemlerinde aşılabilir.

İstatistikler Norveç Salı günü, anakara ekonomisinin Şubat ayında Mart ayında% 2.1, ilk çeyrekte% 6.9 daraldığını ve 24 Nisan’da yayınlanan ön okumalara göre daha büyük düşüş gösterdiğini söyledi.

Norveç, 2008-2009 mali krizi sırasında fon tavanını aştı ve sınırın% 4.0 olarak belirlendiği bir zamanda% 4.1’i geri çekti. Beklenen gelecekteki düşük getirileri yansıtmak için 2017 yılında mevcut% 3,0’a düşürüldü.

Advertisement

Hükümet, bu yıl çekilmesinin artık fonun başlangıçta planlanan% 2.6 yerine 1 Ocak değerinin% 4.2’sine ulaşacağını söyledi.

Maliye bakanlığı, ek harcamaların vergi açığının dengelenmesine yardımcı olacak ve 12 Mart’ta kısmi bir kilitlenme başladığından bu yana açıklanan ek işsizlik yardımları, şirketler için nakit desteği ve petrol endüstrisi yatırım teşvikleri dahil olmak üzere girişimleri kapsayacak.

COVID-19 enfeksiyonu oranı düştükçe, Norveç yavaş yavaş kaldırımları hafifletiyor ve yakında uzun vadeli bir iyileşme planı yayınlayacak.

Bakanlık, ekonominin bu yıl% 4 küçüleceğini tahmin etti ve geçen hafta merkez bankası kilit politika faizini ilk kez% 0’a indirdi.

Bakanlık ayrıca, ülkenin petrol üretiminden sonra ikinci büyük endüstrisi olan balık yetiştiriciliği sektörüne yeni bir vergi getirmeyi planladığını söyledi.

Advertisement

Bakanlık, 2022 yılından itibaren kilo başına 0,40 kron ve 2022’den itibaren ödenecek verginin, yerel ve bölgesel hükümetler için yaklaşık 500 milyon kron yükseltmesi gerektiğini belirtti.

Listelenen balık çiftçileri arasında dünyanın en büyükleri Mowi, Salmar ve Leroy Seafood bulunmaktadır.

Kron para birimi başlangıçta bütçe ve gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) verilerini takiben hafifçe zayıfladı, ancak GMT saatiyle 7:32’de euro başına 11,13 seviyesinden biraz daha güçlü işlem gördü.


Leave A Reply