Findeks (KKB) Ne Demek? Sahibi Var mı? Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

9 büyük banka tarafından kurulan ve tüm bankalara, kişi ve kurumlar hakkında finansa bilgisi veren finans kuruluşudur.

Tüm bankalar, kişi veya kurum müşterilerinin kendi bankalarında yapmış olduğu bankacılık işlemlerini düzenli olarak Findeks’e rapor eder. Tüm bankalardan gelen bu bilgiler sistemli bir şekilde kayıt edilir ve kişi veya kurumların finansman hareketleri takip edilir.

Findeks Logo

Kaynak : findeks.com.tr

Findeks, bankaların göndermiş olduğu raporlara göre kişi veya kurumlara kredi notunu belirler. Bu kredi notları sayesinde, bankalar kendilerine başvuran ve banka hizmet ve ürünlerinden faydalanmak isteyen müşteriler hakkında bilgi sahibi olmuş olup, kara verme aşamasında büyük yardımları dokunur. Finans dünyasında ayna görevi yapan Findeks hizmetleri sayesinde kişi veya kurumlar, ticaret yapacakları müşterileri hakkında bilgi sahibi olmuş olur ve böylece yaşanacak ticari risk oranını en aza indirmiş olur.

Gelelim Findeks’in vermiş olduğu diğer hizmetlere. Kişi veya kurumların 5 yıl içinde ki kapanmış veya devam eden kredi bilgilerini yansıtan, kredi ödemelerini zamanında ödenip ödenmediği gibi kredilerle ilgili tüm bilgileri gösteren Risk Raporu hizmeti vermektedir.

Findeks’in diğer bir hizmeti ise Not Danışmanlığıdır.

Not Danışmanlığı, Findeks’in uzman finans danışmanları tarafından her türlü finans desteği verilmekte ve finans konularında yönlendirme yapmaktadır. Takipçi Hizmeti ise kişi ve kuramlara ait kimlik bilgileri, vergi numaraları, iletişim bilgilerinin sahiplerinin bilgisi dahilinde olmayan durumlarda kullanıldığında veya internete sızdığında SMS ile bilgi verilmektedir.

İzleme Hizmeti ise dünyadaki tüm finans piyasasının takip edildiği, analiz yapıldığı ve tek ekranda erişiminin sağlandığı hizmet türüdür.  Findeks hizmetleri arasında çek ve teminat mektubu raporları da bulunmaktadır. Kurum ve kişilerin kullandıkları çek ve teminat mektuplarının performans geçmişi bulunmakta ve böylece çek ile çalışan kurumların, ticaret yapacağı kurum veya kişilerin çek karnesi hakkında bilgi sahibi olunmuş olup risk oranını azaltmaktadır.

Advertisement
Findeks Kredi Notu Skala

Findeks Kredi Notu Skala

Yine bankaların teminat mektupları verdiği kişilerinde teminat mektuplarına ne kadar sadık kalındığı. Verilen sözlerin yerine getirilip getirilmedi de öğrenilmiş olup. Bankalara teminat mektubu için başvuran müşteriler hakkında bankalar bilgi sahibi olmuş olur. Son olarak Findeks sayesinde kişi veya kurumların kredi notlarını, çek rapor bilgilerine erişilebilmektedir.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply