Akıllıca Yatırım Yapmanın 7 Önemli Faktörü

0
Advertisement

Lidya’lıların parayı icat etmesi ile birlikte başlamış olan para sevdası kıyamete kadar süregelecektir. Her zaman daha fazla kazanmanın peşinde koşmaya devam edecektir.

Tabii ki doğru yollardan olduktan sonra ve haram bulaştırmadıktan sonra bunda bir beis yoktur. Ancak yine de hırsının kurbanı olan, milyonlarca para kazandıktan sonra kısa sürede meteliğe kurşun atan birçok insanın hikayesini hepimiz okumuşuzdur. Bunun için paranın da planlı bir şekilde akıllıca kullanılması ve yatırımların buna yönelik yapılması gerekmektedir.

Bu konuda faydası olabileceği düşüncesiyle akıllıca yatırım yapmanın 7 önemli faktörü adı altında paylaşımda bulunacağız.

Sahte Para Nasıl Anlaşılabilir? Bu Konuda Bilinmesi Gerekenler

Kaynak : pixabay.com

Akıllıca Yatırım Nasıl Yapılır?

Kısa Yoldan Zengin Olmak Diye Bir Şey Yoktur

İlk söyleyeceğimiz, kısa yoldan zengin olanların yine aynı kısa yolda sıfıra indikleridir. Emek vermeden oturduğumuz yerden bir anda köşeyi dönmek hepimizin hayali olsa da doğru bir yol değildir. Büyük şirketlerin özellikle kurucu nesillerini mercek altına aldığınızda hepsinin nasıl zorluklar içerisinde bu hallere geldiğini görmek zor olmayacaktır.

Hırsınızın Kurbanı Olmayın, Riskinizi Dağıtın

Para kazanmaya başladıktan sonra çok daha fazla hırs yaparak elinizdeki avucunuzdakinden olmayın. Yatırımlarınızı dağıtın ve böylece risklerinizi de dağıtmış olun. Her zaman bir B planınız olsun.

Duygusallığa Yer Yok

Para kazanmak ciddi bir iştir ve maalesef duygusallığa yer yoktur. Bunun için kalbinizle değil aklınızla hareket edin ve kararlar alın.

Advertisement
Hatanızı Kabul Edin, Israr Etmeyin, Bir Hatayı Bir Sefer Yapın

İnsan olarak hepimiz hata yapabiliriz. Bu iş hayatımızda da olabilir. Hata yapmakta bir problem yok, ancak hatada ısrar etmek sizi felakete sürükleyecektir. Bu hata ticari bir karar vererek olabilir, yanlış yatırım üzerine olabilir, kısacası size para kaybettirebilir… Hiç önemli değil, “Zararın neresinden dönülse kârdır “ atasözünü her zaman aklınızın bir köşesinde tutun. Yaptığınız hatayı tekrar etmeyin.

Dolar ve Para

Kaynak : pixabay.com

Spekülasyonlardan Uzak Durun

Size en doğru adımı attıracak unsur bilgi ve analizdir. Gerisi angaryadır. Piyasada, yaptıkları spekülasyonlarla yatırımcının 3 kuruş parasına göz diken insanları kâale almayın ve prim yaptırmayın. Şunu bilin ki; iyi bir fikri olan insan o fikri hayata geçirir ve kendisi para kazanır. Neden sizinle paylaşsın ?

Kısa Vadeli Kazançlar Yerine Uzun Vadeli Hedefleriniz Olsun

Kısa vadeli yatırım planlarıyla para kazanmayı tercih etmek yerine riski düşük olan ve uzun vadeli yatırımlara yönelin. Az olsun ama temiz olsun mantığıyla hareket edin, muhtemelen zarar bile etmeyeceksiniz.

Kararsız Kalmayın

Tüm analizlerinizi yapın, piyasayı sıkı takip edin, sonuç itibariyle de kararınızı verin. Şunu unutmayın ki “ En kötü karar kararsızlıktan iyidir. “ Karar vermek için de acele etmeyin. Fırsatları kaçırdığınıza üzülmeyin. Çünkü bu fırsat kaçar başka biri fırsat ele geçer. Acele etmeyin. Aklı selim olun.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply