5 Adımda Kredi Notu Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Kredi notu konusunda siz değerli okurlarımız için bir çok bilgi içerikli makalemizi yayımladığımız üzere; bugünkü yazımızda da yine benzer bir konuda 5 adımda kredi notu öğrenme ve sorgulama işlemleri nasıl yapılır bahsetmeye çalışacağız.

Kredi notunun bankalar tarafından her geçen gün daha çok dikkate alınması, beraberinde tüketicilerin kredi notunu öğrenme yönündeki isteklerini de artırmış durumda. Şimdi süreci hemen sizlerle paylaşalım.

Findeks Logo

Kaynak : findeks.com.tr

Kredi Notu Nereden Öğrenilir?

Öncelikle kredi notunuzu nasıl öğrenilir den ziyade kredi notunuzu nereden öğrenebileceğimiz sizlere açıklayalım. Bu konuda en çok sorgulama yapılan ortam hiç şüphe yok ki Findeks kredi notu sorgulama sistemidir. Findeks ‘e kısa sürede üye olarak basit bir şekilde kredi notunuzun sorgulamasını yapabilirsiniz. Atacağınız basit bir kaç mesajla kredi notunuz anında size bildirilecektir. Bununla birlikte cep telefonlarınızın operatör şirketlerinden yani Turkcell, Vodafone ya da Türk Telekom aracılığıyla da kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür. Yine bir diğer yöntem de çalıştığınız bankanın internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarıdır. Her bankada olmamakla birlikte çoğu bankada bulunan bu platformdan da kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bir başka yöntem olarak; bankalardan işlem yaptığınız sırada işleminizi yapan ilgili görevliye sorarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Şimdi kredi notu nasıl öğrenilir bir de ona bakalım.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzu Findeks ‘ten öğrenmek için Findeks ‘in internet sitesi olan www.findeks.com.tr adresine girmeli, daha sonrasında da buradan ÜYE OL bölümüne girip, ilgili üyelik formunu doldurmalı ve güvenlik doğrulamasını yapmalısınız. Sonrasında kredi notunuzu öğrenebilir ya da bunun yerine toplu paketlerden satın alarak, bireysel kredi notunuzu sürekli takip edip aynı zamanda da sorgulama maliyetinizi düşürebilirsiniz.

Kredi Notu

Kaynak : pixabay.com

SMS ile Kredi Notu Öğrenme

Vodafone, Turkcell ya da Türk Telekom üzerinden kredi notunuzu öğrenmek için cep telefonunuzun kısa mesaj bölümüne girip, önce 11 haneli TC kimlik numaranızı yazıp, sonrasında bir boşluk bırakıp doğum yılınızı yazarak 1122 ‘ye göndermeniz yeterli olacaktır. Örnek mesaj; 12345667982 1970 şeklinde olmalıdır.

İnternet Bankacılığı ile Kredi Notu Öğrenme

Çoğu banka mobil ve internet bankacılığı platformlarına kredi notu öğrenme platformu eklemiştir. İnternet bankacılığı ve mobil uygulamaya şifreniz ile giriş yaptıktan sonra ilgili bölüme tıklamanız yeterli olacaktır. İlgili menü Bankadan bankaya platformlar fark edebilmekte olup, genel itibariyle Kredi Notu Sorgulama bölümünde yer almaktadır.

Advertisement

Şubeden Kredi Notu Öğrenme

Herhangi bir bankadan kredi başvurusu yapıyorken ya da kredi kartı başvurusu yapıyorken, ilgili görevli kişiye kredi notunuzun kaç olduğunu sorabilirsiniz. Bazı görevliler size bu konuda yardımcı olurken, bazıları sorgulama yapmanız gerektiğini söyleyebilir.

Kredi Notu Öğrenme Ücreti Ne Kadar?

Findeks ‘ten öğreneceğiniz kredi notu işlemi için 4 TL + KDV öderken, Turkcell – Vodafone – Türk Telekom üzerinden öğrenmeniz halinde 9 TL ödenmektedir. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden yapacağınız sorgulamalar için ise genel itibariyle 10 TL bir ücret söz konusudur.

Findeks Kredi Notu Skala

Findeks Kredi Notu Skala

Kredi Notunu Ücretsiz Öğrenmek

Bazı bankalar bu konuda dönemsel olarak ücretsiz kredi notu sorgulama hizmeti sağlayabilmektedir. Ancak bunun dışında resmi anlamda kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebileceğiniz bir platform maalesef bu aşamada yoktur. Ancak tanıdığınız bankacılar vasıtasıyla ya da herhangi bir bankaya gidip kredi başvurusu yapmak istediğinizi ancak kredi notunuzu bilmediğinizi söyleyip, ücretsiz olarak kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi bildirmeniz halinde ihtimal size yardımcı olabilirler.

Kredi Notu Kaç Çıkarsa Kredi Çekilebilir?

Kredi notu 0 ile 1900 arası bir puantaj sistemi olup, 1500 ve üzerinde bir kredi notunuzu olması kredi konusunda fazla problem yaşamayacağınız anlamına gelecektir. Ancak elbette bu rakamın 1700 ve üzerinde olması sizin adınıza daha avantaj arz edecektir.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply