Yenilikçi Kaza Tespit Tutanağı Artık e-Devlet Mobil’de

0
Advertisement

Trafik kazalarında Kaza Tespit Tutanağı artık e-Devlet Mobil’de. Adım adım kaza tutanağı oluşturma rehberi ve değer kaybı tazminatı talep etme süreci. Hayatı kolaylaştıran yenilikler e-Devlet’te!

Yenilikçi Kaza Tespit Tutanağı Artık e-Devlet Mobil’de

Yenilikçi Kaza Tespit Tutanağı Artık e-Devlet Mobil’de

Trafik kazaları herkesin başına gelebilecek olaylardır ve bu kazalarda işlem yapma sürecini kolaylaştırmak amacıyla, Kaza Tespit Tutanağı artık e-Devlet Mobil uygulamasına eklendi. Bu yeni özellik, e-Devlet’in hayatı kolaylaştıracak yenilikçi adımlarına bir yenisini daha ekliyor. Artık trafik kazalarında tutanaklar, doğrudan e-Devlet üzerinden sisteme işlenebilecek.

Kaza Tespit Tutanağı e-Devlet Mobil’de Nasıl Kullanılır?

Akıllı telefonlardan e-Devlet Mobil uygulamasına giriş yapmanız yeterli. İki aşamalı girişin açık olduğu tüm e-Devlet hesaplarından kaza tutanağı oluşturulabiliyor. Ancak, şu anda yalnızca iki aracın karıştığı kazalar sisteme girilebiliyor. Zincirleme kazalarda ise kaza tespit tutanağının hâlâ kağıt olarak doldurulması gerekiyor. İşte adımlar:

  1. Kaza Tutanağı Araması: Uygulamanın arama kısmına “Kaza Tutanağı” yazın.
  2. Yeni Tutanak Oluştur: “Yeni tutanak oluştur” veya “yeni tutanağa dahil ol” seçeneklerinden uygun olanı seçin.
  3. Konum Bilgisi: Bulunduğunuz konumu girin.
  4. Araç Bilgileri: Kazaya karışan araçların bilgilerini girin.
  5. Kaza Senaryosu: Kaza senaryosunu hazırlayın.
  6. Fotoğraf Ekleme: Kazaya ilişkin fotoğrafları ekleyin.
  7. Sigorta Bilgileri: Trafik sigortası bilgilerini girin.
  8. Tutanağı Tamamlama: Tutanak tamamlanıp Sigorta Bilgi Merkezi’ne gönderilir.

Bu süreçle birlikte, araçlarda kaza tutanağı bulundurulması zorunluluğu da ortadan kalkıyor. Önceden, kaza tespit tutanağı bulunmadığında yoldan geçen diğer sürücülerden tutanak isteniyor ve bu süreç oldukça uzun sürüyordu. Artık, telefon üzerinden kısa sürede kazaya ilişkin fotoğraflar çekildikten sonra araçlar uygun bir noktaya alınarak trafik aksatılmadan tutanak hızlıca doldurulabiliyor.

Haklı Çıkmanız Halinde Değer Kaybı Tazminatı

Kazanın TRAMER sonucunda haklı çıkmanız durumunda, değer kaybı tazminatı talep edebilirsiniz. Bunun için, kazada kusurlu olan tarafın trafik sigortası şirketini arayarak gerekli evrakların ne olduğunu ve hangi e-posta adresine gönderileceğini öğrenmeniz yeterli olacaktır. Gerekli evrakları tamamladıktan sonra, sigorta şirketine e-posta gönderip değer kaybı tazminatınızı alabilirsiniz.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply