Advertisement

Resmi verilere göre, Türkiye’nin enerji ithalat faturası, küresel petrol fiyatlarındaki düşüş sayesinde Ocak ve Mart ayları arasında yıllık bazda% 9,6 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçtiğimiz yılın Ocak-Mart döneminde 11 milyar dolar olan ülkenin enerji ithalatı 10 milyar dolara düştü.

Verilerin, yılın ilk çeyreğinde toplam ithalatın bir önceki yılın aynı dönemine göre% 10,3 oranında artarak 55,6 milyar $ seviyesinde gerçekleştiği görülüyor.

Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanı Oğuzhan Akyener, ilk çeyrekte düşük seviyesini koruyan ve varil başına 32 dolara düşen Brent petrol fiyatlarının ithalattaki düşüşte etkili olduğunu söyledi.

Akyener, Anadolu Ajansı’na (AA) Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ham petrol ithalatının ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre 54.000 varil artarak 626.000 varile yükseldiğini söyledi. “Bu artış oranı, koronavirüs salgını ile talepte yaşanan düşüş nedeniyle petrol fiyatlarındaki hızlı düşüşe denk geldi” dedi. “Mart ayında Türkiye’de alınan önlemlerin bir parçası olarak insanların evlerinde kalması ve tüketimin düşmesi göz önüne alındığında, bu, ham petrol ithalatçı rafinerilerin petrol stokları ucuzken mevcut stok kapasitelerini doldurma çabasıyla açıklanabilir. .”

Ayrıca petrol fiyatlarının bu dönemde yıllık bazda% 19 oranında azalırken, ham petrol ithalatının% 9 oranında arttığını belirtti. “Bu durumda, ithalatın ekonomik büyüklüğü% 11 azaldı. Bununla birlikte, Mart ayında petrol fiyatları çok daha düşük seviyelerini korurken, toplam ham petrol ithalatı artmasına rağmen, ekonomik hacimdeki ithalat değerleri geçen yıla göre 372 milyon $ azaldı Fiyatlar nedeniyle cari işlemler açığına doğrudan yansımıştır ”dedi.

Advertisement

Akyener, yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin toplam ihracatının bir önceki yılın aynı dönemine göre% 4 azalırken, ithalat% 10,3 oranında artarak 55,6 milyar $ ‘a yükseldi. “Bu oranlar cari açığın artmasına neden oldu,” diye devam etti. “Petrol ve petrol ürünleri ihracatı yaklaşık 315 milyon dolar, ithalat 1 milyar dolar azaldı. Bu, yaklaşık% 19 oranında azalan mevsimsel petrol fiyatları ve pandemi önlemleri altında talebin azalması ile ilgili olabilir. Petrol ürünleri ithalatı azalırken, petrol ürünleri hariç tüm kalemlerin beklenenden daha fazla artması dikkat çekicidir. ”

Bakan, salgın nedeniyle düşen petrol fiyatlarının Türkiye’nin cari işlemler açığını olumlu etkilediğini söyledi. Yetkili, “Bu durumun yılın ikinci çeyreğinde artmaya devam edeceği öngörülse de, bu eğilim üçüncü çeyrekle birlikte tersine dönmeye başlayacak” dedi.


Leave A Reply