Advertisement

Türkiye’nin konut satışları, devlet bankalarının düşük faiz oranlı aşırı kredilerinin yardımıyla Temmuz ayında yüzde 124,3 oranında iki kattan fazla artarak rekor düzeydeki en yüksek düzeye ulaştı.

Yeni ve mevcut ev ve daire satışları geçtiğimiz yıl Temmuz ayında 102.236 adetten 229.357 adede yükseldi; ve Haziran ayında 190.012 adetten.

Enstitü, ipotek yoluyla ev satışlarının Temmuz ayında yıllık yüzde 900’ün üzerinde artarak 130.721 adede yükseldiğini söyledi.

Türkiye'de konut satışları negatif reel faizler ve kolay kredilendirme üzerine yükseldi

Kaynak : Pixabay.com

Yeni ev satışları, geçen ay yıllık yüzde 75 artışla 67.937 adede yükselen işlemler ile genel konut satışlarını geride bıraktı.

Enstitü, yabancılara yapılan konut satışlarının Temmuz ayında yıllık yüzde 35 düşüşle 2.741 adede düştüğünü söyledi.

İnşaat sektörü, satılmayan evlerin stoğunun artması, inşaatçıların çoğunun döviz borcu içinde kalması nedeniyle Ağustos 2018’deki para krizinden çok etkilendi. COVID-19 şoku durumu daha da karmaşık hale getirdi. Daha sonra salgınla mücadele tedbirlerinin yanı sıra, AKP hükümeti devlet bankaları aracılığıyla faiz oranlarını yıllık enflasyonda veya altında tutan ipotekleri uygulamaya koydu; kısa süre sonra özel bankalar tarafından bir hamle.

Advertisement

Artık merkez bankası, borç verme maliyetini artırarak politika faizini dolaylı olarak artırdı; konut satışlarının Eylül ayından itibaren yavaşlaması muhtemeldir, ancak yılın geri kalanında pozitif bölgede kalmaya devam edecektir.


Leave A Reply