Senyoraj Hakkı Nedir? Senyoraj Geliri Kime Kalır? Aktif ve Pasif Senyoraj Nedir?

12
Advertisement

Senyoraj nedir, senyoraj hakkı, geliri kime kalır? Aktif ve pasif senyoraj nedir? Senyoraj geliri nasıl elde edilir, nasıl hesaplanır?

para

Kaynak: pixabay.com

Senyoraj

Senyoraj, bir hükümetin ya da merkez bankasının para basarak elde ettiği kardır. Bir hükümet ya da merkez bankası yeni bir para birimi yarattığında ve ihraç ettiğinde, üretim maliyeti genellikle para biriminin nominal değerine kıyasla çok düşüktür. Paranın nominal değeri ile üretim maliyeti arasındaki fark senyoraj karıdır.

Örneğin, bir hükümetin çeyrek (25 sent) madeni para üretmesi 5 sente mal oluyorsa, senyoraj karı 20 senttir. Bu senyoraj karı, özellikle de para birimine yüksek talep varsa, bir hükümet için hızla artabilir.

Senyoraj, hükümetler ve merkez bankaları için önemli bir gelir kaynağıdır. Ancak senyoraj kârı elde etmek için aşırı para birimi yaratılması enflasyona ve para biriminin devalüasyonuna yol açabilir. Bu nedenle, hükümetlerin ve merkez bankalarının senyoraj ihtiyacı ile istikrarlı ve güvenilir para birimi ihtiyacını dengelemeleri gerekir.

Senyoraj Hakkı Kime Aittir?

Senyoraj, bir hükümet veya merkez bankası tarafından üretilen para birimi nedeniyle elde edilen kar olarak tanımlanır. Bu nedenle, Senyoraj hakkı, para birimi üreten hükümet veya merkez bankasına aittir.

Senyoraj hakkı, ülkenin para politikasını belirleyen hükümet veya merkez bankasının kontrolünde olduğu için, para arzını artırma veya azaltma kararları da bu kurumların sorumluluğundadır. Hükümet veya merkez bankası, para arzını artırarak Senyoraj hakkından daha fazla kar elde edebilir, ancak bunun aynı zamanda enflasyon riskini de artıracağı unutulmamalıdır.

Advertisement

Sonuç olarak, Senyoraj hakkı, para birimi üreten hükümet veya merkez bankasına aittir ve para arzını artırma veya azaltma kararları bu kurumların sorumluluğundadır. Ancak, para arzının artırılması gibi politikalar, enflasyon riski gibi diğer etkileri de beraberinde getirebilir.

Aktif Senyoraj

Aktif senyoraj, bir hükümetin veya merkez bankasının, para arzını artırarak ve faiz oranlarını düşürerek ekonomiyi canlandırmak için senyoraj hakkından elde ettiği kar olarak tanımlanabilir.

Bir hükümet veya merkez bankası, ekonomiyi canlandırmak veya durgunluk dönemlerinde ekonomik büyümeyi teşvik etmek için para arzını artırabilir. Bu süreç, hükümet veya merkez bankasına senyoraj hakkından daha fazla kar elde etme imkanı sağlar. Bu, faiz oranlarının düşürülmesiyle birlikte, ekonomiyi canlandırmak ve işletmelerin yatırım yapmasını teşvik etmek için kullanılabilir.

Ancak, aktif senyoraj politikalarının yan etkileri de olabilir. Para arzının artırılması, enflasyonu tetikleyebilir ve para biriminin değerini düşürebilir. Ayrıca, faiz oranlarının düşürülmesi, tasarruf yapmak isteyenler için düşük getiriler anlamına gelebilir. Bu nedenle, aktif senyoraj politikaları, dikkatli bir şekilde planlanmalı ve uygulanmalıdır.

Pasif Senyoraj

Pasif senyoraj, bir hükümetin veya merkez bankasının para arzını artırmadan ve faiz oranlarını düşürmeden elde ettiği senyoraj geliri olarak tanımlanır.

Advertisement

Pasif senyoraj, bir ülkenin para biriminin diğer ülkelerde yaygın olarak kullanılması durumunda ortaya çıkar. Bu durumda, diğer ülkeler, yerel para birimleriyle uluslararası işlemler yapmak yerine, daha yaygın olarak kabul edilen bir para birimini kullanmayı tercih edebilirler. Bu durum, diğer ülkelerin uluslararası işlemlerinde yerel para birimleri yerine ülkenin para birimini kullanmaları sonucu, hükümetin veya merkez bankasının senyoraj hakkından pasif bir şekilde faydalanmasına yol açar.

Örneğin, Amerikan doları dünya genelinde daha yaygın olarak kullanıldığı için, diğer ülkeler ABD dolarını ödeme aracı olarak kullanabilirler. Bu durum, ABD Merkez Bankası’nın senyoraj hakkından pasif bir şekilde faydalanmasına yol açar.

Pasif senyoraj, bir hükümetin veya merkez bankasının para arzını artırmasına veya faiz oranlarını düşürmesine gerek kalmadan, uluslararası para birimi kullanımından elde edilen kar olarak kabul edilir. Ancak, pasif senyoraj, bir ülkenin para biriminin diğer ülkelerde ne kadar yaygın olarak kullanıldığına bağlı olduğu için, kontrol edilemeyen bir faktördür.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


12 yorum

 1. ali ihsan can on

  hayat sözleşmesi kesintisi yapılmış hesabımda.ancak ben kredimin son taksidini bile yatırdım.kesintinin tarafıma geri iade edilmesini rica ederim.

 2. dursun elmacıoğlu on

  2 adet kartım çalındı sürekli 0850 222 0 600 ü aramama rağmen,
  müşteri temsilcilerimiz meşkul deniyor nasıl bir anlayış nasıl bir zihniyet ne yapmam lazım kartlarımı durdurabilmem için

 3. ÜLKÜ TUR TAŞIMACILIK LTD.ŞT. on

  ING BANK BANDIRMA ŞUBESİYLE BİR YILI AŞKIN ÇALIŞTIM MEMNUN OLMADIM.HESAPLARIMI KAPATTIM.AMA KREDİ KULLANIRKEN DAİREMİ VERDİM HİPOTEK OLARAK BİR AYDAN BERİ HİPOTEĞİ KALDIRMIYORLAR.ALLIRKEN İKİ GÜNDE KALDIRIRKEN BİR AYDA BU NASIL BİR BANKA ANLAYIŞI…NASIL BİR MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ………..
  BUİŞİ İKİ GÜN İÇİNDE ÇÖZMEZLERSE SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM HABERİNİZ OLSUN.

 4. ya cok merak ediyorum bu bankanın bır tane ust düzey yonetıcısı bu hattan bır musterı temsılcısıne bağlanmaya kalkmısmı acaba,emınım denememıstır cok tum personelın ısıne son verır bu ne rezıllıktır yavhu saat 08.30 dan beri(suan saat 09.45)bır kişiyle iletişim kuramıyorum.

 5. zihni özdemir on

  Çankırı ili Şabanözü İlçesi Tüketici hakem heyetinin 28.03.2014 Tarih ve 736826 sayılı kararına istinaden bankanızca ödenmesi gereken 1.000,00T.L. tarafıma halan ödenmedi.Gazeye vereceğim bankanızı.saygılarımla

 6. 05054623321 on

  bankanızın küçükçekmece sefaköy şubesi müşterisiyım,ağustos 2014 dan bu yana ne telefonuma nede e postama fatura bilgilerim gelmemektedir,şu güne kadar yazlıkda bulunduğum bölgede bankanızın şubesi”de bulunmamaktadır,dolayısıyla postahane yoluyla ödemem gereken faturamıda tahmini olarak ödemek zorunda kalıyorum.bayram sonu ödeme yapmak zorundayım,telefonuma ve e postama faturamı yansıtmanızı rica ederim

 7. gülay erdoğdu on

  kaç gündür bankanızın telefon bankacılıgına ulasmaya calısııyorum kredi kartı için netten başvurdum hala bir sonuç alamadım eğer okuyorsanız bu yorumları lütfen bana ulasırmısnız

 8. bektaş kara on

  BEKTAŞ KARA 5TEMMUZ 2015 ank kızılay şubeyle çalışıyordum yanlışlıklar nedeniile memnun kalmadım hesaplarımızı kapattım ve personel kaynaklı oldugunu genel müdürlüge şikayet ettim tık yok bunu yaptım diye oglumla birlikte hesaplarımızı kapatırken fazla para ödedik diye ihtar çekip iftira atıyorlar bu nasıl banka anlayış kınıyorum vede suç duyurusunda bulunacam.

 9. haşmet demircan on

  kredi kartndan kesmiş olduğunuz yıllık kart parasının tekrar şahsıma ödenmesini taleb ediyorum gereğinin yapılmasını umuyorum

 10. rumeysa orak on

  bu müşteri hizmetlerinin a….. ……ı versin ne bu ya ben 66 yaşında bir bayanım basmadığım numara kalmadı beynim bulandı benim alıcağım olan 75tl alabilmem için kalp krizimi geçirmem lazım urla şubesi vadesiz hesabıma gönderin avrupada diba dır ineğe ban biraz eğitim almanızı tavsiye ederim

 11. Mahmut Coşkun on

  Elimde kredi kartım olduğu halde borc bakiyesi sormak istediğimde ”kredi kartınız bulunmamaktadır diyor” borcum da var nereye yatıracağım.vermiş oldu 850 numara hiç işe yaramıyor.insanı deli edecek sorular soruyor.Daha önce telefon ettim bana sorulmadan kesilen kart koruma ücretinin bir daha kesilmemesi ve kesilenlerin geri ödenmesi için ama hala kesiliyor kesilen de geri ödenmedi.

Leave A Reply