Poliçe Nedir? Poliçe Ne İçin Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Poliçe, alacaklının borçlusuna, belirli bir para tutarını üçüncü kişiye ödeme emrini içeren kambiyo senedi. Poliçede keşideci, muhatap ve lehdar arasında üçlü bir ilişki söz konusudur.

Poliçe Nedir? Poliçe Ne İçin Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?

Kaynak : pixabay.com

Senedi düzenleyen kişi keşideci, senedi kabul edecek olan borçlu muhatap, senedin teslim edildiği kişi lehdardır.

Muhatabın sorumluluğu senedi kabul etmesiyle doğar; ama borçlu olsa bile senedi kabul etmeye zorlanamaz. Lehdar senedi vade tarihinde işleme koyabileceği gibi ciro ve teslim yoluyla başkasına da devredebilir.

Türk Ticaret Kanunu’na göre poliçede poliçe sözcüğü, senet yabancı dilde yazılmışsa, sözcüğün o dildeki karşılığı, belirli bir para tutarının ödenmesi konusunda kayıtsız şartsız havale, muhatabın adı ve soyadı, vade, ödeme yeri, lehdarın adı ve soyadı, keşide tarihi ve yeri, keşidecinin imzası bulunmalıdır.

Poliçe Nedir? Poliçe Ne İçin Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?

Kaynak : pixabay.com

Vade belirtilmişse senet görüldüğünde ödenir. Ayrıca vade belirli bir gün, görüldükten ya da keşide tarihinden belirü bir süre sonra biçiminde belirlenebilir. Ödeme yeri belirtilmemişse muhatabın adı ve soyadı yanında gösterilen yer ödeme yeri olarak kabul edilir. Poliçede birden fazla lehdar olabilir, ama seçmeli lehdar olamaz. Düzenleme yeri konusunda açıklık yoksa keşidecinin adı ve soyadı yanındaki yer düzenleme yeri olarak kabul edilir.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply