Leasing Nedir? Nasıl Alınır? Leasing’in Avantajları Nelerdir?

5
Advertisement

Leasing ne demektir? Leasing yatırımcıya ne gibi avantajlar sağlar, nasıl alınır, ödemeler nasıl yapılır, hakkında bilgi.

Leasing Nedir?

Leasing nedir?

Leasing şirketlerin yatırımlarında kullandıkları orta ve uzun vadeli bir finansman modelidir ve iş dünyasında oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yatırım mallarını satın almak yerine kiralamayı sağlayan bu sistem yatırımcılar ile leasing şirketleri kendi aralarında bir sözleşme ve kira planı belirleyerek Leasing işlemi gerçekleştirirlir. Basit olarak bu şekilde tanımlanabilir.

 Yatırım malı leasing şirketleri tarafından satın alınır. Yapılan sözleşme sonrasında yatırım malı leasing şirketinden kiralanmış olur.Yapılan kira anlaşmasının sonunda leasing şirketi küçük bir bedel karşılığında yatırım malını yatırımcıya devreder.

Örneğin bir üretici üretimde kullanacağı makinaları leasing ile kiralayabilir. Leasing şirketi üretici adına makinaları satın alır ve üreticiye kiralar. Leasing firması ile üretici aralarında bir ödeme planı yani kira sözleşmesi imzalar. Bu sözleşmede ödemeler sabit olabileceği gibi uzun vadeli kiralamalarda her sene farklı bir kira bedeli de ayarlanabilir.

Kimler leasing alır?

Leasing’i genelde ticari işletmeler kullanır. Türkiye’deki sistem bu şekilde gelişmiştir. Ancak yurt dışında bireyler de leasingden yararlanabilirler. Örneğin arabalarını yada bilgisayarlarını leasing ile almaları mümkün oluyor.Önümüzde günlerde bu modelin Türkiye’de daha fazla gelişmesi beklenmektedir.

Advertisement

Leasingin avantajları?

Leasing ile yatırım mallarını kiralayan şirket, sermayesini malları satın almaya harcamamış olur. Bu da elindeki sermayeyi daha farklı alanda kullanabilmesi için imkan sağlar.

Leasing Yapılan Ürünler:

Makine ve çeşitli ekipmanlar (iş, tekstil, ambalaj v.b.), binek ve ticari araçlar, gayrimenkuller (örneğin ofis leasing ile kiralanabilir), tıbbi cihazlar, ses ve görüntü sistemleri, klimalar gibi iş ortamlarında kullanılan pek çok teçhizat için leasing kullanılabilir.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


5 yorum

 1. HAKAN BİNAY on

  merhaba ben topograf olarak alarko holdingte çalışmaktayım bir işmakinesi almak istiyorum markası caterpıllar 140h greyder nasıl leasing ile alabilirim

 2. haci ali kalkan on

  merhaba
  ben yeni bir sirket actim.ithalat iharacat ve nakliyat firmasi.

  ismi salman uluslararsi ithalat ihraacat nakliyat ltd

  lesing le is makinasi almak istiyorum.mobile cranes[vinc]
  bu konuda bana bilgi verirseniz seviniriz.

  iyi gunler

 3. suan piyasada cok sayıda hurda fiyatına gemi var.ben leasingle bu gemileri alıp 1 2 yıl işletip borcu bittikten sonra hurdaya satmak istiyorum.daha önce leasingle gemi alıp batan cok ınsan var kabul ancak onlar 0 gemileri 3 4 milyon dolarlara aldılar dogal olarak piyasa batınca onlarında elinde kaldı.benim ilgilendiğim gemilerde zarar yok 2. el ürüne leasing alıcaz.çalışmasa bile(ama hazır yukum var calısacak) hurda fiyatından hemen elden çıkarıcaz.detaylı görüşüp birlikte yapmak isteyenler yada leasing konusunda yardımcı olmak isteyenler facebooktan kaptan eren can ı ekleyebılırsınız.

 4. Benim çelik yapı inşaat ve metal sanayi şirketim var bende lizing sistemiyle çelik imalatı yapan son sistem makine ler almak istiyorum nasıl hareket edebilirim

  Teşekkürler

  eskişehir çelik yapı inşaat ve inş Malz metal san Ltd şti

  • Merhaba;

   Şirketinizin çalıştığı bankaya bu konu için müracaat edebilirsiniz.

   Teşekkürler

Leave A Reply