Kredi Notu Düşüklere Kredi

0
Advertisement

Bugün, gerek kamu çalışanları olsun gerek ev hanımları gerekse öğrenciler olsun neredeyse herkes en az bir tane olmak üzere kredi kartı kullanmaktadır.

Alışverişte kolaylık ve pratiklik sağlaması açısından genellikle insanlar kredi kartı ile alışveriş yapmayı tercih etmektedirler.

Özellikle taksit imkânı birçok insanı cezbeden özeliklerden bir tanesidir. Kredi kartı sayesinde insanlar nakit paraya ihtiyaç duymadan harcama yapabilme özgürlüğüne sahip olmaktadır. Ancak bu kadar yararlı ve basit bir uygulama olan kredi kartları bazen kullanıcısını zor durumda bırakabilmektedir. Nasıl mı? Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Kredi kartları her ne kadar paraya ihtiyaç duymadan alışveriş yapma imkânı sağlasa da ödeme zamanı geldiğinde o parayı cebinizden bir şekilde çıkarır.

Kredi Notu

Kaynak : pixabay.com

Hiçbir banka alacağını almaktan vazgeçmez. Bunun için kredi kartları borcunu zamanında ödemek kart sahibinin lehine olan bir durumdur. Aksi takdirde banka müşterileri ödenmeyen her borç için bir de faiz borcuna katlanmak zorunda kalırlar. Borçlarını ödeme konusunda sıkıntı yaşayan ve borçlarını bir türlü ödeyemeyen ya da herhangi bir nedenle ödemeyen borçlular, bankanın gözünden kaçmaz ve bu kart kullanıcılarının kredi notunu düşürür. Banka nezdinde güvenilirliğini kaybeden müşteriler borçlarını ödemedikleri sürece banka ile ilgili başka bir işlem yapma konusunda da kısıtlı hareket etmek durumunda kalırlar.

İnsanlar genellikle ihtiyaçları paralelinde bankalardan çeşitli krediler almaktadır. Aldıkları kredilerin borçlarını zamanında ödemeyen kişiler sonrasında güvenilir müşteri olma imajını zedelerler ve kredi notu sorgulama ile sistemden düşük kredi notuna erişilmesinin önüne geçemezler. Kredi notu düşük olan kişilere genellikle bankalar kredi vermek istemezler. Bankalar kredi notu düşük müşterilerine farklı koşullarla düşük miktarda kredi imkânı sunabilirler. Ancak bu da bankanın kendi alacağı karara ve çeşitli prosedürlere göre değişiklik gösterebilir.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply