Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Neyi İncelemeliyiz?

0
Advertisement

Kredi çekmek özellikle kriz zamanlarında zordur. Ancak normal dönemlerde kredi çekerken bankalarda dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var.

Banka kredilerinden yararlanırken hem ödeme zorluğu çekmemek hem de ileride oluşabilecek olumsuzluklara karşı önlem almak için kredi çekerken nelere dikkat edilmeli hususları hakkında bilgi sahibi olmalıyız.

Krediler : İhtiyaç,, Mortgage ve Araç kredisi

Kaynak : pixabay.com

Kredi çekerken banka araştırması çok önemli

Herhangi bir ihtiyacınız için bankalardan kredi kullanmak istiyorsanız, kredi araştırması yapmanız çok önemlidir. Bankaların kredi faizleri çok farklılık göstermektedir. Bazı durumlarda bankalar arasında çok ciddi faiz oranları oynar. Bu yüzden öncelikle bütün bankaların kredi faiz oranlarını incelemelisiniz. İncelemeniz sonucu size uygun olan faiz oranlı krediyi bulduktan sonra incelemeniz gereken bir diğer konuya geçebilirsiniz.

Çoğu kişi düşük faizli krediyi bulduğunda en uygun kredi gözü ile bakar. Ancak burada incelenmesi gereken önemli bir husus vardır. Bu husus ise kredi kullanım masrafıdır. Bu masraf bankalar tarafından müşterilerden tahsil edilmektedir. Bunun yanında bu ücret bankalar arasında farklılık gösterir. Bazı bankalar faiz oranlarını ortalama tutar ve kredi masrafını makul seviyede belirler. Bazı bankalar ise faiz oranlarını düşük tutarlar ancak kredi kullanım masrafları oldukça fazladır. Bu yüzden kredi kullanırken kredi kullanım masrafını da incelemeniz çok önemlidir. Hem kredi faizinin hem de masrafının uygun olduğu bir kredi bulmaya gayret edin.

En uygun kredi için kampanyalar

Kredi kullanırken eğer acil nakit ihtiyacınız yoksa bankaların kampanyalarını da araştırabilir veya bekleyebilirsiniz. Bankalar sürekli kredi kampanyaları düzenlemektedir. Özellikle yılbaşı, bayramlar ve özel günlerde uygun faizlerle kredi imkanları sunmaktadır. Sizler de eğer uygun faizle kredi kullanmak istiyorsanız bu günlerde gerçekleştirilen kredilerden yararlanabilirsiniz. Özellikle masrafsız krediler sizin için her zaman daha faydalı olacaktır.

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Neyi İncelemeliyiz?

Kaynak : pixabay.com

Kredi ödeme planında dikkat edilmesi gerekenler

Bu incelemelerden sonra kredinizin geri ödemelerinde pürüzlerin çıkmaması için en önemli unsur ödeme planıdır. Ödeme planı çıkarırken gelirinize uygun olarak kredi taksitlendirmesi yapmalısınız. Uzmanların görüşüne göre aylık gelirin maksimum üçte biri krediye ayrılmalıdır. Bu orandan daha fazla borçlanan kişilerin ödeme güçlü çektiği ve bu durumunda yaşam standartlarının düşürdüğü görülmektedir. Sizler de gelirinize uygun olarak bankalara borçlanarak sıkıntısız bir şekilde kredi ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply