Advertisement

Şimdilik, Charlie Chahine, sezonun ilk uluslararası konuklarını Yunanistan’ın en popüler tatil adası Santorini’deki Suites of the Gods beldesinde karşılayacak.

30 kişilik personelinin bir kısmı konuklar adanın meşhur gün batımını içerken havuz kenarında kokteyller servis edecek, otel yaza yaklaştıkça her gün biraz daha yoğunlaşacak ve Santorini’nin uçurum kıyılarına 2 milyon ziyaretçi getirecek.

Diyerek şöyle devam etti: “Şimdi durum sıfır, hiçbir şey hareket etmiyor. Turistler uçaksız buraya nasıl gelecekler? Bir denizaltıda?” diyor Chahine. Çevresinde, adanın ana yerleşimi olan Fira’nın beyaz badanalı binaları bir hayalet kasaba.

Koronavirüs pandemisi tarafından felç edilen turizm ile Chahine, personelini sadece sekize indirdi ve sezonun, Yunanistan’ın bankalarını kapatmaya ve iflastan kaçınmak için sermaye kontrolleri uygulamaya zorlandığı 2015’ten bile daha kötü olacağından korkuyor.

Boş Ege Denizi’ne bakan bakan, “Geçen yıl bu sefer Santorini’de 12 gemi ve 15’ten fazla gemimiz duruyordu. Şimdi her üç günde bir gemi görüyoruz.” Dedi.

Salgın sadece Santorini’yi gelir ve iş hayatını soymakla tehdit etmez; turizm sektörü ekonominin beşte birini oluşturan Yunanistan’ı on yıl önce avro bölgesi krizinin karanlık günlerine doğru geri dönme riskini taşıyor.

Advertisement

Turizmin bu yıl bir çöküş olması halinde, bazı ekonomistler yıllarca süren kemer sıkma politikalarından ve üç uluslararası kurtarmadan doğan ekonomik ve finansal kazanımların çözülebileceğini söylüyor.

Yunanistan Ulusal Bankası baş ekonomisti Nikos Magginas, “Bu kez, beklenen şok geçmişte yaşanan ciddi sarsıntılardan çok daha büyük olacak” dedi.

Daralan ekonomi, şişme borcu

Ekonominin Avrupa Birliği tarafından bu yıl% 9,7 oranında küçülmesi, borç krizinin en kötü yılı olan 2011 yılına göre neredeyse yüzde bir puan daha da düşmesi, işsizliğin iki yıla kadar% 20’ye çıkması bekleniyor. önce.

Yunanistan’ın egemen borcunun, ekonomik bölgenin neredeyse% 200’üne ulaşması bekleniyor, bu da avro bölgesinin ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) kurtarma için fiyat olarak talep ettiği acı verici kamu harcamaları kesintilerinden elde edilen kazançları geri almaktan daha fazlası.

Ancak bu sefer Yunanistan’ın yapabileceği çok az şey var.

2.678 koronavirüs vakası ve 148 ölümle pandemi konusunda Avrupa’nın en iyi kayıtlarından birine sahip olmasına rağmen, turizm endüstrisi özellikle Avrupa, ABD ve Çin’den olmak üzere deniz aşırı ziyaretçilere dayanmaktadır.

Advertisement

Salgının ekonomiyi ne kadar zorlayacağına dair görüşler karışık. Avrupa Merkez Bankası, Yunanistan’ın uygun faiz oranlarıyla borçlanmaya devam edebilmesini sağlayarak, hükümet% 4,7 ile% 8,9 arasında bir ekonomik daralma öngörüyor.

Yunanistan Bankası Başkanı Yannis Stournaras Reuters’e verdiği demeçte, “Avrupa’daki tepki nedeniyle bozulmanın geçici olacağını düşünüyorum.” Dedi. Banka, bu yıl başlangıç ​​senaryosu altında% 4’e varan oranlarda en kötü ihtimalle% 8’lik bir daralma görüyor.

Diyerek şöyle devam etti: “Cevabının ECB tarafından açıklanan önlemlerle orantılı olacağına dair cesaret verici işaretler var.”

Ekonomik tahminler büyük farklılıklar gösterse de, herkes Yunanistan’ın bu yaz kıyılarına yabancı turist çekmedeki başarısının veya başarısızlığının ne kadar kötü olacağını belirleyeceğini kabul ediyor.

‘Büyük, şişman bir sıfır’

Advertisement

Kiklad Adaları’ndaki popüler bir ada olan Paros’taki küçük bir otelin sahibi olan 58 yaşındaki Tasos Mylonas, “Yağmur için dua eden, kış mevsiminde bizi bir şeyler yapmak için umutsuzca umut eden çiftçiler gibiyiz.” Dedi. Tüm rezervasyonları iptal edildi.

“Şimdiye kadar büyük, şişman bir sıfıra bakıyordum – ama faturalar gelmeye devam ediyor,” dedi.

Mylonas, turizm endüstrisinin geri kalanıyla birlikte, denizaşırı kilitlenmelerin hafiflemeye devam edeceğini ve uçuşların kısa sürede toplanmaya başlayabileceğini umuyor.

Hükümet, çabalarını Avrupalı ​​ziyaretçileri cezbetmeye ve ziyaretçilerin güvende olacağından emin olmak için salgını içeren Yunanistan’ın başarısına güvenmeye odaklanıyor.

Turizm Bakanı Harry Theoharis Reuters’e verdiği demeçte, “Bu sezon diğer yıllar gibi olmayacak.” “Durumun bu olabileceğine inanmak aptal olurum.”

Atina’nın turistleri seyahat ederken bulaşıcı hastalıktan nasıl koruyacaklarına dair ortak AB kurallarını zorladığını söyledi: hedeflerinde veya eve döndüklerinde karantinaya girmeleri gerekmediği anlamına gelen bir dizi protokol.

Advertisement

Ve plajda gevşeyebilmeleri ve yanlarındaki güneşlik altındaki kişinin yüksek bir enfeksiyon oranına sahip bir yerden gelip gelmediği konusunda sürekli endişelenmemeleri gerektiğini söyledi.

Gelecek yıl büyük bir toparlanma olsa bile, turizm endüstrisi geçen yıl yaptığı 18 milyar avro (19,48 milyar dolar) herhangi bir şey üretmeden önce yıllar olacağını öngörüyor.

Yunan Turizm Konfederasyonu başkanı Yannis Retsos, “Gerçekçi olmak için, 2021 iyileşme yılı olacak – ancak 2023’ten önce 2019’un gelirine ulaşamayacağız” dedi.

Geçen yıl sektörde çalışan 700.000 kişiden çoğu işini asla geri alamayabilir.

Advertisement

Leave A Reply