Konut Kredisi (Mortgage) Çekerken Gerekli Evraklar Nelerdir?

0
Advertisement

Bankalardan herhangi birinden konut kredisi (mortgage) kullanmak istediğinizde bankanın sizden isteyeceği belgelerin tam listesi

mortgage

Ev sahibi olmak isteyenlerin yardımına koşan konut kredileri ya da Mortgage kredileri için bankalar zorunlu sunmak zorunda olduğunuz evraklar bulunmaktadır. Bu evrakların listesini ve açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Konut Kredisi (Mortgage) İçin Beyan Edilmesi Gereken Evraklar

Kimlik belgenizin fotokopisi ve aslı (Ehliyet, nüfus cüzdanı ya da Pasaport)

Gelirinizin durumunu gösteren belge (Bordro, vergi levhası, kira kontratları v.s.) – Bordroda yer alan imzalar için imza sahiplerine ait imza sirküleri istenebilmektedir. Serbest meslek çalışanları için mutlaka vergi levhası verilmelidir.

İkametgah Belgesi (Bu belgeyi muhtarlıklardan ya da nüfus müdürlüklerinden de temin edebilirsiniz. Bunun yerine son 3 aya ait adınıza düzenlenmiş olan bir fatura da yeterli olacaktır)

Advertisement

Bundan sonrası önemli satın alınmak istenen daire, ev v.b. mülk için inşaat ruhsatının fotokopisi, kat mülkiyet tapusu, yapı kullanım izin belgesi evraklarından en az biri ya da birkaçı talep edilecektir.

Banka ekspertiz raporu. Bu raporu banka sizin yerinize sizler ilk 4 maddedeki evrakları temin ettikten sonra bankanın kendi ya da anlaşmalı olduğu ekspertizlere çıkartılacaktır.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply