KKB Puanı Ne Demek? KKB Puanı Ne Anlama gelir? Önemi Nedir?

0
Advertisement

KKB Nedir? KKB’nin açılımı olan (Kredi Kayıt Bürosu) Ne Anlama Gelir? Ne işe yapar ve ne işe yarar? KKB hakkında bilgiler.

Kredi Kayıt Bürosu olarak bilinen ve kısaltımış KKB olarak belirtilen bankacılık sistemlerinin merkezidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve +18 yaşını dolduran her bireylerin bankalar arasında yaptığı işlemlerin tek, tek kaydedildiği sistemdir. KKB her kişinin durumunu inceleyerek bankalar arasında ki itibarını belirtmekle yükümlüdür. KKB puanı ise kişinin bankalar arasında yapacağı işlem sırasında KKB’nın bankaya bu kişinin ne derecede güvenli olup, olmadığını belirtmektedir. Ki bankacıların kolaylığını sağlayan ve hızlı kredi veya kredi kartı vermesini sağlayan tek işlem KKB’dır.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Nedir, Ne İşe Yapar?

KKB puanı düşük olan kişiler hiç bir şekilde kredi veya kredi kartı alamazlar. Bu durumda kredi veya kredi kartı alabilmeleri için KKB puanını düzeltmeleri gerekmektedir. Çok önemli olan bu durumu önemsemeyen insanlar kredi siciline kadar negatif sonuç alabilmektedirler. KKB sadece insanların ortalamasını yapmayıp insanların ne kadar borca sahip olduğunu ve bu borçlar arasında ne kadar düzenli ödeme yaptığını ve buna benzer diğer tüm bilgileri istatistik olarak sunmaktadır. Kişinin KKB arasında ki sorunun çözülmeside ciddi zaman almaktadır. KKB’de nagatif sonuç alabilmek olay ancak bu sonucu düzeltebilmek hiçte kolay değildir. Bir sorunun düzelebilmesi ortalama 5 sene’yi bulmaktadır. Bu demektir ki bir kişi KKB puanı esnasında olması gerekenden daha kötü bir değere sahipse 5 sene hiç bir şekilde banka ürünü kullanamaz.

KKB puanınızı öğrenmek istiyor veya bunu sorgulamak istiyorsanız findeks’in orjinal sitesine girerek T.C kimliğinizle beraber tüm sorgulamayı yapabilir ve öğrenmek istediklerinizi çok rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply