Advertisement

Verilere göre, İranlılar bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye konut piyasasında yabancı alıcılara öncülük ederek, ülkedeki emlak alımlarını neredeyse iki katına çıkardı.

Salı günü yayınlanan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, İran vatandaşları ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre% 97 artışla 1.864 adet satın aldı. Rakamlar, İranlıların Şubat 2015’ten bu yana mülk alımlarında ilk kez Iraklıları çektiğini gösterdi.

İranlılar ve Iraklılar’ın ardından Ruslar, ülkeden ev satın alan üçüncü ülke oldu ve bunu Afganlar, Filistinliler ve Yemenliler izledi. Verilere göre, yabancılara satılan toplam ev sayısı, konut pazarında kısa süreli durgunluğa rağmen, Ocak-Mart döneminde% 11 arttı ve 11.068’e ulaştı.

TÜİK rakamlarına göre, toplamda% 0.4 düşüşle 107.432 konut ilk kez satılırken, TÜİK rakamlarına göre ikinci el satışlar 233.606’ya yükseldi.

‘Türkiye güvenilir yatırım hedefi olarak görülüyor’

Gayrimenkul yatırım şirketi Nevita International’ın başkanı Faruk Akbal, Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, Şubat ayında ABD ve İran arasındaki artan gerilimlerin İranlıların Türk konut piyasasında artan talebinde rol oynadığını söyledi.

“İranlılar Türkiye’yi önemli ve güvenli bir sığınak olarak görüyorlar. Ayrıca kültürel olarak ülkeye yakın hissediyorlar ”dedi.

Advertisement

Gayrimenkul geliştiricisi Babacan Holding’in CEO’su Mehmet Babacan, yabancıların Türkiye’deki ev alımlarını karlı bir yatırım fırsatı olarak gördüğünü söyledi. Bakan, bazı yabancı satışların hükümetin sağladığı vatandaşlık olanaklarından kaynaklandığını da sözlerine ekledi.

Türkiye, Eylül 2018’de yabancıların Türk vatandaşlığı kazanma sınırlarını azalttı. Eylül 2018’de yatırımları teşvik etmek. Böylece, Türkiye’de gayrimenkul sahibi olan 1 milyon dolarlık bir önceki sınır yerine en az 250.000 dolar değerinde olan yabancılar artık Türk vatandaşlığına geçebiliyor.

Babacan, pandemi sonrasında hayat normale döndüğünde endüstrinin yabancılara konut satışlarının artmasını beklediğini de sözlerine ekledi.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) başkanı Nazmi Durbakayım, başarılı bir şekilde başa çıkılan salgın sürecinde bastırılan talep artışının önümüzdeki aylarda ve yaz aylarında kaçınılmaz olacağını söyledi.

Advertisement

1 Yorum

  1. devlet emekliye bir babalık yapsın kamu bankları adına emeklilerde gelecek nesil evlatlarına babalık yapar syglrmla

Leave A Reply