İkinci El Otomobil Satışında Güvenli Satış Sistemi Nedir?

0
Advertisement

2020 Yılına girmemiz ile birlikte açıklanan ikinci el otomobiller için Güvenli Satış Sistemi ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı sayfa.

İkinci el araç satışına ilişkin olarak Ticaret Bakanlığı tarafından Güvenli Satış Sistemi hayata geçiriliyor. Bu sayede alıcı ile satıcı arasında ortaya çıkabilecek mağduriyetler ortadan kaldırılmış olacak. Sıfır araçların fiyatlarında ki hızlı artışın sonucun da 2. el araç alımına yönelenlerin sayısı hızlı artmaya devam ediyor. Ülkemizde yılda yedi, sekiz milyon adet aralığında ikinci el araç alım satımı yapılmaktadır.

İkinci El Otomobil Satışında Güvenli Satış Sistemi Nedir?

Ortalama günde 30 bin aracın satıldığı ülkemizde de bu önlemlerin alınması vatandaşlar arasında ortaya çıkan sorunların önüne geçilmesini sağlayacak. Piyasanın bu kadar fazla olması neticesinde dolandırıcılarında bu yönde sürekli yeni yöntemler geliştirmesi, vatandaşların mağdur olması güvenli satış sistemi sayesinde engellenecek.

Güvenli Satış Sistemi Hem Hızlı Hemde Çok Güvenli

Bakanlık ile Noterler Birliğinin yaptığı protokol neticesinde araç alım satımlarında yaşanan bütün olumsuz durumların önüne geçmek adına güvenli ödeme yapılabilecek bir sistem hayata geçiriliyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan şu açıklamalarda bulundular :

“Bu sistem sayesinde artık vatandaşımız hem daha güvenli ve hızlı hem de daha az maliyetle işlem yapacak. İkinci el motorlu taşıt ticareti günde 30 bin, yılda 8 milyon olarak noter aracılığıyla yapılıyor. Alım satım ve devir işlemlerinde çeşitli suistimaller var. Türkiye Noterler Birliği ile yaptığımız protokol kapsamında Güvenli Satış Sistemi işletilecek. Bunun için 20 lira gibi sembolik bir para ödenecek.”

Advertisement

Alım-satım işlerinde EFT’nin yapıldığının söylenmesi ve daha sonradan yapılmadığının ortaya çıkması, nakit para taşımanın yaşatmış olduğu sıkıntılar gibi bir çok sorun ortadan kalkmış olacak ve bu sistem sayesinde 20 lira gibi bir rakama kimse mağdur olmamış olacak.

İkinci El Araç Alım Satımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 • Plakası kapalı ve piyasa değerinin altında satılan araçlara şüpheyle yaklaşın.
 • Aracı devrederken para havale ile gelecekse havalenin aracı satın alan kişinin hesabından yapıldığına özellikle dikkat edin.
 • Parayı gönderen ‘İşim çıktı’, ‘Cenazem var’ bahanesiyle aracı başkasına devretmenizi isterse uzak durun.
 • Aracı mutlaka yetkili belgesi olan ekspertize götürün. İkna olmazsanız ikinci bir ekspere gösterin.
 • Almak istediğiniz aracın tramer kaydını da sorgulatın.
 • Notersiz satış yapmayın, kafanıza takılan soruları noter görevlisine sorun.
 • Araç bedelini almadan noter görevlisine bedeli aldığınızı beyan etmeyin.
 • Anlamadığınız konuyu noter görevlisine mutlaka sorun. Neye imza attığınızı bilin.
 • Eğer araç nakit paraya satılıyorsa, aracın satış bedeli noterde katibin önünde sayılarak alınabilir.
 • Noter satış belgesi, araç ekspertiz belgesi benzeri evrakları saklayın.
 • Aracınızı satarken yanınızda birisi olsun. Şüpheli işlemlerde konu yargıya intikal ederse şahitle ispat gerekebilir.
 • Aracınızı test etmek isteyen kişiler sizi zorla indirip aracını gasp etmeye çalışabilir, tedbirli olun.
 • İnternetteki ‘acil ihtiyaçtan satılık’ ilanlarına ve piyasa değerinin altında satılan araçlara her zaman şüpheyle yaklaşın.
 • Alacağınız aracı görmeden, test etmeden ve ekspere sokmadan satıcıya kapora vermeyin.

2. El Araç Alım-Satımında Güvenli Satış Sistemi Nasıl İşleyecek?

İkinci el araç alım satımı yapacak iseniz ve tedirgin oluyorsanız, bu sistem tamda size göre son derece güvenli ve mağduriyetin önüne geçmek adına atılmış en güzel adımlardan birisidir. Nasıl işlediği ve ne yapmanız gerektiği konusuna gelecek olursak, daha önceden yaptığınız alış verişlerde ki nakit veya havale yöntemini bir kenara koyun.

Aracı almak isteyen kişi noterden güvenli ödeme sistemine başvurusunu yapacak. Yapacağı başvuru ile belirlenen miktar üzerinden alıcının hesabından paraya bloke konularak noter tarafından emanet hesaba alınacak.

İşlem tamamen bitmeden kimse bu hesapta ki paraya müdahale edemeyecek veya kullanamayacak. Taraflar daha sonra alım satım işlemini noterde gerçekleştirecek. Satış işlemi bittikten sonra noter tarafından verilecek olan talimat ile satıcı kişinin hesabına bloke konulan hesaptan aktarılacak. Sistem bu şekilde işleyecek ve ne alıcı nede satıcı mağduriyet yaşamış olacak.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply