Hesabıma e-Haciz Geldi Ne Yapmalıyım?

0
Advertisement

Devletin, alacaklarını hızlı ve masrafsız bir şekilde temin edebilmesi için geliştirilen online haciz sistemi olarak nitelendirilen e-haciz, son yıllarda adından sıklıkla bahsettirmektedir.

Günümüz şartları ele alındığında artık binlerce kişi elektronik ortamlarda yapılmaya başlanan hacizlerle karşı karşıya gelmektedir. Devletin yeni geliştirdiği e-haciz sayesinde, masraflar en aza indirilerek, alacaklar en hızlı şekilde borçlulardan temin edilebilmektedir. 3183 sayılı kanun kapsamında alacakların tahsil edilebilmesi için getirilen bu uygulama milyonlarca kişinin hesabıma e-haciz geldi ne yapmalıyım sorusunu sormasına neden olmaktadır. Yazımızda sizlere e-haciz nedir ve e-haciz durumu ile muhatap olmamız gereken durumlarda ne yapılmalıdır bunu açıklayacağız.

Konut Kredisi ya da İhtiyaç Kredisi Çeken Kişi Ölürse Borç Ne Olur?

Kaynak : pixabay.com

Devletin olası masraflardan en iyi şekilde kurtulabilmesi amaçlanan e-haciz uygulamasında, büyük tasarruf değerlerine ulaşabilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nca borçluların banka hesabına haciz konulması gereken durumlarda yasal işlemlerin başlatılması ve tüm adımların sonucu olarak e-haciz uygulamasının geliştirilmesi ile birlikte pek çok kimse, farklı nedenlerden dolayı e-haciz uygulamasına takılarak hesaplarına haciz işletmektedir. Bu durumda hesabınıza e-haciz geldiğinde öncelikle birkaç adımı uygulamanız gerekmektedir. Bir borçlunun banka hesabına e-haciz ile el konulduğunda tebliğ edilmesi gerekmektedir. Ardından geçen 7 gün sonunda, borcunu kapatması gerekmektedir. Fakat bu süre sonunda borçlu borcunu öderse, e-hacizden kurtulmuş olur. Eğer e-hacizin hatalı olduğunu düşünüyorsanız, itiraz ederek düzeltilmesini talep edebilirsiniz.

Bu durumda haciz emri için durdurma kararı çıkartılır. Borçluların banka hesabına konulan hacizlerde, vadelendirme yapılarak haciz anlaşmalı olarak kaldırılabilir. Ancak araçlardaki ve gayrimenkullerdeki haciz taksitlendirmeyle kaldırılamaz. Ayrıca tebliğe karşı 30 gün içerisinde dava açabilirsiniz. E-haciz uygulaması ile borçlunun bankada bulunan birikimine el konulmaktadır. Uygulamanın yeni hayata geçirilmesi nedeniyle birçok borçlunun bu durumdan son anda haberi olmaktadır.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply