Findeks Üyelik İşlemleri Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

0
Advertisement

Findeks nedir? Findeks üyelik işlemleri nasıl ve nereden yapılır? Findeks kredi notunuzu öğrenmek için Findeks üyelik işlemleri hakkında bilgiler.

Findeks Logo

Öncelikle kredi notunun ne olduğunu, neden önemli olduğunu bilmemiz gerekiyor. Findeks üyelik ile öğrenebileceğimiz kredi notu, bazı yerlerde kredi skoru ve kredi puanı olarak da ifade edilir ama hepsi aynı şeydir. Bankalardan aldığınız kredi ve kredi kartı kullanımlarınız ve bunların geri ödemesinde göstermiş olduğunuz performansın değerlendirilip bir puan sistemiyle nitelendirilmesidir. Findeks üyelik ile öğreneceğiniz kredi notunuz, yani ödemelerinizin düzenli ve zamanında gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini inceleyen ve bu inceleme sonunda size bir puanın verilmesi durumudur.

Tüketiciler, herhangi bir bankadan kredi talep ederken, Findeks üyelik hizmeti ile öğrenebileceğiniz kredi notunun yeterli olup olmadığını bilemez ve kredi notunun kredi talep ettiği tutar için yeterli olup olmadığına karar veremez. Bu sebeple Findeks finansal platformunda kayıt altına alınan kredi işlemleri kapsamında tüketicilerin tüm ödemeleri puanlandırılır. Bu puan ve ön değerlendirme işlemi Findeks üyeliği bulunan bankalarla belirli bir ücret karşılığında paylaşılır. Değerlendirme sonucunda ortaya çıkan puanınıza göre kredi alıp alamayacağımız hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Kredi puanı düşük olan tüketiciler kredi almakta sorun yaşarken, Findeks üyelik ile öğrenilen kredi notu yüksek olan tüketiciler ise kredi alabilmektedir. Eğer ödemeleriniz vaktinde ve ödenmesi gereken tutarda bir ödeme gerçekleştirdiyseniz kredi notunuz yüksek olacaktır ama kredi ödemelerinizi geciktirdiyseniz ve asgari kısmını ödediyseniz, bu durum kredi notunuza olumsuz etki edecektir ve kredi notunuz düşük olacaktır. Kredi notu, değerlendirme ve karar verme aşamasında tek olmasa da en önemli ölçüttür. Findeks üyeliğini gerçekleştirdiğinizde siz de kredi notunuzu öğrenebilir ve ön değerlendirmenizi yapabilirsiniz.

Kredi Notu

Kaynak : pixabay.com

Kredi Notu Neden Önemlidir ?

Findeks üyelik hizmeti ile öğrenilen kredi notu, hayatımızın tüm alanlarında karşılaşabileceğimiz önemli bir referans noktasıdır. Geçmiş kredi ödemesi ve ödeme performanslarımız üzerinden hesaplanan Findeks üyelik ile öğrenilen bu not, kredi başvurularında çok önemli ve ciddi bir yere sahip olduğu için bankaların tamamı artık bu ölçüt üzerinden kişinin, maddi gücüne bakarak, kredi notuyla başvuruyu değerlendirir. Kredi başvurularında bankayla daha önceden yapmış olduğumuz tüm işlemler çıkmaktadır. Bu yüzden kredi alımlarında ya da kredi kartı alımlarında, geri ödemeye mali gücümüzün yetip yetmeyeceğini iyi düşünüp, öyle karar vermeliyiz. Çünkü geri ödemelerde, ödeme gününün 1 gün dahi geçmiş olması sizin kredi notunuzu düşürecek ve o dönemki ödemelerinize günlük faiz işlemi uygulanacaktır.

Advertisement

Kredi Notunu Düşüren Sebepler

Kredi ya da kredi kartı ödemelerinizin tarihinin geçmemesi

Birden fazla kredi kartınız varsa ve hepsi için düzenli bir ödemeye gerçekleştiremiyorsanız, kredi kartı adedinizi azaltın. Sadece bir tanesini kullanarak, düzenli ödeme yapmanız halinde Findeks üyeliği ile elde ettiğiniz kredi notunuz artacaktır.

Bankalardan kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunduğunuzda, olumsuz bir cevap aldığınızda, ısrarla tekrar başvuru yapmayın, bir süre bekleyin ve bankacılık işlemlerinizi tekrar gözden geçirin. Belki sizin olumsuz cevap almanıza neden olan bir işleminiz vardır.

Kredi kartı ödemelerine otomatik ödeme talimatı vermediğinizde Findeks üyelik hizmeti ile öğrendiğiniz kredi notunuz olumsuz etkilenecektir. Otomatik talimatlar sayesinde krediler zamanında ve düzenli bir şekilde ödenir.

Findeks Kredi Notu Skala

Findeks Kredi Notu Skala

Findeks Üyelik Nasıl Yapılır?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks, Findeks üyeliği ile kredi notunuzu öğrenme imkanı sunuyor. Eskiden sadece bankaların ulaşabildiği bu bilgiye artık Findeks sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Sizin tüm banka geçmişleriniz Findeks finansal platformunda toplanır ve değerlendirilir, üye olan bankalara tüm bilgileriniz aktarılır. Tüm banka geçmişleriniz değerlendirilerek, Findeks tarafından size bir puan verilir. Bu puan 0 – 1900 aralığındadır.

Advertisement

Findeks üyeliği ile öğrenebileceğiniz kredi notunuz düşükse, bankalar kredi talebinizi olumsuz değerlendirecekler, ortalama bir puana sahipseniz risk taşıyorsunuz ama bankalara ipotek, kefil, vb. güvenceler göstererek, kredi alımını gerçekleştirebilirseniz. Findeks üyelik hizmeti ile öğrenebileceğiniz kredi notunuz yüksek puan aralığına sahip bir puanınız varsa, hem krediye erişim hakkınız hızlı bir şekilde olur hem de bankaların ayrıcalıklı müşteri statüsünde olabilirsiniz. Aşağıdaki tabloda puan aralığı yer almaktadır, siz de kredi notunuzu Findeks üyelik hizmeti ile öğrenerek, ön değerlendirmenizi yapabilirsiniz.

Kredi notunuzu öğrenebilmek için, Findeks üyelik hizmeti ile önce Findeks’in internet sitesine tıklamanız gerekiyor. Ardından ‘giriş’ butonunu tıklayınız. Açılan sayfada ‘yeni üyelik’ butonu karşınıza çıkacak ve butona tıkladığınızda kişisel bilgilerinizi doldurmanız gereken bir sayfa çıkacak, gerekli bilgilerle doldurduktan sonra ‘kaydet’ butonuna basarak, üyeliğinizi tamamlamış olacaksınız. Kredi notunuzu 4 Tl karşılığında Findeks’ten öğrenebilirsiniz. Findeks üyelik ile kredi notunuzu elde edebilirsiniz. Yazımızın sonunda yer alan ilk linke tıkladığınızda Findeks’in web sayfasına ulaşabilirsiniz.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply