Endeks Nedir? Borsa İşlemlerinde Sıkça Duyduğumuz Terimin Açıklaması

0
Advertisement

Endeks nedir? Sürekli olarak farklı borsalar için duymuş olduğumuz endeks kelimesi ya da terimi için kısa bir açıklamanın yer aldığı sayfamız.

Endeks kelimesi, borsa konusuyla ilgili konularda kullanılan ekonomi alanına ait bir kelimedir. Açılımı ise; borsada, üzerinde işlem yapılan hisse senetlerinin fiyatlarının ve geri dönüş getirilerinin bütünsel olarak ya da sektörsek olarak ne gibi bir performans sağlayacağının ölçülmesidir. Borsadaki endeksler, hisselerde oluşan fiyat hareketlenmelerinden temel alınarak borsanın genel yapısındaki trend durumların belirlenmesinde kullanılmaktadır.

Borsa

Belli başlı şartlara göre ve her sektörün kendine ait temsil yeteneği göz önüne alınarak seçimi yapılan hisseler, endeks hesaplamalarında kullanılmaktadır. Bu durumdan yola çıkılarak, finansal endeksler konusunda bu endekslerin yaratılabilmesi için kullanılan hesaplama şekillerine göre üç farklı endeks kategorisi ortaya çıkartılmıştır. Bu kategoriler eşit “ağırlıklı endeksler”, “fiyat endeksleri” ve “pazar paylarına göre ağırlıklandırılmış endeksler” olarak farklı segmentlere ayrılmıştırlar. Aynı şekilde bu finansal endeksler, hesaplanma şekillerinin dışında bir de niteliklerine göre farklı sınıflandırmalara sokulabilirler ve bu gruplandırmalar da üç ana başlık altında yapılmaktadır. Buna göre “hisse endeksi”, “sektörel ayrım endeksi” ve “stil endeksi” üç farklı değerlendirme başlığı olarak kabul edilmektedir.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply