Dolar Endeksi Nedir? Nasıl Yorumlanır? Endeksi Etkileyen Durumlar

0
Advertisement

Dolar kuru ülke gündemimizi ekonomi anlamında en ok meşgul eden para birimi olmaktadır. 2018 yılında da dolarda yaşanılan yükselişler zaman zaman ülkenin bir numaralı gündemi olmuş ve yıl içerisinde dolar tl paritesi 7 liranın üzerine yükselmişti.

Dolar

Kaynak : pixabay.com

Yurtdışı piyasalarda dolar tl paritesinden ziyade takip edilen doların fiyatı ise dolar endeksi ile ölçülmektedir. Bu makalede dolar endeksi nedir, dolar endeksi nasıl hesaplanır sorularına cevap bulabilirsiniz.

Piyasaların nabzını anında değiştirme potansiyeline sahip olan dolar para birimi, dünya çapında en fazla takibi yapılan döviz çeşididir. Özellikle ticari faaliyetleri yoğun ülkeler, ülke para birimlerinin karşısında doların değerini sürekli olarak kontrol etmektedir. Bu doğrultuda gerek yatırımcılar gerek uzman ve ticaretle iç içe faaliyet yürüten bireylerin en çok dikkat ettiği noktalardan biri dolar endeksi nedir? Hususudur.

Dolar Endeksi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Yatırımcılar açısından en çok sorulan ortak sorulardan birisi dolar endeksi nedir? Sorusudur. Dolar endeksi, dünya çapında en fazla işlem yapılan 6 çeşit para biriminin dolar karşısında almış olduğu değeri ölçümlemektedir. Dolar para biriminin bu yüksek işlem hacmini elinde tutan 6 para biriminin karşısında aldığı değer dolar endeksi olarak ifadelendirilir. ABD’nin ticaret hacminde en yüksek değere sahip olan bu para birimleri aynı şekilde ülkede en yüksek dövizler arasındadır.

Para birimlerinin kendi aralarında dönüştürebilmesi hususunda gelişimlerin yaşandığı Bretton Woods Anlaşmasına dayanan ve ilk kez ortaya çıkan dolar endeksi, 1944 senesinde 44 ülkenin para birimi, dolar üzerinden sabitlenmiştir ve bugün Euro, dolar endeksinde en çok paya sahiptir. Dolar endeksi yorumlanmasında öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken doların dünya genelindeki değeridir. Bu değerin hesaplanmasıyla, en fazla hacmi olan para birimleriyle ortak hesap yapılarak dünya çapındaki değerine ulaşılır. Böylelikle yatırımcılar, ticari faaliyet yürütenler ve doları takip edenler dolar endeksini etkileyen etkenleri daha net yorumlayabileceklerdir.

Amerikan Doları

Kaynak : pixabay.com

Doları Endeksini Etkileyen Durumlar

Dolar endeksi aşağı ve yukarı yönlü olarak değişim gösterebilmektedir. Bu durumu etkileyen pek çok etken bulunmaktadır. Eğer ülke içerisinde risk ve belirsizlik durumu gibi olaylarda bir artış gözleniyorsa dolar endeksi yukarı doğru bir trende girecektir. Yani risk durumunda bir artış söz konusuysa dolar endeksi yükselecektir. Öte yandan dolar endeksini etkileyen bir diğer önemli veriyse dünya ve ülkelerin vermiş olduğu faiz kararlarıdır. Örneğin Amerikan Merkez Bankası faiz artırımı kararı alırsa dolar endeksi yükselecek, eğer faiz indirimi kararı alırsa dolan endeksi aşağı yönlü bir eğilim içerisinde olacaktır.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply