Barclays Bank PLC Hakkında Ansiklopedik Bilgi

0
Advertisement

İngiliz bankacılık tröst şirketi olan Barclays Bank PLC firması ile ilgili ansiklopedik bilgi. Ne zaman kuruldu nasıl büyüdü?

Barclays Bank PLC
Barclays Bank PLC, İngiliz bankacılık ve tröst şirketi. Barclay & Co. Ltd. adıyla 20 Temmuz 1896’da tescil edilen şirket, 1917’de Barclays Bank Ltd. adını aldı, 1981’de de kamu limited şirketine dönüştürüldü. İngiltere’deki en büyük ticari bankacılık kuruluşu olan Barclays Bank’ın, İngiltere, Galler ve denizaşırı ülkelerde yaklaşık 5 bin şubesi, gene Birleşik Krallık toprakları içinde ve dışında olmak üzere birçok yan kuruluşu vardır. Grubun denizaşırı ülkelerdeki işlemlerini yürüten Barclay Bank International Ltd.’nin de, 70’i aşkın ülkede 2 bin kadar şubesi bulunur. Şirketin merkezi Londra’dadır.

Şirket, Barclay, Bevan, Tritton, Ransom, Bouverle & Co. ve Gurney & Co. ile çeşitli özel bankacılık şirketlerinin finansman yatırımlarının birleştirilmesiyle 1896’da kuruldu. Sonraki yıllarda, çoğu İngiltere’de olmak üzere İngiliz Uluslar Topluluğu, kara Avrupa’sı ve başka ülkelerde bulunan kimi bankalar da topluluğa katıldı. 1979’da American Credit Corporation’ı satın alan Barclays, bu kuruluşun adını Barclays American Corporation olarak değiştirdi. Bu kuruluş aracılığıyla 1980’lerin başlarında ABD’de önemli bir genişleme programına girişerek çok sayıda şirketi satın aldı.

Barclay Bank International Ltd., Colonial Bank, Anglo-Egyptian Bank ve National Bank of South Africa bankalarının birleşmesiyle 1925’te kuruldu. Kuruluş 1954’e değin Barclays Bank (Dominion, Colonial and Overseas), 1971’e değin de Barclays Bank D. C. O. adını taşıdı. 1971’de, tüm hisselerine Barclays Bank Ltd.’nin sahip olduğu, bağlı bir kuruluşa dönüştü.

1836’da, Batı Hint Adaları ile İngiliz Guyanası’nda çalışmak üzere kurulan Colonial Bank’e, 1916-17’de çıkarılan özel yasalarla başka yerlerde de iş yapma yetkisi tanınmıştı. Anglo-Egyptian Bank, önce yalnız İskenderiye’de, sonraları ise Akdeniz yöresindeki başka yerlerde (örn. Malta’da) çalışmak üzere 1864’te kurulmuştu. 1890’da Afrika’nın güneyindeki Boer Cumhuriyeti’n-de kurulan De Nationale Bank der Zuid-Afrikaansche Republiek (Beperkt) ise, İngilizlerin bu toprakları işgalinden sonra 1902’de National Bank of South Africa adını almıştı.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply