Bankalar Dışında Nerelerden Kredi Alınabilir mi?

0
Advertisement

Genel olarak tüketicilerin kredi talepleri bankalar tarafından karşılanmaktadır.  Ancak bankalar dışında kredi alınabilecek yerler olduğunu biliyor muydunuz?

Kredi Notu Düşük

İnsanlar genel olarak para ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bankalara başvururlar.  İhtiyaçlarına göre belirlenmiş olan kampanyalardan yararlanabilecekleri gibi faizleri birbirinden farklı olacak kredi seçeneklerinden istediklerini seçebileceklerdir.  Ancak aynı şekilde bankalar gibi kredi sağlayabilen finans kuruluşları da bulunmaktadır.

Bankalar Dışında Nerelerden Kredi Alınabilir?

Vakıflar, Dernekler, Kalkınma Ajansları, Bölgesel Yardım Kuruluşları ve bazı İşadamları tüketicilere kredi sağlayabilmektedirler.  Genel olarak iş sektöründe kredi sağlayan bu tarz kuruluşlar için belirli şartların da aranması oldukça normal olacaktır.  Kredi almak isteyen işletme sahipleri öncelikle ihtiyacını tam olarak belirledikten sonra istenilen kuruluşlara başvuru yapacaklardır.

Bankadan Kredi Almadan Araç Sahibi Olmak

Genel olarak bankalardan kredi almadan araç sahibi olmak mümkündür.  Sıfır km araçların satışlarında araç servislerinin anlaşmış olduğu ve genel olarak bankalara bağlı olarak çalışan finans kuruluşlarından krediler sağlanabilmektedir. Alınan aracın tutarı kadar verilebildiği gibi belirli bir peşinatın olması da istenilebilecektir. Alınacak olan araçların sıfır km olması sayesinde direkt olarak aracı almak istediğiniz yerden bu krediyi kullanabileceksiniz. Bunun dışında 2. el araç satın almak isteyenler de bankalardan kredi kullanmak istemeyebilirler. Bunun için de araçların satın alındığı bazı galeriler vade farkı ile birlikte araçlara taksit yapabilirler. Bankaların isteyecekleri kredi notunun yüksek olması gibi koşullar bu tarz yerlerde gerekli olmayabilir. Ancak bunun gibi geri ödeme konusunda sorun yaşanmaması için gerekli araştırmaları yapacak olan kuruluşlar da bulunmaktadır.

Eğitim, sağlık, gıda gibi temel ihtiyaçların karşılanabilmesi için ihtiyaç duyulacak finansal desteğin verilebilmesi için özellikle devlet kuruluşlarından sağlanabilmesi imkanı doğmuştur.  İnsanların temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için gıda yardımı ya da sağlık harcamalarının karşılanması yoluna gidilebileceği gibi para yardımı da yapılmaktadır. Bunun için ihtiyacınızı belgeleyecek olan evraklarla birlikte ilgili kamu kuruluşlarına başvurmanız yeterli olacaktır. gerekli araştırmaların sonucunda eğer ihtiyacınız olduğu doğrulanırsa gerekli yardımları alabileceksiniz demektir.

Advertisement

Konut Kredisi ya da İhtiyaç Kredisi Çeken Kişi Ölürse Borç Ne Olur?

Ev alımı, araç alımı ya da ihtiyaçlarınız için alınacak kredilerde ilk seçenek her zaman olduğu gibi bankalar olacaktır. Diğer finansal kuruluşlar son çare olarak başvurulmaktadır. Yine de farklı şekilde kredi nasıl sağlanır sorularına cevap verebilmek adına bazı borç para bulma yöntemlerini de sizlerle paylaşalım.

Banka Dışında Para Bulma Yöntemleri

Özellikle günümüzde banka faizleri arttığından dolayı çoğu kişi artık bankalardan para almaktan çekinmeye başlamaktadır ya da bankalar sadece sicili iyi olanlara bu hakkı tanımışlardır. Kara listede olanlara ise kredi alma hakkı çıkmamaktadır. Kredinin çıkmamasının nedeni ise ortada oluşan güvensiz ortamdır çünkü bankalar parasını geri alacağından emin olmazsa para vermeyi kabul etmemektedir. Bunun için alternatif yöntemler devreye girmektedir.

1) Senetle Para Veren Kuyumcular

Bunun için özellikle güvenilir kuyumcular bulmanız lazımdır. Çok fazla nakit akışı olan kuyumcularda özellikle bu işlemler olmaktadır. İşe daha resmi bir boyut kazandırmak için de senet imzalatılmaktadır. Böylece hem alıcı hem satıcı kendini güvende hissetmektedir. Senetle para veren yerlerden bir tanesi de bazı döviz bürolardır. Ancak döviz büroları veya kuyumcuların yasal olarak böyle bir işlem gerçekleştirme yetkileri bulunmamaktadır.

2) Senetle Altın Veren Kuyumcular

Kuyumcuların bir diğer avantajı ise senetle altın vermesidir. Kişiler ihtiyacı kadar olan altını aldıktan sonra borç hesaplanır ve daha sonra bu senede yazılır. Bu işlemin dezavantajı ise altınların geri bozulması halinde belirli bir değer kaybı ortaya çıkmasıdır. Bu nedenle çok dikkatli olunması gerekilmektedir. Aksi takdirde ciddi maddi kayıplara sebebiyet vermektedir.

Advertisement

3) Kredi Veren Finansal Danışman Şirketleri

Bazı finansal danışman şirketleri de kredi sunabilmektedir. Bunlar kendi sermayeleri ile sizlere kredi vermektedirler. Bankalardaki gibi ağır şartlar bulunmaz ama yine de belli bir oranda faiz uygulaması burada da görülür. Bu firmaların sunduğu faiz oranları bilinmeden başvuru yapılmamalıdır. Vadeyi geciktirdiğiniz takdirde faiz oranları çok ciddi miktarda artış gösterir.

Bu şirketlere örnek olarak Koç finans verilebilir. Koç holding’in araçlarını satın almak için Koç finans’tan kredi alabiliyorsunuz. Sürekli olarak taşıt kredisi almanızı sağlamaktadır. Bu firmalar bankalar kadar güvenilirlerdir ve bunlar sürekli denetime tabi yasal firmalardır.

Dördüncü şık olarak da illegal yollardan çalışan tefeciler bulunmaktadır. Oldukça tehlikeli olan ve kesinlikle yasa dışı olan bu yöntemden kesinlikle uzak durun. Eğer ki tefeciden para alacak kadar kendinizi zor durumda hissediyorsanız bırakın mevcut alacaklarınız size haciz göndersin. İnanın daha güvenli bir yol olarak haczi kabul etmenizi tavsiye ederiz.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply