Banka Borçlarını Tek Bankada Toplama (Borç Transfer Kredisi) Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Yaşanan ekonomik zorluklar, bilinçsiz harcamalar, maaşa endeksli olmayan giderler, bankaların cazip taksitlerine kanmalar gibi sebeplerden dolayı birden fazla kredi kullanılması veya farklı bankalara ait kredi kart limitlerinin dolması ile artık borçlar ödenemeyecek duruma gelmektedir.

Hem borçların ödenememesi hem de farklı bankalara olan borçların takip edilememesi sonucu tüm borçların bir bankada toplanılması ihtiyacını doğurur. Biz buna Borç Transferi adı vermekteyiz.

Borç Transfer kredisi adı verilen kredi sayesinde, piyasada ki tüm banka borçları hesaplanır ve farklı bir bankadan kullanılacak kredi ile tüm borçlar kapanmış olur. Böylece borç takip sorunu ortadan kalktığı gibi kişiler için de uzun vadeli ödemelerin sağladığı kolaylıkla borçlarını rahatça ödeme imkânına sahip olacaktır. Borç Transferi için başvurulan bankalar, ödenen toplam borcun, gelir belgesinin %50’lik dilimini aşıp aşmadığına dikkat ederler.

EFT Nedir? Ne zaman Hesaba Geçer? Özellikleri Nelerdir?

Kaynak : pixabay.com

Eğer ki ödenecek aylık tutar gelir belgesinin yarısını açmıyorsa Borç Transferine sıcak bakabilirler. Yine bankaların esas aldığı bir nokta ise borç transferi için başvuran kişinin ne kadar samimi olduğudur. Yani gerçekten borcunu ödemek istiyor mu? ,Bunun için ne kadar gayretli gibi soruları da banka göz ününde bulundurmaktadır. İşte burada devreye borç transferi talebinde bulunacak kişi devreye girecektir. O kişi, bankaya borcunu ödemek istediği imajını vermek zorundadır.

Bunun için de yapacağı bir kaç hamle ile bankayı etkileyebilir. Mesela gelir belgesi dışında ailesinde çalışan kişilerin gelir belgesini veya üzerinde kayıtlı iş yeri, kira, tarla geliri, faiz getirisi gibi gelirleri ispatlayacak belgelerle bankaya başvurması, o kişi için pozitif bir davranıl olacaktır.

Bankalar, borç transfer kredilerinde genellikle kullanılacak krediyi müşterilerine vermek yerine, kişinin borçlu olduğu bankaların hesabına kendilerinin EFT yapma yolunu tercih etmektedirler. Borç transfer talebinde bulunacak kişiler, kredi borcu olduğu bankalara müracaat ederek, kredilerin kapama tutarlarını gösteren belgeleri de borç transferi yapacağı bankaya sunması onun borç ödeme samimiyetini gösterir.

Advertisement

Borç transferi sayesinde ödenemeyen kredi kart faizleri ve kredi borçlarının faizlerinde kurtulmuş olur. Uzun vadeli ödeme seçeneği ile tüm borçlarını tek bankada ödemiş olacak hem de takip etme derdi sona erecektir.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply