Advertisement

Cuma günü Kanada’nın en büyük havayolu şirketi, devam eden koronavirüs pandemisi nedeniyle en az 20.000 çalışanı işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

Air Canada, kesintilerin şirketin 38.000 çalışanının yarısından fazlasını etkileyeceğini söyledi.

Havayolu, salgının tarifeli uçuşları% 95 oranında azaltmaya zorladığını ve yakın zamanda trafiğin önceki seviyelere dönmesini beklemediğini söyledi.

Havayolu açıklamasında yaptığı açıklamada, “Bu nedenle, bugün tahminlerimize uyum sağlamak için operasyonumuzu önemli ölçüde küçültme yönünde son derece zor bir karar aldık, bu da iş gücümüzü% 50-60 oranında azaltmak anlamına geliyor” dedi.

Hareket 7 Haziran’dan itibaren gerçekleşiyor.

Air Canada Mart ayında işgücünün neredeyse yarısını bir maliyet azaltma planı kapsamında işten çıkaracağını duyurdu. Kanada hükümeti bir ücret sübvansiyon planı açıkladıktan sonra Nisan ayında 16.500 işten çıkarılmış uçuş görevlisi, tamirci ve müşteri hizmetleri acentesini yeniden tutmaya devam etti, ancak programı 6 Haziran’da sürdürmeyi taahhüt etmedi.

Advertisement

Air Canada genel müdürü Calin Rovinescu, bunu ticari havacılık tarihindeki en karanlık dönem olarak nitelendirdi ve 11 Eylül terör saldırıları ve 2008 mali krizinden çok daha kötü oldu.

ABD-Kanada sınırı, zorunlu olmayan tüm seyahatlere kapalı kalır. Havayolu 200’den fazla uçağı toprakladı ve uluslararası olarak sadece beş havaalanına hizmet verdi.

Air Canada, hükümetin salgın nedeniyle dünya çapında seyahat kısıtlamaları getirmesiyle 2019’un aynı döneminde 345 milyon CA karla karşılaştırıldığında, ilk çeyreğinde 1.05 milyar Kanada doları (748 milyon ABD doları) kaybettiğini söyledi.


Leave A Reply