18 Yaş Altı Banka Hesabı Nasıl Açılır? Bu Mümkün mü?

0
Advertisement

Günümüz koşullarında, bankacılık işlemleri oldukça küçük yaştaki bireylere yansımıştır.

Küçük yaşından itibaren kenara para atmak isteyen çocuklar, aileleri tarafından kumbara hesabı gibi değişik mevduat hesaplarına yönlendirilir. Gelecekte eğitim gibi harcamalar için gerekli olan paranın, erken dönemde biriktirilmesi, çocukların sorumluluk duygusu edinmesi açısından da oldukça önemlidir.

18 Yaşını Doldurmadan Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Kaynak : pixabay.com

Fakat 18 yaşından küçük olan bireylerin banka hesabı açtırması için, ailenin onayı zorunludur. Aile fertlerinden biri ile bankaya başvuran çocuk adına, banka hesabı kolayca açılır. Fakat hesabın sorumluluğu, hesabın açılmasına aracılık eden anne veya babaya aittir.

18 yaşından küçük olan gençleri, banka hesabı açmaya yönlendiren çeşitli bankalar vardır. İş Bankasının İlk İmza Hesabı, veli ile birlikte başvuru yapıldığında oldukça kolay şekilde açılan bir hesap olarak dikkat çeker. Uzun süredir kullanılan bu hesap, aynı zamanda kredi kartı almanız içinde olanak tanır. İlk İmza Hesabından, yatırım fonu almak ve satmakta mümkündür.

Yine Vakıfbank tarafından 18 yaşından küçüklere açılan banka hesabı Junior, erken dönemde kredi kartı edinme olanağı verir. Eline geçen paranın bir kısmını biriktirmek isteyen gençler için oldukça cazip yönleri bulunan bu hesap, bakiyesinde bulunan para kadar alışveriş yapma olanağı yaratır, yani hesapta olan parayı üzerinde taşımak yerine bu şekilde kullanabilir.

18 Yaşını Doldurmadan Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Kaynak : pixabay.com

Gençleri bankacılık işlemleri ile erken tanıştıran bankalardan biri de Akbank’tır. 16 yaş üstü gençler için, Exi 26 adı altında hesap açtırma olanağı yaratmış, kendi parasını değerlendirmek isteyen gençleri, Akbank bünyesine çekmeyi hedeflemiştir. İster kredi kartı almak için, ister mevduat hesabı açtırmak için Akbank şubelerine uğrayın, yanınızda velinizin olması zorunludur.

Advertisement

18 yaş altı bireylerin banka hesabı açtırması için bazı belgeler istenir. Aynı bankada hesabı bulunan aile fertlerinden biri ile başvurmak zorunludur. Velinizin ve kendi kimlik kartını bankaya iletmeniz sonucunda, Aile fertlerinden birinin üzerine, ek kart çıkartmakta mümkündür. Çok daha kolay şekilde çıkan ek kart, sorunsuz alışveriş yapma hatta fon alıp satma olanağı verir.

Ancak özellikle şehir dışında okuyan öğrenciler için en uygun olanı birde yaş sıkıntısından dolayı banka hesap işlemleri ile uğraşmak istemeyenler için en uygun ek kart çıkartmaktır ek karta istediğiniz tutarda limit koymanız mümkündür. örneğin kendinize ait maaş kartına ek kart çıkartabilir ve aylık en fazla 300 TL veya 500 TL gibi para çekme limiti belirleyebilirsiniz.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply