10 İşlemsel Liderlik Tarzı Örnekleri, Güçlü ve Zayıf Yönleri

0
Advertisement

1947’de Max Weber, kurumsal yönetim sınırları içinde görülebilecek bir dizi farklı liderlik stili tanımlamıştır. Bu liderlik stillerinden birine “işlemsel liderlik” denildi.

İşlemsel liderlik tarzı, belirli durumlara çalışan yanıtlarını kontrol etmeyi, organize etmeyi ve planlamayı içeren bir sürece dayanır. Alınan kararlara dayanarak her işçiye uygulanan ödüller ve sonuçlar yaratırlar. Kurallara uymak, ödüller yaratır. Kurallara uymamak bir sonuç yaratır.

Steve Jobs, işlemsel liderliğin işyerinde nasıl göründüğünün güzel bir örneğiydi. İşler, Apple ile ürün geliştirme, pazarlama ve kurumsal tanıtım çalışmalarıyla yakından ilgilendi. Yaptığı işle ilgili sorular sormak için ürün ekiplerini ziyaret ederdi. Herkes beklentilerinin ne olduğunu ve karşılanabileceğini anlayana kadar durmayacaktı.

Etrafımızdaki diğer tüm işlemsel liderlik örneklerini görebiliriz. Çoğu koç gençlik sporlarında bile işlemsel liderlik tarzı uygulamaktadır. Ordu bu liderlik biçimini her seviyede kullanır. Çoğu büyük şirket bu liderlik tarzını her seviyede tanınabilir bir emir komuta zinciri oluşturmak için kullanır.

10 İşlemsel Liderlik Tarzı Örnekleri, Güçlü ve Zayıf Yönleri

Arka Plan Kaynak : pixabay..com

Günümüzde kullanılan en yaygın liderlik tarzı türlerinden biri olmasına rağmen, kullanılacak doğru tarzın olup olmadığına karar vermek için göze çarpan güçlü ve zayıf yönler vardır.

İşlemsel Liderlik Tarzının Güçlü Yönleri Listesi

1. Çalışan motivasyonunu arttırır.

İşlem liderleri, doğrudan raporları için ödüller ve sonuçlar yaratır. Her işlemin amacı, sonuç elde etme konusunda bir ödül kazanma fikrini teşvik etmektir. Bunu yaparak, üretken kalmak için daha büyük bir motivasyon vardır, çünkü çalışan işlerinin tanınacağını anlar. Aynı zamanda ikincil bir motivasyon görevi de görüyor, çünkü insanlar şu anda liderleri ne yaptıklarına dikkat ediyor.

Advertisement

2. Herkes için ulaşılabilir hedefler oluşturur.

İşlem liderleri, uzun vadeli bir vizyona yönlendiren kısa vadeli planlar oluşturmaya odaklanır. Bu yapı, herkesin acil başarıları tecrübe etmesine yardımcı olur, çünkü kaydedilen ilerlemeyi görebilir. Bu, rütbe ve dosya içindeki demoralizasyon riskini azaltır, bireysel düzeyde daha fazla güven yaratır ve çalışmaların mikro yönetime gerek kalmadan delege edilmesini sağlar.

3. Başarılı olmak için kesin talimatlar gerektirir.

İşlemsel bir liderlik ortamı uygulandığında insanlar her zaman onlardan ne beklendiğini bilirler. Açık talimatlarla ne yapılacağını ve ne zaman yapılacağını bilirler. İzlenecek bir emir komuta zinciri vardır, bu da sonuçların nasıl iletileceğini anlamayı veya sorun giderme yardımı bulmayı kolaylaştırır. İş ve ödül arasında açık bir ilişki vardır. “Eğer X yaparsam, o zaman Y alırım.”

4. Kuruluş için maliyetleri düşürebilir.

İşlem liderleri, çalışanları daha yüksek bir verimlilik düzeyine doğru motive etmek için iyi bir iş çıkardığı için, şirketin zaman içinde karşı karşıya kalması gereken daha az masraf vardır. İşlem liderleri, kişilikleri nedeniyle değil, uygulayabildikleri yapılar nedeniyle mükemmel motive edicilerdir. Her çalışanı neyin motive ettiğini buluyorlar, bu motivasyon noktalarını içeren bir ödül yaratıyorlar, sonra da ödüllere daha fazla değer veren sonuçlar veriyorlar.

5. Bu karışıklığı ortadan kaldırır.

Bir işlemsel liderlik yapısı vurgulandığında, grupta veya ekipte kimin sorumlu olduğu konusunda bir karışıklık olmaz. Baştan sona, belirli durumlarda insanlara liderlik sorumlulukları veren bir başarı planı var. Bu, eğer işlem lideri bir nedenden dolayı mevcut değilse, bir çalışanın liderlik rolü üstlenmesi sorununu ortadan kaldırır.

İşlemsel Liderlik Tarzının Zayıf Yönlerinin Listesi

1. Diğer liderlik stilleri kadar esneklik sağlar.

İşlem liderlerinin kuralları bükmelerine izin verilmemektedir. Her işçiye yaklaşımlarında boyun eğdirici olmalılar. Yapılar istisnasız olarak uygulanmaktadır. İşlem lideri, kendi ekibine daha iyi hizmet edeceğini düşündüğü için talimatlara veya politikalara aykırı olsa bile, kuruluşun istihdamını sonlandırma şansı çok yüksektir. İşlemsel liderlik ortamları, değişen koşullara uyum sağlamayı zorlaştırabilecek şikayetleri, sahtekârlıkları veya geri bildirimleri kabul etmemektedir.

Advertisement

2. İç yaratıcı eşitliği azaltır.

İşlem liderleri, bir soruna yaratıcı yaklaşımlarla ilgilenmezler. Sert, yapılandırılmış ve güvenilir bir süreç istiyorlar. Yeni fikirlere açıklık çok azdır, çünkü yapılandırılmış kurallar, prosedürler veya politikalarla birlikte kısa vadeli hedefler herhangi bir değişikliğin uygulanmasını zorlaştırır. Ekip tarafından önerilen etkili öneriler olsa bile, işlem lideri zaten kendi yolunda belirlendi ve değişiklik yapamadı.

3. Lidere büyük ölçüde bağımlıdır.

İşlemsel liderlik, her liderin başarılı olma becerisine bağlıdır. Lider, ödül ve sonuçları belirlemek için güçlü ve zayıf yönlerini iyi değerlendirmezse, liderlik yaklaşımları etkisiz olacaktır. Lidere olan bu bağımlılık, birey kuruluştan ayrılmaya karar verirse şirketi dezavantajlı bir duruma sokacaktır.

4. İyinin kötüye ağır bastığı bir değer teklifi gerektirir.

İşlemsel liderlik stillerinin etkili olması için, liderler her çalışan için bir değer teklifi yaratmalıdır. Sonuçların yarattığından daha değerli olan ödüller yaratmaları gerekir. İşte size bir örnek: bir ödül olarak, bir çalışan “teşekkür eder” ancak bunun sonucunda bir çalışan disiplin cezası alır. İşçi kovulmayacaklarını biliyorsa ve onlar için kişisel takdir anlamsızdır, o zaman hiçbir şey yapmamak ve disiplin cezası almak için daha büyük bir teşvik vardır. Kötü, iyiden ağır basarsa, verimlilik kazancı olmaz.

5. İşçiye belli bir duyarsızlık gelir.

İşlem liderleri, değiştirilemeyecek kurallar dahilinde çalışır. Bu, bir çalışanın duygusal tepkisini hesaba katmanın tek fırsatı, ödüllerin ve sonuçların belirlendiği zamandır. Amaç, görevlerin ayrıntılı talimatlarla yerine getirilmesidir. Bu, işyerinde, duygusal temelli bir çalışma ilişkisinden daha fazla tamamlanması gereken görevlere dayanan ilişkiler oluşturur. Bu genellikle çalışanların sadece bir ödül tarafından motive edilen bir oyuncu veya sonuçtan kaçınma arzusu olan bir perspektif yarattığını gösterir.

İşlemsel liderlik bugünlerde hala popüler çünkü bir an önce ödül veya sonuçta alınacak kararın değerini öğretiyor. Aynı zamanda insanların nasıl performans gösterdiğini ve liderin yaratıcı olma yeteneğine bağlı olduğunu da kontrol eder. Yetkili işlem liderleri ile harika şeyler olabilir. Bu liderler aynı zamanda bir şirketi yanlış yapıları yaratırlarsa felakete yönlendirebilirler.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply