Yatırım Fonu Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Yatırım Fonları Nasıl Alınır?

0
Advertisement

Yatırım fonu nedir? Yatırım fonları nasıl alınır? Çeşitleri nelerdir? Kimler yatırım fonlarını tercih ederler?

Yatırım Fonu; Halktan katılım belgesi karşılığında toplanan paraların bir portföy oluşturulması ve bunun işletilmesi için kurulan bir mal varlığına verilen isimdir. Yatırım fonlarına düşük paylarla katılım mümkün olduğundan, küçük yatırımcılar yatırım fonlarını tercih edebilirler. Böylelikle küçük yatırımcılar paralarını profesyonel ellere paralarını verebilecekleri ve onların ellerinde değerlenmesini sağlayacakları bir ortama kavuşurlar.

Yatırım Fonu Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Yatırım Fonları Nasıl Alınır?

Kaynak : pixabay.com

Yatırım fonları A ve B tipi olarak ikiye ayrılırlar.

A tipi yatırım fonlarında; Portföyün minimum %25 oranında, Türk şirketlerinin hisse senetlerin de bulundurulması zorunludur. B tipi fonlarda ise böyle bir zorunluluk yoktur. Geri kalan fonlar B tipi fonu oluşturur. B tipi fonlarda ağırlıklı olarak hazine bonosu ve tahvil bulunur. Daha az risk içerir. B Tipi fonlar az kazansalar bile kullandıkları yatırım araçları sebebi ile her zaman kazandırırlar. Yani B Tipi yatırım fonlarına yönlenen yatırımlardan büyük kazançlar beklenemez ancak kesinlikle bir zarar etme konusu söz konusu değildir. Bu sebeple de bir çok yatırımcı için daha riskli bir yatırıma karar verene kadar paralarının beklediği sağlam bir liman olarak da değerlendirilebilir.

Yatırımcıların risk düzeyleri ve yatırım stratejilerine göre Likit Fon, Tahvil-Bono Fonu, Değişken Fon, Hisse Senedi Fonu, Yabancı Menkul Kıymetler Fonu, Sektör Fonu, Endeks Fon, Karma Fon, Korumalı Fon, Garantili Fon gibi yatırım fonu türleri mevcuttur. Tüm bu saymış olduğumuz yatırım fonlarının risk düzeyleri birbirlerinden oldukça farklıdır.

Yatırımcılar ne kadar risk almak istediklerini belirleyip, tercihte bulunabilirler.

Küçük yatırımcılar ve ilgilenecek zamanı olmayan büyük yatırımcılar yatırım fonlarını tercih ederler. Bu şekilde ehil ellerde paralarının değerlenmesini sağlarlar.

Advertisement

Yatırım Fonları Nasıl alınır?

Yatırım fonu katılım belgesi alarak portföyün içine dahil olunur. Bu portföyden istediğiniz zaman yatırım belgesini geri vererek çıkabilirsiniz. Paranızı çekmek istediğinizde fonun cinsine göre bir yada iki gün önceden ihbarda bulunarak nakite dönebilirsiniz. Örneğin B tipi bir likit fonda aynı gün içinde paranızı nakite çevirebilirsiniz. Böylelikle vadesini kendiniz belirlemiş olursunuz. Bu sebeple B Tipi likit fonlar en hızlı şekilde nakit paraya dönen fonlar olarak bilinmektedirler.

Yatırım Fonu Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Yatırım Fonları Nasıl Alınır?

Kaynak : pixabay.com

Yatırım fonlarını yatırım hesabı açacağınız bankalardan, yatırım şirketlerinden rahatlıkla satın alabilir ve dilediğiniz an satabilirsiniz. Bu konuda devletin yetkili kurum ve kuruluşları sıkı bir şekilde denetleyen bir mekanizması yer almaktadır.

Genellikle A Tipi fonlar B Tipi fonlara göre daha yüksek getiri getirme şansına sahiptir ancak bu her zaman kesinlik içermez. yani A Tipi fon satın alana bir yatırımcı normalin çok üzerinde bir kazanç da elde edebilir aynı şekilde yatırdığı miktardan çok daha az bir miktar para ile de zararına fondan ayrılabilirsiniz. Yüksek meblağlar ile yatırım yapmadan önce fon satın alacağınız kurumdaki bir uzman ile görüşmenizi tavsiye ederiz.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply