Valör Ne Demek? Valör Tarihi Ne Demektir? Borsada Valör Ne Demektir?

0
Advertisement

Valör kelimesi, Türkçede değer anlamına gelmektedir. Valör kelimesi Türkçeye Fransızcadaki “valeur” kelimesinden geçmiştir.

Valör kelimesi İngilizcede ise “value date” kelime öbeği olarak kullanılmaktadır. Value date kelime öbeği değer tarihi olarak açıklanabilmektedir. Valör terimine tekrar dönecek olursak, finansal piyasada sıkça duyacağınız valör kelimesi, bir şeyin yapılış tarihi ile değer kazanacağı tarih arasındaki farkı ifade eden bir terimdir.

Valör Tarihi Ne Demektir?

Valör tarihi, bankacılık sektöründe paranızın değerlenmeye başladığı tarih olarak açıklanabilmektedir. Bu noktada örnek vermek gerekirse, bankada vadeli mevduat hesabı açıldıktan sonra paranızı yatırdığınız tarih ile faizin işletilme tarihi aynı tarihe denk gelmemektedir.

Valör Ne Demek? Valör Tarihi Ne Demektir? Borsada Valör Ne Demektir?

Kaynak : pixabay.com

Valör tarihi ile paranıza faizin işletilmeye başlayacağı tarih belirlenmektedir. Valör tarihi yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi bir şeyin yapılış tarihi ile değer kazanacağı tarih arasındaki farktır. Valör tarihi EFT işleminde paranın karşıya ulaşacağı tarihi veya kredinin faiz borçlanması başlangıç tarihi gibi tarihleri de ifade etmek için kullanılabilecektir.

Valör tarihini bankacılık sektöründe yalnızca valör tarihi olarak değil, “bir gün valörlü” gibi ifadeler ile de duyabilirsiniz. Bu durumda valörlü kelimesi faiz kazancının başlangıcını ifade edecektir. Beş gün valörlü olarak ifade edilen bir vadeli mevduat hesabına yatırılan parada faiz kazancı para yatırıldıktan hemen sonra değil, beş gün sonra başlayacaktır.

Borsada Valör Ne Demektir?

Borsa işlemlerinde valör terimi ise kağıt üzerindeki bir işlemin fiilen uygulanacağı tarih olarak açıklanabilmektedir. Borsa piyasasında tüm işlemler aynı gün içerisinde gerçekleştirilmemektedir. İşlemler için bir gün belirlemesi yapılabilmektedir. Bu durumda fiilen uygulanacak süre valör ile açıklanmaktadır. Aynı şekilde iki taraflı olarak yapılan işlemlerde kişilerin kendilerine düşen sorumluluğunu yerine getirmeleri gereken tarih de valör tarihi olarak belirlenmektedir.

Advertisement
Valör Ne Demek? Valör Tarihi Ne Demektir? Borsada Valör Ne Demektir?

Kaynak : pixabay.com

Borsada Valör Süreleri Nasıl?

Borsada valör süreleri, işlemlere göre ayrı ayrı belirlenmiştir. Buna göre temel valör süreleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • İç borçlanma senetlerine ilişkin için valör süresi 90 iş günüdür.
  • İç borçlanma senetleri dışındaki menkul kıymetlere ilişkin valör süresi 30 iş günüdür.
  • Tarafların söz konusu edilmiş takas işlemleri için belirlenen valör süresi ise 1 – 15 iş günüdür.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply