Advertisement

Kazakistan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanlığı, koronavirüs salgınının kontrol altında kalması durumunda, Kazak ve Türk havayollarının Haziran ayı sonunda iki ülke arasında yolcu uçuşlarına devam edebileceğini söyledi.

Bakanlık, Cuma günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Kazak Bakanı Beibut Atamkulov’un Türk mevkidaşı Adil Karaismailoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde planlarını görüştü.

Başarılı olursa, yeniden açılma, salgın nedeniyle Mart ayında tüm uluslararası yolcu uçuşlarını askıya aldıktan ve sadece vatandaşlarını geri gönderen özel uçuşlara izin verdikten sonra Kazakistan’ın ilk olacaktı.

Kazakistan bu ay 25 Mayıs’tan itibaren yeniden bağlanmak üzere tüm eyaletlerle iç hat uçuşlarına kademeli olarak yeniden başladı.

Ankara başlangıçta koronavirüsün yayılmasını engellemek için 27 Mart’ta tüm uluslararası uçuşları durdurmuş, iç hat uçuşları ise 1 Mayıs’ta askıya alınmıştır.

Türkiye’nin ulusal bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları (THY), bu hafta koronavirüs salgını nedeniyle uçuşlarının iptalini uzattığını duyurdu. Taşıyıcı, yaptığı açıklamada, iç hat uçuşlarının 4 Haziran’a kadar, dış hat uçuşlarının ise 10 Haziran’a kadar gerçekleşeceğini söyledi. Geçen yıl 74 milyondan fazla yolcu taşıyan şirket, daha önce pandemiye karşı bir kamu güvenliği önlemi olarak 28 Mayıs’a kadar tüm yurt içi ve yurt dışı uçuşlarını askıya almıştı.

Advertisement

14 Haziran’a kadar uluslararası uçuşları iptal etmiş olan bütçe taşıyıcı Pegasus, 3 Haziran’a kadar iç hat uçuşlarını da iptal edeceğini söyledi.


Leave A Reply