TEB HGS Nasıl Alınır? TEB Bankası Üzerinden HGS İşlem Rehberi

0
Advertisement

TEB HGS nasıl alınır? TEB üzerinden HGS satın alacaklar ve HGS iptal işlemi yaptıracaklar için rehber niteliğinde sayfamız.

Türkiye Ekonomi Bankası ülkemiz genelinde faaliyet gösteren köklü bankalardan birisidir. 1927 senesinde Kocaeli Halk Bankası olarak kurulmuştur. 1982 yılından sonra bankanın el değiştirmesi ile birlikte adı Türk Ekonomi Bankası olarak değiştirilmiştir. Türkiye Ekonomi Bankası ülkemiz genelinde müşterilerine birçok açıdan kolaylık sağlayan bankalar arasında öncü konumundadır. Bu kolaylıkları müşterilerine çeşitli krediler ve ödeme kolaylıkları sunarak gerçekleştirir. Bu sebeple Türkiye Ekonomi Bankası bünyesinde müşteri konumunda bulunan vatandaşlar birçok açıdan rahat bir ekonomi sürdürebilirler. Türk Ekonomi Bankasının müşterilerine sunmuş olduğu bu kolaylıklar arasında HGS de yer alır.

Teb LOGO

HGS Nedir?

HGS, hızlı geçiş sisteminin kısaltmasıdır. Hızlı geçiş sistemi sürücülerin vakitten kazanabilmeleri için sunulmuş olan bir sistemdir. Bilindiği gibi şehirlerarası yolların kullanımında sürücülerden bir miktar ücret talep edilir. Bu ücret sürücülerden yollar üzerinde bulunan gişelerden alınır. Önceleri gişelerden geçiş sırasında sürücüler birer birer gişeye yaklaşarak ücretlerini ödemekteydi. Ancak bu işlem yolunu kullanan sürücülerin sayısının oldukça fazla olması sebebiyle bir hayli vakit almaktaydı. Bu sebeple vatandaşların bekleme gerçekleştirmeden hızlıca ödemelerini yaparak geçebilmeleri için kurulmuş olan sisteme hızlı geçiş sistemi, yani HGS denir. Bu sistemin temel mantığında sürücülerin daha öncesinde satın almış oldukları elektronik cihaz üzerinden gişeden geçişleri sırasında ödeme yapmaktadır. Bu sebeple bu elektronik cihazın, araç üzerinde bulunması durumunda sürücüler bekleme yapmadan ödemeyi gerçekleştirerek gişeden geçiş yapabilirler.

HGS Nasıl Alınır?

Hızlı geçiş sistemi sırasında kullanılan elektronik cihaz birçok kuruluş tarafından verilmekte. Bunlar arasında öncelikli olarak bankalar yer alıyor. Bankalar çeşitli fırsatlarla hızlı geçiş sistemini müşterilerine sunmaktadır. Sunulan fırsatlar bakımından önde gelen bankalar arasında Türkiye Ekonomi Bankası da yer alıyor. Öncelikli olarak Türkiye Ekonomi Bankası tarafından sunulan Hızlı Geçiş Sistemi hakkında detaylı bilgi alabilmek için birkaç yol bulunuyor.

1. Telefon Bankacılığı

2. TEB Şubeleri

Bunlardan sonra Hızlı Geçiş Sisteminden Türkiye Ekonomi Bankası üzerinden yararlanmak isterseniz sizden ürün bilgilendirme formunu doldurup imzalamanız istenecektir. HGS hakkındaki ürün bilgilendirme formuna aşağıdaki bağlantıdan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Advertisement

TEB HGS ürün bilgilendirme formuna ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Ürün bilgilendirme formu doldurulup bankaya sunulması halinde banka müşteri adına HGS işlemlerini başlatacaktır. Bu süreç boyunca müşteriden belirli evraklar istenmektedir. Bu sebeple bankanın talep etmesi halinde istenilen belgelerin bankaya sunulması da gerekir. Ayrıca HGS işlemleri sırasında imzalamanız gereken bir sözleşme bulunur. Bu sözleşme Temel Bankacılık Sözleşmesi olarak bilinir. Temel Bankacılık Sözleşmesini detaylı bir şekilde incelemek için sizlere aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır.

TEB Temel Bankacılık Sözleşmesine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

TEB HGS Bakiye Sorgulama 

TEB Hızlı Geçiş Sistemi müşterisi olunduktan sonra size verilecek olan elektronik cihaz bünyesinde belirli bir miktar bakiye bulundurmaktadır. Bu bakiye gişelerden geçişiniz sırasında sizin tarafınızdan devlete transfer edilir. HGS bakiyenizi Türkiye Ekonomi Bankası üzerinden rahatlıkla sorgulayabilirsiniz. Bu işlemi birkaç farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

1. Telefon Bankacılığı

2. TEB Şubeleri

TEB HGS Bakiye Yükleme 

HGS bakiyenizi sorgulayabildiğiniz gibi, aynı şekilde bakiye yükleme işlemi de gerçekleştirebilirsinz.

1. TEB ATM’leri

2. TEB Şubeleri

3. TEB İnternet Bankacılığı

Bunun için TEB resmi internet sayfasına ulaşmanız gerekiyor. TEB resmi internet sayfasına ulaşmak için sizlere aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır. Bağlantıya tıkladıktan sonra yönlendirileceğiniz sayfa üzerinde birçok işlem gerçekleştirebilirsiniz. Açılan sayfa üzerinde HGS ödemeleri kısmına gelerek HGS ödemelerini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

TEB HGS ödemeleri sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

4. E-Devlet Sistemi

Bunun dışında HGS sorgulamalarını e-Devlet üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için sizlere aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız gerekiyor. Daha sonra karşınıza gelecek olan ekran e-Devlet HGS sorgulama sayfasıdır. Açılan sayfada öncelikli olarak kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Kendi kimlik bilgileriniz ile doğrulama işlemini gerçekleştirdikten sonra HGS sorgulama sayfasına ulaşacak ve adınıza bulunan HGS cihazlarını görüntüleyebileceksiniz. Bunların yanında adınıza bulunan HGS ihlallerini ve bakiyeleri rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.

Advertisement

E-Devlet HGS sorgulama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

TEB HGS İptali 

TEB HGS başvurusu yapıldıktan sonra cihaz aktif hale gelerek ve müşterinin kullanımına açılmış olur. Ancak müşteriler HGS cihazlarını belirli sebeplerden dolayı kullanamayarak iptal etmek isteyebilir. Türkiye Ekonomi Bankası bu tür durumlarda HGS iadelerini kabul edebilir. Müşterilerin HGS iptalini yapmak için öncelikli olarak Türkiye Ekonomi Bankası şubesine gitmeleri gerekir. En yakın TEB şubesine giderek HGS iade işlemi gerçekleştirmek istediğinizi belirtmeniz durumunda banka sizlerin adına iade işlemi başlatacaktır. Bu işlemlerin sonunda sizlere verilmiş olan HGS cihazı geri alınacak ve kullanıma temelli olarak kapatılacaktır. Kapatma işlemi gerçekleştikten sonra cihazda yüklü olarak bulunan bakiye tarafınıza banka tarafından ödenecektir. Bu bakiyeyi isterseniz nakit olarak alabilir veya TEB bünyesinde bulunan hesabınıza rahatlıkla aktarabilirsiniz. Bu aktarım işlemini gerçekleştikten sonra temelli olarak HGS üyeliğiniz sonlanmış olacaktır. Sizlere en yakın olarak bulunan Türkiye Ekonomi Bankası şubesini öğrenmek için sizlere aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayarak TEB şube ve ATM listesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

TEB Şube ve ATM Listesine Ulaşmak için TIKLAYINIZ!


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply