Taşıt Kredisi Nedir? Taşıt Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Taşıt kredisi, araç sahibi olmak isteyen bunu finanse etmek için kullandıkları kredi türüdür. Halk arasında oto kredisi, araç kredisi, otomobil kredisi gibi farklı isimler almaktadır.

Sıfır araçlara ve ikinci el araçlara göre farklı özelliklere sahip olmaktadır. İkinci el araçlarda beş yaşına kadar olan araçlar için taşıt kredisi kullanılabilmektedir. Bankalarda en çok başvurulan kredi türü arasında yer almaktadır. Günümüzde artan taşıt ihtiyacı ile birlikte araç kredisine başvuran insan sayısında da yükselme meydana gelmektedir.

2.El Taşıt Kredisi Yaş Sınırı Kaçtır? Kredi Nasıl Kullanılır?

Kaynak : pixabay.com

Bu durumun farkında olan bankalar da farklı taşıt kredisi seçenekleri ile müşterilerini ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışmaktadırlar. İnsanlar kendilerine uygun olan kredi seçeneğini belirleyerek kredi başvurusunda bulunurlar.

Taşıt Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Taşıt kredisi aracın sıfır kilometre ve ikinci el olmasına göre farklı özelliklere sahip olmaktadır. Faiz oranı ve vade seçeneği açısından bakıldığında bu özellikler bankalar arası değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra tercih edilen vadeye bağlı olarak faiz oranında artış ya da azalış ortaya çıkmaktadır.

Bankalar arasında kabul edilen maksimum vade yapısı ortalama kırk sekiz ay olarak belirlenmiştir. Taşıt kredisi faiz oranları ise minimum yüzde bir ile maksimum yüzde bir buçuk oraları arasında değişmektedir. Vade yapısı uzadıkça faiz oranında da artış meydana gelmektedir.

Uygun taşıt kredisi seçeneğini belirlemek amacıyla taşıt kredisi hesaplama araçlarını kullanmak faydalı olmaktadır. Böylelikle taşıt kredileri ile ilgili en güncel faiz oranları ile hesaplama yapılabilmektedir.

Advertisement
Kredi Almak

Kaynak : pixabay.com

Taşıt Kredisine Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bankalar, kredi başvurunda bulunan müşteriler için genel olarak aynı belgeleri istemektedir. Bunların başında nüfus cüzdanı gelmektedir. Başvuru esnasında ilgili kişinin nüfus cüzdanının mevcut olması gerekmektedir. Eğer ikinci el araç için taşıt kredisi alınıyorsa aracın ruhsatı başvuru sırasında gerekli olmaktadır.

Sıfır kilometre araçlar için böyle bir belgeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Onlarda sadece fatura verilmesi yeterlidir. Kredi başvurusunda bulunacak kişi kamu çalışanı ise maaş bordrosu gerekmektedir. Böylelikle bireyin krediyi ödeme gücü ortaya çıkmaktadır. Özel sektör çalışanları için ise Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümüne, onaylı gelir belgesine ve imza sirkülerine ihtiyaç duyulmaktadır.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply