Şubeden Şubeye Kredi Faizleri Değişebilir mi?

0
Advertisement

Şubeden şubeye kredi faiz oranları değişebilir mi? Hangi şart ve durumlarda şubeden şubeye faiz oranları değişebilir sorusunun cevabı

Kredi çekmeyi düşündüğümüz esnada çoğunlukla aklımıza ilk gelen şey, ne kadar faiz ödeyeceğimiz ve bunun bütçemize fazladan ne kadar yük bindireceği üzerine olmakta. Durum böyle olunca da, hem taksitlendirmeyi daha çok düşünüyoruz, hem de hangi bankanın yüzde kaç faizle çalıştığını araştırmak şart oluyor.

Bankaların kredi faizleri, hedeflediği kitleden tutalım da, kurumsallığına ve genel tutumuna kadar pek çok kritere bağlı olarak değişmekte. Peki aynı bankanın farklı iki şubesine giderek farklı kredi faizleri duymak, dahası, bu faizlerde bir miktar dahi olsa indirime gitmek mümkün müdür? Şubeden şubeye kredi faizleri değişir mi? Bu yazımızda buna dair bazı görüşlere ve tecrübelere yer vermek istiyoruz.

Kredi

Eğer bankanızın KOBİ müşterisiyseniz ya da emekli maaşınızı almak için öncesinde güzel bir anlaşmaya (kampanyalı dönemlerde yapıldığı gibi) imza attıysanız. Size uygulanacak belli başlı kolaylıklar (taksit veya limit artırımı sağlamak, belli masraf kalemlerinde muafiyet gibi) mümkündür. Ancak bunu bankanın farklı şubelerine gitmeye bağlamak mümkün değildir: bu durum, banka tarafından size sağlanmış genel bir hak olarak bilinir ve böyle kabul görür.

Bunun dışında ise, büyük çapta bir kredi çekmek ve paranızı ciddi yatırımlara bağlayarak gelir elde etmek istiyorsanız işler biraz daha farklı ilerlemekte.

Genelde büyük bütçeli kredi talepleri bankanın farklı birimlerinde de görüşülür. Daha üst düzey yöneticilerle birebirde tanışmış, konuşmuş ve belli hususları kesinleştirerek sözleşme altına almış olursunuz.

Advertisement

Bu tarz durumlarda banka yöneticileri tarafından alınabilecek belli başlı inisiyatifler vardır. Sizin bir başka bankaya gitmemeniz ve krediyi orada kullanabilmeniz adına yapılabilecek belli başlı kolaylıklar, faiz indirimleri bu kişilerin görüşlerine göre şekillendirilir. Sonrası ise normal prosedür nasıl işliyorsa o şekilde tamamlanır ve kredi çekme işlemini tamamlamış olursunuz.

Tüm bu sebeplerden ötürü, eğer düşük bütçelerle ihtiyaç, taşıt, konut kredisi gibi ihtiyaçlarını karşılamak istiyorsanız. Yapmanız gereken kredi çekerken size kolaylık sağlayacak bankalarla çalışmak, müşterileri olmak ya da bu tarz fırsatları takip etmektir. Örneğin bazı bankalar, kimi firmalarla anlaşmalı olarak belli faiz indirimlerine gitmekte. Ya da belli miktardaki kredileri çok düşük, belki de sıfır faiz oranlarıyla sunmaktadır. Bunlardan faydalanmak, kimi dönemlerde alınacak güzel kararlardan birisidir.

Yine özellikle konut kredisi konusunda kamu bankalarından olan Vakıfbank iyi bir seçenek olacaktır, yine tüketici kredilerinde Halk Bankası değerlendirmeye alınmalıdır.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply