Sosyal Yardım Şartları Açıklandı Mı? Nasıl Başvuru Yapabilirim? Kimlere Verilecek?

0
Advertisement

Sosyal yardımlar konusunda çalışmalar yapan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu yardımların 3. evresini açıkladı.

1000 Lira olarak yapılacak olan bu yardımlar için başvuruların e-Devlet üzerinden başladığı açıklandı. Korona virüs nedeniyle yaşanan ekonomik zorluklar neticesin de geçimini zor sağlayan ailelere verilecek olan yardım başvuruları için e-devlet portalını kullanabileceksiniz.

Sosyal Yardımlar

Kaynak : pixabay.com

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk :

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Pandemi Sosyal Destek Programı 3. faz başvurularını edevlet kapısı üzerinden almaya başladık. Başvuruları, Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu adresi üzerinden yapabilirsiniz.” açıklamalarında bulundu.

Başvurularda oluşabilecek yoğunluğu önlemek adına, kimlik numaralarının son hanelerine göre başvuru zamanları belirlendi. Buna göre:

kimlik numarasının son hanesi ’0’ olanların pazartesi,
’2’ olanların salı,
’4’ olanların çarşamba,
’6’ olanların perşembe,
’8’ olanların cuma günü

başvuru yapabileckler.

Advertisement

1000 Lira Yardımdan Kimler Yararlanabilecek? Şartları Nelerdir?

Yapılacak başvuru sonucunda, incelemeler yapılacak. Yapılacak olan incelemeler kişi bazında değil de hane bazlı yapılacak. Bir hane yani aynı çatı altında birden fazla başvuru yapan olsa bile sadece bir başvuru dikkate alınacak ve değerlendirilecek.

Daha önce yapılan 1. ve 2. sosyal yardımlardan faydalanmamış olan aileler için bu yardım yapılacak.

5510 sayılı kanunun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri ve 5510 sayılı kanunun 4/C maddesi kapsamındaki memurlar bu yardımdan faydalanamayacak.

Ücretsiz İzne Çıkarılanlara İşsizlik Fonu Desteği

Sosyal güvenlik kurumu kapsamında aylık alanlar yani emekli olan kişiler bu yardımdan faydalanamayacak. Yine İŞKUR üzerinden başvuru yapmış ve işsizlik ödeneği veya kısa çalışma ödeneği alan kişiler bu yardımdan faydalanamayacak. Burada temel kriter, aile halkının gelirinin olmaması ve bu zamanda çalışma imkanı da bulamaması neticesinde, temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir gelirinin olmaması gerekliliğidir.

Yapılan başvuruların fazlalığı veya durumu neticesinde incelemeler yapılarak, ödemelerin ne zaman yapılacağı ilerleyen zaman diliminde açıklanacak.

Advertisement

Yine büyük ihtimalle, ya e-devlet üzerinden kısa mesajla bilgilendirme yapacaksınız, yada yine aynı sistem sayesinde 1000 lira sosyal yardım başvurusu sonucu sorgulaması yapacaksınız. Bu durumlar başvurular bittikten sonra değerlendirilecek ve açıklanacaktır.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply