Advertisement

Üst düzey bir yetkili, Reuters’e verdiği demeçte, vergi sisteminin eklenmesi haksız bir ağır yükle karşı karşıya olduğu anlamına geldiğini belirtti.

Batı Sibirya’daki Khanty-Mansiysk, Rusya’da üretilen tüm petrolün yarısından biraz daha azını oluşturuyor ve 1 Mayıs’tan itibaren petrol piyasalarını dengelemek için üretimi düşürmek için üretici paktı altındaki en büyük kesintiyi emiyor.

Uluslararası petrol fiyatlarının çökmesi nedeniyle oluşan arz anlaşması, koronavirüs pandemisi talebi yok ettiğinden, üreticilerin kesintilerin nasıl paylaşılması gerektiği konusunda pazarlık yaptı.

Rusya enerji bakanlığı, petrol şirketlerine geçtiğimiz ay yabancı şirketlerin liderliğindeki büyük projeler için hiçbir istisna olmaksızın üretimi% 20 oranında azaltmasını söyledi.

Bölgesel hükümetin doğal kaynaklar departmanı başkanı Sergei Filatov, Reuters’e yaptığı açıklamada, 2020 yılı için bölgenin sonucunun% 15 düşüşle 201 milyon tona (günde 4 milyon varil)% 15 düşüş olacağını gösterdiğini söyledi.

Ancak bunun orantısız bir vergi yükü anlamına geldiğini ve şirketlerin indirimleri farklı şekilde yaymaları gerektiğini söyledi.

Advertisement

Rusya’da iki ana petrol vergisi vardır – mineral çıkarma vergisi (MET) ve petrol ihracat vergisi.

Ftytov, Khanty-Mansiysk’in en büyük MET katkısını yaptığı için, bölgenin petrolünün çıkarılmasının nispeten kolay olduğu ve üretilmesi daha zor olan petrol için verilen vergi ayrıcalıklarından önemli ölçüde fayda sağlamadığını söyledi.

Filatov, “(Petrol üretimi% 15 düştü) bu kadar büyük olmayacak ve kesintilerin kısmen daha küçük vergi yükü olan diğer bölgeler tarafından alınacağını umuyoruz.” Dedi.

Enerji bakanlığı bir Reuters’in yorum talebine cevap vermedi.

Rusya, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC üyesi olmayanlar arasında küresel pazarlardan 10 milyon baz puan kaldıran daha geniş bir üretim kesintisi anlaşmasının bir parçası.

Advertisement

Ön veri Salı günü gösterdi Moskova, azalma payını karşılamak için yolda.

Anlaşmaya göre Rusya, yoğuşma suyu hariç sadece 8,5 milyon bpd petrol üretmeli.

Rusya petrol ve kondens için bir arıza vermiyor – tipik olarak yaklaşık 0.8 milyon bpd’yi oluşturan çok hafif bir yağ türü – ancak ön veriler, Moskova’nın bu ayın 8.65 milyon bpd’sini pompalayarak kotasına yakın olduğunu gösteriyor.

Filatov, mevcut kuyulardan elde edilen üretimi azaltmanın yanı sıra yeni sondaj askıya alındığından, bölgesinin satış öncesi üretim hacimlerine dönmesinin yaklaşık iki yıl alacağını söyledi.

Anlaşmanın genel sonucu, Rus petrol üretimini 2000’lerin başında son görülen seviyelere çıkarmak olacak.

Advertisement

Leave A Reply