Renminbi (RMB) Nedir? Çin Para Birimi Renminbi (RMB) Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Renminbi nedir? Uluslararası alanda yükselen yeni yıldızlardan olan Renminbi (RMB) ile ilgili bilgiler.

Renminbi (RMB)

Renminbi Çin para birimdir. Eğer Çin ile iş yapıyorsanız ya da gelecekte Çin ile iş yapmak istiyorsanız Renminbi ile tanışmak ve fırsatlarından yararlanmak isteyeceksinizdir.

2015 yılına kadar Çin ile yapılan dış ticaret işlemlerinin %35’ine yakınının “Renminbi” cinsinden yapılacağını göstermekte. Bu da Renminbi ismini ileride daha sık duyacağımız anlamına gelmektedir. Bu Türkiye’de faaliyet gösteren HSBC bank lider konumdaki bankaların başında gelmektedir.

Renminbi kullanımı Nisan 2009 yılından bu yana yapılmaktadır. Çin hükümetinin sınır ötesi ticaret te kullanımına izn verdiği “Sınır Ötesi Yuan Ödeme Planı” kapsamında renminbi (RMB) kullanımını teşvik amaçlı programlar yapmaktadır.

Çin’de yer alan şirketlerin %50’sine yakını renminbi (RMB) kullanımı esnasında indirim uygulayabileceklerini belirtmişlerdir. Renminbi (RMB)’nin kullanımının artması ile döviz kuru risklerinin de azalmaya başlaması özellikle Çin’li firmaların yararına olmakta ve rekabet etme güçlerine ekstra bir güç verebilmektedir.

Advertisement

Bu para birimi ile ilgili tüm insayitif Çin’dedir. RMB kullanarak ithalat yapmaya başlarsanız eğer Çin’li firmalardan daha fazla indirim ve daha fazla tedarikçi ile çalışma imkanlarını yakalayabilirsiniz.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply