Ne Kadar Kredi Alabilirim? Kredi Çekme Limitim Nedir?

0
Advertisement

Bir ihtiyacınız sebebi ile bankadan kredi çekmeye karar verdiğiniz de bir bankadan ne kadar kredi çekebilirsiniz? Ne kadar kredi alabileceğinizi nasıl öğrenirsiniz?

EFT

Bankalar kişilere kredi limitini nasıl belirlerler? Asıl soru başlık değil budur. Yani sizin bir ev almak için 80000 TL’ye ihtiyacınız var iken acaba banka size bu kadar kredi verir mi diye endişe etmenin tam karşılığı budur.

Bankalar aslında öncelikli olarak kredi skorunuzu esas alarak size kredi verip vermeyeceklerini belirlerler. Kredi skorunuz düşük ya da çok kötü ise zaten herhangi bir şekilde yüksek meblağlı kredi kullanamazsınız.

Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken bir de aylık ne kadar ödeyebileceğinizi dikkate alırlar. Aylık 3000 TL geliri olan bir kişiye aylık geri ödemesi 2500 TL olan bir kredi vermezler. İşte ne kadar kredi alabilirim diye kendinize sorun ve maaşınıza (belgeleyebileceğiniz gelirinize) bakın ve ben bunun ne kadarını her ay bankaya verebilirim diye düşünün. İşte bu zaten size bir bankadan ne kadar kredi alabileceğinizin cevabını verecektir. Eğer ki kefil ile bankaya kredi başvurusunda bulunursanız bu meblağ kefilinizin durumuna göre yine bir miktar daha yükselebilecektir.

Belgelediğiniz gelirinizin 1/3’ü ile 36 ay vadeli kredi kullanabileceğinizi düşünürsek 36 ile çarpın. Ulaştığınız rakam maksimum alabileceğiniz kredi olmalıdır. Tabii ki bu durumun bir garantisi yok banka size çok daha fazla da kredi verebilir ya da çok daha düşük miktardaki krediyi de vermeyebilir. Bu tamamen bankanın insiyatifindedir.

Advertisement

Hele ki kullanmış olduğunuz bir kredi var ise zaten alabileceğiniz kredi miktarı da düşecektir. Nacizane tavsiyemiz ödeyemeyeceğiniz krediyi almamanız. Bankara SMS ile kredi başvurusu yaptığınızda çoğu zaman bankalar size ne kadar kredi kullanabileceğinizi zatn söyler. En net bilgiyi kredi çekmek istediğiniz bankanın bir temsilcisi ile yüzyüze görüşerek öğrenebilirsiniz.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply