Kredim Neden Onaylanmadı? Kredi Başvurumun Onaylanmama Sebebi Ne Olabilir?

0
Advertisement

Bankalara kredi başvuru kanalları o kadar çok genişledi ki; SMS ile kredi başvuruları, internet siteleri üzerinden başvuru, mobil bankacılık ve internet bankacılığı üzerinden kredi başvurusu derken; artık şubelere gidip kredi başvurmayı kimse denemiyor desek yanlış bir beyan olmayacaktır.

Kredi başvuru kanalları bu kadar geniş olunca; tüketiciler de genelde sıradan tüm bankalardan kredi başvurusu yapmakta ve duruma göre kendine uygun bankadan kredisini çekmektedir. Tabii ki  her zaman kredi başvuruları onaylanmayabilir. Hatta hatta reddedilen kredi başvuru sayısı da oldukça fazladır.

Kredilerin reddedilme sebebi de  bir şekilde kod olarak ya da farklı bir şekilde kredi başvurucusuna bildirilmektedir. Tüketiciler kredisinin neden onaylanmadığını merak etmekte ancak bir yere kadar bu sorusuna cevap bulabilmektedir. Bizler de bu yazımızda; siz değerli okurlarımız için kredim neden onaylanmadı sorusuna verilecek cevaplar…

Kredi ve Yatırım

Kaynak : pixabay.com

Kredi Notunun Düşük Olması

Tabii ki bir tüketicinin kredi başvurusunun reddedilmesinin en başlıca sebeplerinden birisi de kredi notunun düşük olmasıdır. Kredi notu düşük olan bir kişi başvuru sonucunda muhtemelen ya red yiyecek ya da kredi notu çok düşük değil ise kısmen onaylanabilecektir.

Ödenmemiş Kredi kartı borcu

Eğer başka bir bankaya günü geçmiş ve ödenmemiş bir kredi kartı borcu var ise bu durumda da bankaya yapacağınız kredi başvurunuz muhtemelen reddedilecektir. Kesinlikle bu tarzda ödenmemiş borcunuz varken kredi başvurusunda bulunmayın.

Devlete Vergi Borcu Bulunması

Devlete olan vergi borçlarınız, kredi başvurusu sırasında muhtemelen karşınıza çıkacak ve sizi sıkıntıya sokarak red yemenize neden olacaktır.

Advertisement

Kredi Notunun 0 (Sıfır) Olması

Eğer kredi notunuz sorgulama sonucunda 0 çıkıyorsa bu durumda da kredi başvurunuz reddedilecektir. Kredi notunuzun 0 olması demek daha önce kredi notunuzun hiç hesaplanmadığı anlamına gelecektir. Yani kredi notunun 0 olması demek; bir kişinin daha önceden bankalarla pek işi olmadığı ya da kredi kartı ve kredi kullanmadığı anlamına gelecektir.

Kefil Olunan Borçtan Dolayı

Eğer bir başkasına banka borçları ile ilgili olarak kefilseniz ve bu kişi de borçlarını ödemiyorsa sizin de kredi almanızın önü kapanacak ve muhtemelen başvuru sonucunda red cevabı alacaksınız. Bunun sebebi ise; kefilin de aynen borçlu gibi söz konusu borcun tamamından sorumlu olmasıdır. Eğer banka borçludan bu parayı tahsil edemiyorsa, kefilden tüm parayı tahsil edebilir. Bu nedenle kefaletinizde olan bir banka borcunun ödenmemesi de sizi bankalar nezdinde sıkıntıya sokar.

Ödenmemiş Kredi borcu

Tıpkı kredi kartı borcunuz gibi bankaya ödenmemiş kredi borcunuz olması durumunda da kredi başvurunuz maalesef onaylanmayacaktır. Yeri gelmişken hatırlatalım; bu kapsama sadece kredi yaptığınız banka dahil değil tüm bankalar dahildir. Yani hangi bankaya olursa olsun eğer ödenmemiş kredi borcunuz varsa; hangi bankaya başvurduğunuz fark etmeksizin red cevabı alırsınız.

Kredi

Kaynak : pixabay.com

Borçlanma Miktarı

Borç yiğidin kamçısıdır ancak bankalar maalesef öyle demiyor. Eğer borçlanma seviyeniz bankanın sizin için belirlediği limitleri geçiyorsa bu durumda artık size kredi verme konusunda daha çekimser davranıyor. 30 bin istiyorsunuz 10 bin TL ‘yi onaylıyor. Hatta çoğu zaman ise kredi başvurusunu reddediyor. Bu nedenle borçlanmadan önce bu konuyu da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Aylık Gelir Kıskacı

Kredi  başvurularında yine bankaların dikkat ettiği bir diğer husus ta; kredi geri ödemelerinin, kredi başvurusunda bulunan kişinin belgelenebilir aylık gelir miktarının 1/3 ‘ünü geçmemesidir. Eğer başvurduğunuz kredinin en yüksek vade süresinde bile bu sınır aşılıyorsa bu durumda krediniz ya kısmi olarak onaylanacak ya da tamamen reddedilecektir. Ancak kredi notunuz iyiyse banka kısmi bir onaylama yaparak, size verebileceği en fazla kredi miktarını vermeye çalışacaktır.

Advertisement

Banka Kriterleri

Bankaların kredi konusunda kriterleri bazı durumlarda birbirine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı bankalar kredi konusunda daha esnek davranabiliyorken bazı bankalar ise daha sert çizgilere sahiptir. Bu nedenle özellikle kredi notunuzda problem varsa ve yüksek miktarda krediye ihtiyaç duyuyorsanız bu durumda daha esnek davranan bankaları tercih etmelisiniz.

Sigorta Priminin Ödenmemiş Olması

Sigorta ödemelerinizde sıkıntı olması halinde de banka tarafından kredi başvurusu sırasında red yiyebilirsiniz. Çünkü bankalar geriye dönük olarak 6 aylık sigorta primlerini inceleme altına almaktadır. Eğer bu zaman dilimindeki sigorta primlerinde bir eksiklik var ise maalesef kredi başvurunuzu olumsuz olarak etkileyecektir.

Kredi Sicilinin Bozulması

Her ne kadar kredi sicil affı çıkmış ta olsa; kredi sicili hala bozuk olan varsa kredi çekmesi mümkün olmayacak, kredi başvurularında da kafadan direkt olarak red cevabı alacaktır.

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Neyi İncelemeliyiz?

Kaynak : pixabay.com

İcralık Olmak

İcralık olanlar ve İcra Müdürlüklerinde dosyası olanlar da kredi çekerken bankalarla problem yaşayacaktır. Belki icraya düşme aşamasında yapılacak kredi başvuruları bundan etkilenmeyebilir ama sonrasında muhakkak kredi başvurunu olumsuz etkileyecektir.

Protesto Edilmiş Senet Bulunması

Bankalarda daha önceden protesto yemiş senedin var ise; bu da kredi notunuzu olumsuz etkileyecek ve yine bankalar nezdinde kötü bir imaj bırakacağı için; kredi başvurularında muhakkak karşınıza çıkacaktır. Ancak kredi sicil affı kapsamında protesto edilen senetlerin de bulunduğunu yeri gelmişken hatırlatalım.

Advertisement

Talep Edilen Kredinin Yüksek Olması

Eğer talep edilen kredi miktarı gereğinden fazla yüksek ise; bu durumda yine bankanın başvurunuzu reddetme olasılığı oldukça yüksektir. Çünkü gelir miktarı ile çekilecek kredi miktarı ve yine aylık ödemeler arasında bir denge bulunması gerekmektedir.

İpotek Ettirilmek İstenen Gayrimenkul Nedeniyle

Bir gayrimenkulünüz ipotek ettirmek suretiyle kredi çekmeye karar verdiniz ve kredi başvurusunda bulundunuz. Eğer gayrimenkulünüzün değeri; teminat olarak gösterilecek krediye nazaran çok daha düşük değerde kalıyorsa bu durumda kredi başvurunuz yine red cevabı alacaktır.

Geri Dönen ve Ödenmeyen Çek Bulunması

Daha çok tacirleri ilgilendiren bu konu ile ilgili olarak yine bir bölümünün kredi sicil affı kapsamına alındığını söyleyelim. Daha önceden çeki geri dönen veya ödenemeyen kişiler aftan da yararlanamamış ise kredi başvuru sırasında sorun yaşayacaktır.

Aciz Vesikası Sahibi Olmak

Aciz vesikası dediğimiz ve İcra İflas Kanunu ‘nda düzenlenen müesseselerden birisi olan bu vesikanın sahibi olan kişiler; borcunu ödemekten aciz duruma düşen kişiler anlamına gelecektir. Dolayısıyla kredi başvuruları reddedilecektir.

İpotek Ettirilmek İstenen Araç Nedeniyle

Eğer aracınızı ipotek ettirmek suretiyle bir kredi başvurusunda bulunduysanız, bu durumda da yine aracınızın değeri ile başvurulan kredi miktarı arasında bir denge olması gerekmektedir. Eğer bu denge söz konusu değil ise bankadan kredi başvurusu sonunda red cevabı alınacaktır.

Advertisement
Krediler : İhtiyaç,, Mortgage ve Araç kredisi

Kaynak : pixabay.com

Eksik ya da Yanlış Belge İbrazı

Kredi başvurusu için gerekli belgeler arasında eksik ibraz ettiğiniz var ise; bu durumda tamamlamanız için bankanız tarafından size makul bir süre verilir. Bu süre zarfında bu belgeyi temin edemiyorsanız bu durumda kredi başvurunuz reddedilecektir.

Daha Önce Çekilmiş Krediler

Bankalar kredi vermeden önce; muhakkak daha önceden çekilmiş bir krediniz olup olmadığına da bakacaktır. Eğer böyle bir krediniz var ise ve limitleriniz dolmuş durumdaysa red yemeniz muhtemel…

Kırmızı Kalem Yemiş Olmak

Kırmızı kalem yemiş tüketiciler, bankalara yapacağı kredi başvurularında maalesef kesin red cevabı alacaktır. Af kapsamında olan kesimlerden birisi de kırmızı kalem yiyen tüketicilerdir. Kredi sicil affından yararlanmak isteyenlere buradan hatırlatmış olalım.

Bankalara Borç Ödeme Konusunda Problemli Olmak

Bankalara olan borçlarınızda sürekli kaçak güreşiyorsanız bu durum bankalar tarafından illaki mali sicilinize işlenecek, borçlarınızı zamanında ödemediğiniz ve problem yaşadığınız bir şekilde kayıtlara girecektir. Bunun sonucu olarak da bu durum kredi ve kredi kartı başvurularında sürekli karşınıza çıkacaktır.

Gerçek Dışı Gelir Miktarı Bildirmek

Sırf kredi alabilmek için ön başvurularda ya da kredi başvuru formlarında aylık gelir miktarını çok yüksek göstermek sizin zararınıza olacaktır. Çünkü gelir belgesi ibraz etmeden banka size kredi vermeyecek, ibraz edilen bu belgedeki gelir miktarının daha düşük olması halinde ise başvurunuzu reddedecektir.

Advertisement

İflas Etmiş Olmak

İflas edenler için de ayrı bir sicil kaydı tutulduğu için bu kişilerin de kredi başvurusu maalesef olumlu sonuçlanmayacaktır. Ayrıca iflas edenler İcra İflas Kanunu gereği bazı yaptırımlara da tâbi oldukları için farklı yükümlülükleri de bulunmaktadır.

Kredi Almak

Kaynak : pixabay.com

Kefil Olan Kişinin Durumundan Dolayı

Krediyi tek başınıza çekemiyorsunuz ve bu neden dolayı banka sizden bir kefil bulmanızı istedi. Sonunda birisini bularak kefalet konusunda da ikna ettiniz ve imzayı attı. Ancak bulduğunuz kefilin kredi notu kötü ise; ya da yukarıda saymış olduğumuz herhangi durumdan birisine sahip ise; bu durumda da maalesef sizin de kredi başvurunuz onaylanmayacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için en azından kefil olacak kişinin kredi notunu sorgulatmak ve buna göre bankaya müracaat etmek daha akıllıca olacaktır.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply