Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim? Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

0
Advertisement

Kredi notu, kişi ya da kurumların ekonomik durumları, kişilerin banka ve diğer finans kuruluşlarına olan ödeme alışkanlığının, teknolojik puanlama sistemiyle, düzenli olarak kaydını tutan alt yapılı finansal bir puanlama sistemidir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim? Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kaynak : Pixabay.com

Kredi Kayıt Bürosu, insanların finansal geçmişlerini kaydedip, bu verilere dayanarak elde ettikleri kredi puanını üye bankalarla belirli bir ücret karşılığında paylaşır. Bu bilgilere sahip olabilmek için bankaların, Kredi Kayıt Bürosu’na üye olmaları gerekmektedir, ancak bu şekilde müşterileri hakkında tüm bilgiye sahip olabilirler.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi notunu belirleyen başlıca faktörler vardır. Bunlar;

Bireysel kredinin ve kredi kartının zamanında ödenmesi ve ödenmesi gereken miktarın ödenmesi: Bu faktör bireylerin toplam kredi notunun % 30’unu oluşturmaktadır. Ödeme alışkanlığı kredi notunun belirlenmesinde en fazla yüzdeye ve çok önemli bir yere sahiptir. Ödeme düzeni bireylerin maddi durumuyla alakalı olsa da bir alışkanlıktır. Bireylerin geliri yüksek bile olsa ödeme düzenine önem verilmezse, kredi talebiniz olumsuz sonuçlanabilir ve kredi notunuz düşebilir.

Kişilerin mevcut kredi ve kredi kartı ödemelerinin kaç tanesinin gecikmeye bırakıldığı da önemli faktörler arasında yer almaktadır. Buna bağlı olarak kredi notunuz düşmektedir. Kısa süreli gecikmeler kişiler için çok önemsenecek bir durum değildir ama bankalar için durum tam tersidir, sizin önemsemediğiniz bir hareket onlar için ölçüt olabiliyor. Kredi notunun düşmemesi için bu ödeme alışkanlığının kazanılması gerekmektedir. Bu ödemelerin zamanına dikkat edilmelidir ve son ödeme tarihine kadar ödemenin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ödemelerin kaç gün gecikmeye bırakıldığı da önemlidir, her ödemenin gecikmesi kredi notunuzu düşürebileceği gibi, ödemelerinize faizin de eklenmesine neden olmaktadır.

Mevcut borç durumu:

Bu faktör bireylerin toplam kredi notunun % 25’ini etkilemektedir. Müşterinin mevcut bir kredi ödemesi varsa ve kişi yeni bir kredi talep ettiğinde gelirinin yeterli olup olmadığına bakılır. Bireyin mevcut kredi borcu, kredi notunu etkileyen faktörlerden. Müşterinin bankaya olan borcu arttığı zaman, aynı zamanda riskte artacağından, kredi notu düşmektedir. Her ne kadar bu durum risk barındırsa da, düzenli yapılan ödemelerde bu risk ortadan kalkacak ve kredi notunuz tekrar artmaya başlayacaktır.

Advertisement

Bireylerin kullandığı kredi kartının kullanılabilir limiti de kredi notunu etkilemektedir. Yani kredi kartı limitiniz dolduğu zaman, buna bağlı olarak risk de artacaktır. Bazı yüksek limite sahip kredi kartları, bir kredi miktarı kadar olabiliyor, bu tür yüksek limitli kredi kartı borçlanmaları, düzenli ödeme yapsanız bile kredi notunuzu düşürücü bir faktör olmaya devam edecektir. Kartın limiti açıldıkça, kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır.

Findeks Kredi Notu Skala

Findeks Kredi Notu Skala

Yeni kredi alımı:

Bu faktör bireylerin toplam kredi notunun % 20’sini oluşturmaktadır. Bireylerin mevcut olan kredi ödemeleri tamamlanmadan yeni bir kredi aldıklarında, yeni bir risk almış oluyorlar ve bireylerin kredi notu olumsuz etkilenecek, % 20 oranında bir düşüş yaşanacaktır. Kredi ödemeleri gerçekleştikçe, kredi notunuz tekrar yükselecektir.

Kredi kullanım yoğunluğu:

Bu faktör toplam kredi notunu % 15 oranında etkiler. Müşteri daha önce kullanmış ve ödemesinin düzenli gerçekleştirmişse, hiç kredi kullanmamış ya da az kredi kullanan bir kişiye göre daha avantajlıdır. Kişinin kredi notu daha yüksek olacaktır.

Diğer faktörler: Bu faktörler müşterilerin maddi durumuna ve yapılan işleme göre değişiklik göstermektedir. En önemlisi ise, sürekli kredi başvurusunun yapılmasıdır. Olumsuz bir cevabının alınması sonrasında, yapılan her kredi başvurusu kredi notunu az bir oranda da olsa düşürmektedir.

Findeks Logo

Kaynak : findeks.com.tr

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Findeks finansal platformunun sunmuş olduğu hizmet sayesinde, kredi notumu nasıl öğrenirim sorusuna artık internet üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Findeks kredi almadan bir önceki aşama olan kredi notumu nasıl öğrenirim işlemini online yapma imkanı sunuyor. İlk olarak kredi notumu nasıl öğrenirim için Findeks’in web sayfasını açmanız gerekiyor, daha sonra açılan sayfada ‘giriş’ butonuna tıklayacaksınız.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply