Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Yükseltmek İçin Yapılması Gerekenler

0
Advertisement

Kredi notunuz düşük ise ya da düşük olduğunu düşünüyorsanız ve kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi bilmiyorsanız işte size kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gerekenler ile ilgili ipuçları

Kredi Notu

Bankalardan yakın zamanda kredi kullanmayı düşünüyorsunuz iyi bir kredi notuna ihtiyacınız var demektir. Ancak kredi notunuz düşük ise işiniz biraz zor demektir (kredi alamazsınız demek değil bu). Muhtemelen kredi notu iyi bir kefil bulduğunuz anda sorununzu çözersiniz ancak yine de kredi notunuzu yükseltmenin bir yolunu bulmanız daha rahat hareket etmenizi sağlayacaktır.

KREDİ NOTU ÖĞRENME

Kredi notunuzu yükseltmeye çabalamadan önce kredi notunuzu öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Belki de KKB denilen kredi notunuz düşük değildir :). Kredi notunuzu sürekli çalıştığınız bir banka var ise internet şubeleri aracılığı ile cüzi miktarda ücret ödeyerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ya da KKB‘nin sitesine üye olup buradan da kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

KREDİ NOTU YÜKSELTME ÇALIŞMALARI

Kredi notunuzu öğrendikten sonra durumunuzu net olarak görmüş olacaksınız. Böylece kredi notunuzu yükseltmek için yapacağınız çalışmaların size ne kadar faydası olduğunu da görmüş olacaksınız. Ayrıca kredi notunuzu öğrenmekle bankalardan kredi alıp alamayacağınız da öğrenmiş oluyorsunuz.

Öncelikle gecikmeye düşmüş olan borçlarınızın üstüne gidin ve bunları kapatmaya çalışın. Geciktirilen ve düzenli ödenmeyen kredi ürünlerine ait borçlar sizin kredi notunuzu yerle bir eder. Bireysel her türlü kredi, kredi kartı ya da kredi mevduat hesabı ürünlerinde yaşadığınız ödeme aksamalarını düzeltmeden kredi notunuzda bir yükselme beklemek sadece hayal olacaktır. Bu tarz ödemeleriniz var ise bunların üstüne ya bir yerlerden borç alrak kapatın ya da bankacılık kaydına girmeyen diğer borçlarınızı aksatın.

Advertisement

Bir sonraki aşama ise ödemelerinizi düzene soktuktan sonra ödemelerini vaktinden önce yapmaktır 🙂 Kredi notunuzu yükseltmek sadece mevcut kredi ürünlerinin borcunu kapatmak olarak kesinlikle algılanmamalıdır. Bu oldukça olumlu sonuç yaratan bir durum olmasına rağmen yine de tek başına yeterli değildir. Tüm borçlarınızı düzene soktuktan sonra en az 4-5 ay daha düzenli hatta erken ödeme yapmanız kredi notunuza oldukça olumlu etkiler yaratacak bir hareket olacaktır.

Kredi notunu yükseltecek en iyi hareket maddi olarak sizleri zorlayacak olsa dahi erken ödemeler yapmaktır. Bu tarz ödemeler hem sizi fazilerden cüzi miktarda indirimden yararlanmanızı sağlayacak hem de kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltmenize olanak sağlayacaktır.

Findeks Kredi Notu Skala

Findeks Kredi Notu Skala

KREDİ KARTLARINIZI İPTAL ETTİRMEYİN

Kredi notunu yükseltmek için yapılanm hataların başında kredi kartı borcunu kapatıp iptal ettirmek gelmektedir. Kredi kartlarınızı iptal etmenizin size sadece psikolojik olarak bir rahatlık sağlamaktan başka bir faydası (kredi notu yükseltme konusunda) olmayacaktır. Az harcamalar ve düzenli kredi kartı ödemeleri sizin kredi notunuzu da muazzam bir şekilde etkileyecektir. yani az da olsa harcamalarınızın kayıt altında tutulabilmei için bu önemlidir. Aylık 50 ile 150 TL arasında harcamalar yapıp borcunuzun tamamını ödeyerek kredi notunuza büyük katkılar yapabilirsiniz.

OTOMATİK ÖDEME TALİMATI VERİN!

Kredi notunuza düşükte olsa bir etkisi olan uygulamadır. Her ay ödemek zorunda olduğunuz bu faturlarınızı ya vadesiz hesabınıza ya da kredi kartınıza bağlayarak ve bu borçları süzenli olarak ödeyerek kredi notunuza ufakta olsa bir katkı sağlarsınız.

Kredi Notu Düşük

Advertisement

SÜREKLİ KREDİ BAŞVURUSU YAPMAYIN

Kredi notunuz düzelmeden sürekli red edileceği önceden belli olan kredi başvurularından sakının. Bu red cevapları sizin kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir. SMS ile kolayca başvurulan kredi başvurularını saniyeler içinde yapabilirsiniz. Bi rşey de kaybetmem demeyin eğer kredi notunuz kötü ise boşuna kredi başvuruları yapıp durmayın.

KARA LİSTE TEHLİKESİ

Eğer bankalara olan borçlarınız sebebi ile kara listeye girmişseniz yukarıda yazılı olan her şey sizin için geçersiz demektir. Öncelikle kara listeden çıkmalısınız. Kara listede iken kredi almanız ya da kredi notunuzu yükseltme çalışmalarına girişmeniz bir işe yaramayacaktır. Bu sebeple Kara Liste Nedir? Nasıl Sorgulanır? başlıklı yazımızı mutlaka okuyun deriz.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply