Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notum En Az Kaç Olmalı ?

0
Advertisement

Kredi notunun en az kaç olduğu banka ile işlem yapmak isteyen herkesin cevabını merak ettiği bir sorudur.

Kredi notunuzun en az kaç olması gerektiğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Kredi notu pek çok açıdan önemli bir unsurdur. Kredi notunuzun kaç olması gerektiğini yani hangi seviyede olması gerektiğini bilmeniz çok önemlidir. Bankadan avantajlı kredi kullanmak, kredi kartı almak ya da kredili mevduat hesabı açtırmak için kredi notunuzun kaç olması gerektiğini bilmeniz ve kredi notunuzu buna göre kontrol etmeniz gerekir.

Findeks Kredi Notu Skala

Findeks Kredi Notu Skala

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notunuzun kaç olması gerektiğini bilerek notunuzu buna göre kontrol edebilirsiniz. Kredi notu 0 ila 1900 arasında değişebilir. Yani kredi notunuz bu aralıkta bir yerdedir. Ancak kredi notunuz düştükçe sizin müşteri olarak taşıdığınız risk artacak ve bankaların size güveni de aynı oranda azalacaktır. Kredi notunuz yükseldikçe taşıdığınız risk azalacak ve bankaların size güveni artacaktır.

Findeks Kredi Notu Skalası

Son zamanlarda bankaların çoğu müşterilerin kredi notuna verdikleri önemi artırmışlardır. Artık bankalar verdikleri kredileri sabit faiz oranlarıyla vermemektedirler. Kredilere uygulanan faiz oranları müşterinin kredi notuna göre belirlenmektedir. Yani müşterinin kredi notu düşükse müşterinin alacağı krediye yansıtılacak faiz oranı yüksek olmakta ve müşterinin kredi notu yüksekse alacağı krediye yansıtılacak faiz oranı düşük olmaktadır.

Kredi notunun kaç olması gerektiği ile ilgili soruya kredi notu Türkiye ortalamasına göre cevap vermek mantıklıdır. Kredi notu Türkiye ortalaması 1450’dir. Bu seviye az riskli kredi notu seviyesi ila iyi kredi notu seviyelerinin arasındadır. Kredi notunuzun 1450 ve üzerinde olması iyidir. Ancak elbette avantajlı bir kredi kullanmak için kredi notunuzun 1900’e yakın olması daha iyidir. Yani kredi notunuz 1900’e ne kadar yakınsa bankalar size o kadar çok güvenir, o kadar düşük faizli ve avantajlı kredi verirler.

Advertisement

Kredi Notu En Az Kaç Olmalıdır?

Kredi notunuzun kaç olması gerektiği konusunda açıklama yaptıktan sonra şimdi de kredi notunuzun en az kaç olması gerektiğini belirtelim. Kredi notu Türkiye ortalamasının 1450 olduğunu söyledik. 1450’nin altında olan her kredi notu az riskli kredi notudur.

Kredi Notu

Kaynak : pixabay.com

Bankalar bir müşterinin kredi notunun bu ortalamanın altında ve üstünde olmasına çok dikkat ederler. Hatta Findeks kredi notu sorgulaması yaptığınızda Findeks’in çıkardığı raporda kredi notunuzun Türkiye ortalamasının neresinde olduğunu gösteren bir grafik görürsünüz.

Kredi notunuzun en az kaç olması gerektiği hem Türkiye ortalaması ile hem de sizin aylık gelir durumunuz ve iş durumunuz ile ilgilidir. Eğer memursanız ve maaşınız iyiyse kredi notunuz Türkiye ortalamasının altında olsa da bankalar size güvenecektir.

Ayrıca ticarî kredi kullanımlarınızda da aylık ve yıllık gelir durumunuza göre şirketinizin kredi notunun düşük olması pek önemli olmayabilir.  Hatta çok kredi kullanan ancak aylık ve yıllık geliri çok yüksek olan kişiler ya da şirketler çalıştıkları banka tarafından tanındıkları için kredi notunun seviyesine çok riskli olmadığı sürece pek bakılmamaktadır.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply