Kredi Kartı Limiti Banka Tarafından Nasıl Belirlenir?

0
Advertisement

Kredi kartı limitimi nasıl arttırabilirim? Kredi kartı limiti bankalar tarafından nasıl belirleniyor? Limitin belirlenmesi konusu ile ilgili genel bilgiler.

Kredi Kartı Limiti Banka Tarafından Nasıl Belirlenir?

Alışverişlerde kullanılan kredi kartları günümüzde oldukça fazla talep görmektedir. Talebin fazla olması, bir kişinin birden fazla kartının olması neticesin de bir çok önlem alınarak, kredi kartı limitlerinde ve sayısında düzenlemelere gidildi. Yapılan düzenlemelere göre kişilerin gelirlerine göre kredi kartı verilmesi ve limitlerinin arttırılmaması sağlandı.

Kredi Kartı Limitimi Nasıl Arttırabilirim?

Taksitlerinizin çoğalması neticesinde veya alacağınız ürünlerin kart limitinden fazla olması sonucun da limit arttırma ihtiyacı duyabilirsiniz. Limit arttırma işlemini yapabilmeniz için en önemli kriterlerden birisi, ekstre borcunuzun tam ve zamanında yatırılmış olması gereklidir. Kullanım süresi boyunca son 6 gibi bir süre zarfında düzenli ödemeleriniz neticesinde zaten kredi notunuz hızlı bir şekilde yükselişe geçecektir.

Tabi daha önce takibe girmemiş olmanız da burada önemli bir kriterdir. Ödemelerinizi tam ve zamanında yapıyorsanız, kredi kartı limitini arttırmak için bankanızı arayabilir ve talepte bulunabilirsiniz. Genel olarak ödemelerinde sorun olmayan tüketicilerin kredi kartı limitleri makul düzeylerde arttırılmaktadır. Fakat bazı durumlarda banka sizden gelirinizin tutarını gösteren belge isteyebilir veya ekstra gelirleriniz varsa bunları da sunmanızı isteyebilir. Ekstra gelir olarak, konut kira geliri gösterilebilir. Gelirinizin banka nezdinde artması demek kredi riskinizin az olmasına ve kredi kartı limitinizin arttırılmasına neden olacaktır.

Banka Kredi Kartı Limitini Nasıl Belirleniyor?

Kredi Kartının Bloke Olması

Advertisement
Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülebilir?

Kredi kartı limitini düşürmek, arttırmaktan daha kolay bir durumdur. Kredi kartınızın düşürmek istediğiniz limit kısmında borcunuz yok ise tek yapmanız gereken bankanızı arayarak limitin azalmasını talep etmek olacaktır. Örnek olarak 15 bin liralık bir kart limitiniz var ve bunun kullanılabilir limiti 5000 lira ise bu kullanılabilir limit kısmının azaltılmasını yani kredi kartının limitinin düşürülmesini talep edebilirsiniz.

Kullanılabilir Limit Nasıl Hesaplanıyor?

Kredi kartınızın kullanılabilir limiti mevcut olan harcamalarınız ve taksitlerinizin toplam tutarı hesaplanarak, kredi kartı limitinden düşülerek hesaplanmaktadır. Taksitlerinizin uzun süreli olması ve artan taksitli alışverişleriniz neticesinde ilerleyen zamanda kullanılabilir limitiniz tamamen bitecektir. Her ay ekstreye eklenen yeni taksit tutarları ile kart ödemenizde artacaktır. Bundan dolayı kartınıza yapabileceğiniz maksimum ödemeyi yapmaya gayret göstermelisiniz. Asgari ödeme yaptığınız zaman da ödemediğiniz kısım için faiz işletilecektir.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply